Як відновитися після відпустки

14 вересня 2017

Здавалося б, у відпустці людина має набиратися сил і заряджатися позитивною енергією для нових здійснень. Тобто теоретично на роботу ми повинні виходити бадьорими, енергійними і готовими звернути гори. Чому ж часто виходить зовсім навпаки? Після відпустки на робочих місцях ні-ні та з'являються не стільки повні сил працівники, скільки бліді тіні. У чому ж справа? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-невролога вищої категорії, кандидата медичних наук, доцента Наталію Володимирівну Васильєву.

Приїхавши додому, слід відразу розпакувати речі. Це дасть мозку сигнал, що відпустка закінчилася і викличе менш хворобливі відчуття, чим розпакування валіз через тиждень.
Приїхавши додому, слід відразу розпакувати речі. Це дасть мозку сигнал, що відпустка закінчилася і викличе менш хворобливі відчуття, чим розпакування валіз через тиждень.

- Фахівці діляться невтішними спостереженнями: людей, яких охоплюють туга та поганий настрій відразу після законного відпочинку, стало значно більше.

Крім чисто емоційних аспектів присутні й фізичні прояви - швидка стомлюваність, проблеми з апетитом, головний біль, безсоння, оніміння кінцівок, болі в м'язах, загальмованість рухів. Не варто лякатися: це - типова післявідпусткна депресія.

- У чому причини виникнення післявідпусткної депресії?

- Вони можуть критися... у самому відпочинку. Виявляється, традиційних двох тижнів, які звичайно беруть жителі мегаполіса, банально не вистачає. Правильна відпустка, що дозволяє людині прийти в норму, на думку психологів, має тривати мінімум 20 днів. Особливо якщо вона пов'язана з подорожами. Справа в тому, що організм повільно звикає до зміни обстановки і не відразу перемикається на новий ритм життя. І повноцінний відпочинок починається приблизно з 11-го дня відпустки. Тобто в той час, коли в більшості з нас вона вже або скінчилася, або наприкінці.

- Чи може нашкодити здоров'ю надмірне старання усе побачити, побільше відвідати, скрізь прийняти участь?

- Є люди, які змушують себе під час відпустки рано вставати, відвідувати якнайбільше місць, навіть якщо в душі їм цього зовсім не хочеться. Зміна обстановки звичайно сприяє гарному відпочинку: реагуючи на зміну навколишнього середовища, наш мозок перемикається зі звичних схем і картинок на нові, починає працювати в іншому режимі, що звільняє нас від синдрому «усе дістало». Однак головне отут - не перестаратися. Адже якщо вдома ви утомлюєтеся від звичного «синдрому мурахи» (попрацювати, випрати, прибрати, вигуляти), то в далеких поїздках дуже легко точно так само стомитися від «синдрому туриста» - оглянути, відвідати, сфотографувати... Тому психологи рекомендують протягом відпустки робити тільки те, що ви дійсно хочете - будь то екскурсії або пасивне лежання на пляжі.

- Багато хто після повернення з відпустки раптом виявляє, що їхня улюблена робота стала в тягар - нецікава і марна...

- Ще однією причиною  післявідпускної депресії є небажання повертатися в сірий будень. У цьому випадку навіть колись улюблена робота раптом починає видатися нецікавою і небажаною. Учені помітили, що 4 з 5 заяв «звільнити за власним бажанням» трапляються саме після відпустки. Щоб надалі не довелося пошкодувати про своє необачне рішення, варто відстрочити його прийняття хоча б на пару тижнів, коли ви повернетеся до звичного  ритму життя і зрозумієте, чи дійсно так ненависна вам ваша робота.

При цьому варто пам'ятати - відпочинок не закінчується там, де починаються суворі будні. Увесь вільний від роботи час краще використовувати з користю для тіла й розуму. Ходити в кіно, побільше гуляти, зустрічатися з друзями, танцювати і просто говорити по душах з близькими людьми.

- Часто виробнича ситуація вимагає негайного включення в роботу, що називається, на повну котушку...

- Виробництво виробництвом, але слід пам'ятати і про своє здоров'я.  Ще однією частою помилкою саме і є занурення в трудовий ритм, що називається, з місця в кар'єр. У такому випадку організм сприймає різку необхідність працювати як примус, а то і як насильство. Тому не звалюйте на себе все й відразу, займайтеся плануванням майбутніх справ і вирішуйте поточні немасштабні завдання. Ідеальний варіант проведення першого робочого дня - прибирання на своєму робочому місці. Воно допоможе вам плавно ввімкнутися в трудовий ритм. Майте також на увазі ще один науково доведений факт: під час удалого відпочинку розумовий коефіцієнт людини знижується на 20 пунктів. Так що треба дати собі час «поумнішати» до колишнього рівня.

- Які ж способи боротьби з післявідпускною нудьгою можна рекомендувати?

- З емоційних способів боротьби з післявідпускною нудьгою можна назвати нові враження. Наприклад, переставте вдома меблі, зробіть собі нову зачіску, змініть імідж нарешті.

Перший тиждень після прекрасних днів відпочинку звичайно найбільш важкий. Тому краще повернутися додому за кілька днів до початку роботи. За ці дні можна не тільки спокійно прибрати вдома, але й влитися в ритм рідного міста, акліматизуватися, а згодом і настроїтися на робочий лад.

Дуже корисним буде подовжити свій світловий день. Наприклад, купити нові яскраві лампочки. І якнайбільше часу проводити на повітрі.

Дотримуйте режиму дня та сну: вставати і лягати потрібно в той самий час, причому до півночі, а спати слід не менше 8 годин.

Не забувайте про спорт. Адже фізичні навантаження допоможуть вам заповнити недолік ендорфінів, який утворюється в більшості з нас після відпустки.

Дуже важливо в цей період правильно і повноцінно харчуватися. Має сенс відмовитися від дієт: восени організм починає вимагати більше калорій, їх недолік може викликати дискомфорт, який у свою чергу виллється в депресію.

Природними антидепресантами лікарі називають чорний шоколад, апельсини, банани, горіхи, трав'яні чаї та фітобальзами, настої шипшини, елеутерококу. Крім того, у боротьбі зі зневірою допомагають вершкове морозиво, імбир і настій звіробою.

Гарний ефект у боротьбі з нудьгою показує ароматерапія. Допоможуть олії лимона, жасмину, м'яти та ромашки. Можна просто вдихати їх, а можна приймати з ними ванну (п'яти крапель буде цілком достатньо - правда, краще їх попередньо розвести в молоці). Шавлія, лаванда й меліса допоможуть при головних болях, а чебрець заспокоїть нерви.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3346 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс