П'ять несподіваних засобів від похмілля
Кінець грудня-початок січня - час вечірок і корпоративів. На жаль, мало хто з нас уявляє собі свято без шампанського, тостів і застіль... У підсумку на ранок приходить "новорічний післясмак" - він же похмілля.
В інтернеті бродять найнесподіваніші способи боротьби з алкогольною інтоксикацією. І, що дивно, деякі з них реально працюють! Як найкраще рятуватися від похмілля, нижче за допомогою психіатрів-наркологів, обрано кілька простих і ефективних способів.
1. МОЛОКО
Після "зловживання" в організмі порушується обмін речовин - виникає недолік мелатоніну й серотоніну. Останній відомий нам як гормон щастя. Тому з похмілля у людей роздратування й огидний настрій. Нейтралізувати все це можна, якщо заздалегідь поповнити запас незамінної амінокислоти - триптофану, відповідальної за вироблення цих гормонів. Потрібна для цього доза міститься, як запевняють "мережні знавці", у некип'яченому молоці (а також сирі й горіхах - арахісі та мигдалі).
- З одного боку, у молоці, дійсно, є присутньою незамінна для організму амінокислота - триптофан, що допомагає у швидкому розщепленні оцтового альдегіду, - міркує Олександр Ковтун.- Адже саме останній, що утворюється при розщепленні алкоголю і є токсином, винним у поганому самопочутті навіть тоді, коли ви спиртне пили якісне. З іншого боку, 75% популяції людей на земній кулі не здатне засвоювати молоко в дорослому віці. Все-таки його основне призначення - швидке вирощування новонародженого потомства. Тому застосування молока для боротьби з похміллям є спірним. Але якщо комусь допомагає, то на здоров'я!
2. БАНАНОВИЙ КОКТЕЙЛЬ
Рецепт простий: 1 склянка молока, половинка банана, столова ложка меду. Перемішати міксером і випити. У банані знов-таки гормон щастя, а медом від похмілля традиційно лікуються американці.
- Такий банановий коктейль дійсно може бути дуже корисним, тому що він містить і вітаміни групи В і калій, які необхідні для відновлення обміну речовин у нормальний стан, - згодний лікар-нарколог. - Але його висока калорійність може створити додаткове навантаження на підшлункову залозу, жовчний міхур і печінку, що зовсім ні до чого. Але якщо організм міцний, можна випробувати - але обмежитися однією склянкою.
3. БУТЕРБРОД ІЗ ЧОРНОГО ХЛІБА З РИБОЮ
Німці похмільну нудоту стали глушити бутербродами з рибою. Ця страва навіть носить спеціальну назву, що перекладається як "ранок після пиятики". Овочі маринують, а потім загортають у скибочку оселедця. Під час новорічних свят це дуже популярна страва.
- Кислоти Омега-3, які містяться в рибі позитивно впливають на серце й судини, - говорить наш експерт. - А хліб може частково зіграти роль активованого вугілля. Однак тільки бутербродів з рибою, на мій погляд, явно буде недостатньо для відновлення гарної форми.
4. ГОСТРА ПІЦА
Жителі Фінляндії вірять у лікувальну силу піци. Найбільш популярними "на похмілля" піцами у Фінляндії вважаються ті, що буяють гострими пряними начинками, особливо з беконом під соусом барбекю або мексиканським соусом.
- Тому що піца готується з борошна, хлібна частина піци може допомагати адсорбції токсинів, що залишилися в шлунково-кишковому тракті, а перець відволіче на час від неприємного післяінтосикаційного стану, - згодний Ковтун. - Але, як і у випадку з бутербродом із чорного хліба з рибою, цього, швидше за все, для нашої людини буде обмаль.
5. УЛЮБЛЕНА МУЗИКА
Американські вчені запевняють: синдром похмілля можна побороти, прослуховуючи улюблений трек-лист. Виявляється, музика здатна виконувати ефект, що послаблює, на майже всі типи болю, включаючи мігрень! Учені навіть стверджують, що за своїм впливом на організм приємні мелодійні звуки можуть цілком позмагатися з парацетамолом.
