Як запобігти цирозу печінки і зберегти життя?
Як зупинити цироз печінки, що розвивається? Питання актуальне, адже це одне з найстрашніших захворювань. Страшний такий діагноз тим, що хвороба може дуже швидко прогресувати, і при цьому давати масу важких ускладнень, які в підсумку можуть привести до летального результату. Запобігти такій хворобі можна, але для цього доведеться дотримуватись певних правил. Що це за правила і як бути, якщо вже зачепило? Про це ми розпитали фахівця - кандидата медичних наук, доцента Адріану Гайдук.
- Що ж таке цироз печінки?
- Цироз печінки - це пряме руйнування клітин органа і погіршення його працездатності. Характеризують це захворювання зменшенням функціональних клітин - гепацитів - що приводить до розвитку фіброзу і більш важких захворювань. Одним з найскладніших вважають гіпертензію. За рахунок руйнування гепацитів відбувається руйнування печіночної тканини, що тим самим дає можливість утворенню фіброзних формувань і повній перебудові структури органа. Такий розвиток прямо впливає на її функціональність, тим самим впливаючи на працездатність інших життєво важливих органів.
- Хто ж хворіє на цироз печінки частіше інших?
- З огляду на статистику, котра щорічно викладається ВООЗ у журнали та Інтернет, можна визначити середній вік хворих цирозом, а саме 45 років. На 100 тисяч населення діагностують цю патологію 20-40 людям. У Європі ця хвороба займає 6 місце серед найбільш частих летальних випадків, можна сказати, що це найпоширеніша хвороба в усьому світі.
У людей з діагнозом хронічний алкоголізм в 10% випадків цироз протікає безсимптомно, тим самим ускладнюючи попереднє діагностування хвороби. Приблизно 250 тисяч пацієнтів з таким захворюванням вмирає, і ця цифра з кожним роком зростає. Чоловіки хворіють частіше жінок, оскільки у них більша схильність до вживання алкоголю.
Назву ця хвороба отримала тільки на самому початку 20-го століття, причому її постійно асоціювали з людиною, яка постійно вживає алкоголь. Але варто відзначити, що цироз печінки виникає не тільки через пристрасть до спиртних напоїв. Існує багато причин, які дають можливість розвитку хвороби й деякі з них приводять до смерті.
- Які причини виникнення цирозу?
- Найбільш частими причинами розвитку цирозу печінки є наступні. Це - гепатит. Таке захворювання ділиться на кілька типів, які, у свою чергу, по-різному проявляються в плані симптоматики. Наприклад, гепатит виду С, фахівці прозвали "Ласкавий убивця". Таку назву він придбав через безсимптомний перебіг і практично у всіх випадках кінцевим підсумком цієї недуги є цироз печінки.
Аутоімунне захворювання. При такому діагнозі певні клітини організму взаємодіють з етиловим спиртом та іншими речовинами, які, у свою чергу, є частинами розкладання того самого спирту, і змінюють свою структуру. Тим самим вони сприймаються організмом, як чужорідні тіла, які починають атакувати лейкоцити й у підсумку знищуються свої ж клітини.
Хронічний алкоголізм. Звичайно ж, не тільки при хронічній формі можна заробити цироз, але й при звичайному частому вживанні спиртних напоїв. Звичайне захворювання розвивається від 3 до 10 років у режимі "алкоголізму", але в певних випадках (генетична схиль-ність) воно може скоротитися до 1 року.
Метаболічне порушення. Порушення клітинного балансу в організмі. Причиною можуть бути різні хвороби, наприклад, гемохроматоз або гостра недостатність антитрипсину та інші важкі захворювання, які спричиняють такі порушення. Медикаментозне отруєння. При частому й рясному хімічному або лікарському отруєнні в організмі відбуваються необоротні процеси, які спричиняють важкі наслідки у вигляді смертельних захворювань. Хвороби жовчних проток. Запалення або закупорка вивідних шляхів приводить до швидкого розвитку патології, а строк складає усього лише півтора роки. У деяких випадках він скорочується до півроку.
Варикоз печіночних вен. Закупорка вен у печінці приводить до застою крові в органі, що через ряд ускладнень викликає цироз. Зупинити застій можна декількома способами, які будуть призначені винятково в медичній установі.
- Чи лікується ця недуга і яким чином з нею боротися?
- Повністю розвинений цироз не піддається повному лікуванню, але його розвиток можна трохи призупинити. А от причини, які його викликають, не тільки піддаються лікуванню, але й дають можливість швидкій діагностиці.
Якщо дотримуватися деяких правил, то можна запобігти появі цирозу. Наприклад, здоровий спосіб життя впливає на активність розвитку і притупляє негативну функціональність хвороби, тим самим викликаючи компенсацію цирозу.
Відновлюється печінка, напрочуд, швидко, можна навіть сказати дивовижним чином. Гарна регенерація печінки, як з'ясували вчені, прямо залежить від способу життя. Тобто відмова від шкідливих звичок і вживання здорової їжі, дає людині підвищену регенерацію тканин.
Не варто залишати без уваги дослідження й практику європейських медиків, які довели, що уражена печінка цирозом має функцію регенерації. При правильному виконанні всіх рекомендацій пацієнти змогли "власними силами організму" відновити велику частину ушкоджень. Поразка іншими хворобами зазвичай успішно піддається лікуванню.
- Що можна рекомендувати як профілактику цирозу печінки?
- Своєчасне визначення симптомів і успішне лікування хронічних гепатитів, приведе до повного усунення або часткового обмеження патології. До величезного полегшення, медицина не стоїть на місці, а постійно розвивається. Це дало надію багатьом людям з таким страшним діагнозом, як цироз. У наш час у багатьох випадках хвороба ефективно лікується. Але, спостерігатися й лікуватися доводиться винятково в стаціонарах. Не варто пробувати лікуватися самостійно, оскільки ви не тільки погіршите ситуацію, але й змажете клінічну картину захворювання.
Лікарі, які проводять діагностування, звичайно швидко знаходять причину й починають лікування. Яскравим прикладом є алкогольний цироз печінки, при ньому лікарі повністю виключають алкоголь з "раціону" пацієнта. Також при вірусній етіології лікується в першу чергу вірус, і тільки потім починають відновлювати орган. Якщо захворювання не піддається лікуванню, фахівці приступають до крайньої міри - трансплантації органа.
Але, успіх лікування залежить безпосередньо від хворого, оскільки саме він має у точності виконувати всі рекомендації лікарів.
Симптоми залежать від стадії та форми захворювання. Практично у всіх випадках на початкових стадіях симптоми не проявляються і цим набагато ускладнюють життя хворим і діагностування лікарям. Діагностування складне, але саме на ранніх стадіях лікарі без особливої праці зможуть урятувати життя хворого. А якщо враховувати швидку регенерацію печіночних тканин, то при ранньому лікуванні орган практично не ушкодиться.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4070 |
|
© Газета Домовик 2012-2023