Апендицит: причини й лікування
Усім відомо, що таке апендицит. Принаймні, нам так здається, адже з дитинства стикалися з цією проблемою, якщо не особисто, то операцію робили комусь із рідних або знайомих. Говорили, що всім космонавтам раніше, ще в радянський час, про всякий випадок видаляли апендикс, щоб ця штука не перешкодила в польоті. Хто знає, чи дійсно так було, однак навіть на землі апендицит здатний нанести серйозну втрату. Тому, щоб хвороба не застала нас зненацька, варто розібратися, що до чого. Отже, про причини виникнення й методи лікування апендициту ми розпитали фахівця - досвідченого хірурга Михайла Григоровича ЛАЙКО.
- Що ж таке апендицит?
- Апендицит - це запалення апендикса (червоподібного відростка кишечнику), яке може протікати в гострій і хронічній формах. При гострому апендициті хірургічне втручання є основною рекомендацією. Хронічна форма цієї патології в більшості випадків також передбачає хірургічне втручання, але єдино правильної думки в цьому питанні немає - багато лікарів допускають і медикаментозні призначення.
- Якими бувають форми апендициту?
- Запальний процес починається зі слизової оболонки червоподібного відростка й уже потім поширюється вглиб стінок цього відділу кишечнику. Саме залежно від характеру й швидкості поширення запального процесу виділяють чотири форми гострого апендициту.
Катаральний. Запалення прогресує протягом 6 годин з моменту появи перших симптомів. Запальний процес локалізується винятково в слизовій оболонці червоподібного відростка. При катаральному апендициті операція є однозначною рекомендацією.
Флегмонозний. Запальний процес поширюється на всю товщину стінки червоподібного відростка, розвивається гострий флегмонозний апендицит протягом 6-24 годин з моменту виникнення симптомів. Апендикс стає набряклим, а в його просвіті з'являється невелика кількість гною. Флегмонозний тип ще класифікується як гнійний апендицит - клініка буде ідентичною.
Існує ще гангренозний апендицит. Запальний процес максимально поширюється, проникає в черевну порожнину. Відзначається омертвіння апендикса. Гангренозний апендицит, лікування якого здійснюється шляхом його видалення, може розвинутися протягом 24-72 годин з моменту появи перших симптомів.
Найбільш загрозлива форма хвороби – перфоративний апендицит. Запалення апендикса приводить до руйнування стінки червоподібного відростка, вміст цієї частини кишечнику потрапляє в черевну порожнину. Такий стан небезпечний для життя, тому що розвивається перитоніт.
- Як проводиться оперативне лікування гострого апендициту?
- Перш ніж направити хворого з ознаками запалення апендикса на операційний стіл, лікар обов'язково проведе термінове обстеження. Насамперед рекомендується ультразвукове дослідження черевної порожнини. УЗД під час апендициту допомагає не тільки встановити факт прогресування запального процесу, але й визначити конкретний вид цієї патології. Наприклад, при катаральному апендициті лікар побачить набряк слизової оболонки відростка, але безпосередньо досліджувана ділянка кишечнику не буде мати ніяких ушкоджень або видимих патологічних змін. А от перитоніт (апендицит на УЗД не буде диференціюватися взагалі) видний як наявність стороннього вмісту в черевній порожнині.
Оперативне втручання у випадку гострого запального процесу в апендиксі - єдиний правильний метод лікування. Причому лікарі ніколи не витрачають часу на проведення повноцінного обстеження хворого, тому що може швидко розвинутися гострий гангренозний апендицит, лікування якого буде складним і тривалим, а в деяких випадках такий розвиток хвороби закінчується смертю хворого.
- Які методи операції застосовуються сьогодні?
- Втручання здійснюється двома способами. Класичний хірургічний. Лікар працює з інструментами, здійснює повноцінне розкриття й видалення запаленої частини кишечнику.
Або вдаються до лапароскопічного способу. Для проведення операції застосовуються спеціальні інструменти, що дозволяють знизити травматичність операції, виключити можливість кровотечі й максимально скоротити реабілітаційний період для хворого.
Лапароскопія апендициту проводиться у випадку звертання хворого за медичною допомогою на початковому етапі розвитку запального процесу - наприклад, при катаральному апендициті.
- А як лікують хронічний апендицит?
- Певної єдиної тактики для лікування хронічного апендициту не існує, але більшість фахівців рекомендують проводити операцію й видаляти проблемну ділянку кишечнику. Виділяють кілька однозначних показань для проведення оперативного втручання при діагностуванні апендициту хронічної форми перебігу: виражені спаєчні й/або рубцеві зміни апендикса; до лікаря звернулася жінка на першому триместрі вагітності.
Видалення апендициту лапароскопією - малоінвазивний метод, який практично завжди використовується при хронічному перебігу розглянутого запального процесу. Украй рідко хірург проводить відкриту операцію (класична хірургія) - наприклад, якщо знадобиться оглянути органи черевної порожнини й саму черевну порожнину на предмет поширення запалення. Але саме малоінвазивна методика лікування належить до пріоритетних: реабілітаційний період максимально скорочується - пацієнта виписують зі стаціонару вже на третій день; випадки ускладнень практично виключені - за статистикою вони зустрічаються у 0,5 відсотка пацієнтів.
Операція з видалення апендициту проводиться під загальною або епідуральною анестезією, але при виборі виду знеболювання лікар обов'язково враховує наявність загальних патологій - наприклад, при серцево-судинних захворюваннях, хворобах головного мозку, онкології загальний наркоз заборонений.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2529 |
|
© Газета Домовик 2012-2023