- Музика й пісні улюблених виконавців дійсно можуть полегшити похмільне нездужання за рахунок відволікаючого ефекту, - згодний лікар психіатр-нарколог. - Але отут все також є індивідуальним. Для когось, хто й у нормальному стані музику не дуже любить, з похмілля краще допомагає тиша і постільний режим.
А ЯК ПРАВИЛЬНО?
- Вірний спосіб боротьби з похміллям - профілактика: відповідальний підхід до вживання спиртного,- говорить Олександр Ковтун. - Відмовтеся від міцного алкоголю, якщо ви приймаєте курсове лікування лікарськими препаратами. Максимум, що можна - кілька келихів сухого червоного (білого) вина або шампанського брют. Пийте помірно. 300 мл і 200 мл у перерахуванні на міцне спиртне для чоловіків і жінок відповідно буде достатньо, щоб відчути себе за святковим столом у комфортному стані. Не змішуйте різне спиртне. Пийте щось одне!
- Прийом під час застілля на кожні 100 мл міцного алкоголю 1 л рідини у вигляді мінеральної води, морсів, супів, фруктів у більшості випадків гарантує відсутність похмілля наступного дня.
ЯКЩО РАНОК ВИДАВСЯ ВАЖКИМ
Якщо заходи профілактики не допомогли і похмілля до вас все-таки прийшло...
- Почніть ранок зі склянки звичайної води. Потім у наступній склянці розчиніть шипучі аспірин і вітамін С, 1 грам бурштинової кислоти - і прийміть усередину.
- Активоване вугілля з розрахунку 1 таблетку на 10 кг ваги, ентеросгель можуть бути гарні як перед застіллям, так і при ліквідації похмілля.
- Випийте небагато, якщо звичайно є, огіркового або капустяного розсолу (з розрахунку 1 мл на 1 кг маси тіла). У розсолі є майже всі необхідні мікроелементи та вітаміни.
- Поїжте курячого бульйону з яйцем і зеленню або іншим супом, фруктів.
- Сходіть у лазню, басейн, спа (кому що подобається), погуляйте на свіжому повітрі.
- Поряд із цим пийте мінеральну воду та чаї у великих кількостях: до вечора вони точно приведуть вас у форму.
ПРАВДА ЖИТТЯ: ЖІНКИ ТВЕРЕЗІЮТЬ ПОВІЛЬНІШЕ
- Швидкість наростання концентрації алкоголю в організмі залежить від кількості та міцності прийнятих напоїв, кількості і складу закуски, рівня усмоктуваності й моторної діяльності шлунково-кишкового тракту, - пояснює експерт. - На порожній шлунок концентрація алкоголю в крові наростає швидко й досягає максимуму через 30-80 хвилин. На повний шлунок усмоктування протікає повільно - максимум алкоголю в крові спостерігається через півтори-три години.
Виведення алкоголю відбувається повільніше. Наприклад, в 100 мл горілки міститься близько 40 мл алкоголю, тобто алкоголь може визначатися у видихуваному повітрі, слині й крові протягом приблизно 3,5 - 4,5 годин з моменту вживання напою.
200 мл горілки буде виводитися близько 6,5-7,5 годин. 300 мл горілки - близько 10,5-11,5 годин.
При цьому в жінок процеси виведення алкоголю як правило повільніші, ніж у чоловіків. Чому? Справа в тому, що фермент, відповідальний за розщеплення етилового спирту, алкогольдегідрогеназа, має меншу активність у жінок, що робить їх більш сприйнятливими до дії вина або більш сильних алкогольних напоїв. А ще, як правило, вага жінок менше ваги чоловіків і обмін речовин у чоловіків у середньому є небагато швидшим. Тому й похмілля жінки переносять гірше...
Окислювання й виділення алкоголю підвищується також з підвищенням обміну речовин, наприклад, при фізичній роботі, теплових впливах, гіпертермії - тобто якщо ви потієте.
Такий розрахунок - це алгебра середньої школи. Наприклад, ви випили 0,5 л вина міцністю 9%. Перемножуємо: 500 мл x на 9%= 45 мл спирту.
Перераховуємо на горілку так: 45 мл x (100/40)=112,5 мл. Тобто півлітрова пляшка 9% вина це 112,5 мл горілки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4848 |
|
© Газета Домовик 2012-2023