Алергія на спирт. Що б це значило?

29 грудня 2016

Колись, років десь двадцять тому, я їхав у поїзді й сусід по купе запропонував випити по сто грамів за успішну подорож без подій. Із чотирьох чоловіків один відмовився пити категорично. А після наполегливих розпитів про причини такої життєвої позиції відмовник коротко пояснив: у мене алергія на спирт. Ми не повірили, що таке можливо, але відв'язалися - проти алергії не попреш. Про це знали всі. Але ось не дуже давно в одній науково-популярній публікації на тему: "Як поводитися за святковим столом" знову зустрівся термін "алергія на спирт". І я вирішив дізнатися про цю дивину детальніше. Для цього і звернувся до фахівця-алерголога, кандидата медичних наук Наталі Сергіївни Удовенко.

- Що ж таке "алергія на спирт"?

- Алергія на спирт - термін досить умовний і звичайно не використовується професійними алергологами. Простим доказом того, що етиловий спирт С2Н5ОН (у тому числі розведений дистильованою водою - наприклад, до концентрації 70°) не викликає алергії, може служити той факт, що при проведенні проб для визначення алергену шкіру пацієнта з метою дезінфекції попередньо обробляють саме спиртом.

Чистий спирт (хоча й у мізерно малих кількостях) утворюється в кишечнику кожної людини в результаті життєдіяльності бактерій, що живуть там, які виділяють його, засвоюючи вуглеводи й цукри (глюкозу, фруктозу) - так що організм людини навчений правильно розпізнавати спирт із дитячих років.

Разом з тим, алергія на алкогольні напої - явище не дуже рідке. У таких випадках причиною сенсибілізації організму й розвитку алергійної реакції є додаткові речовини, які або утворюються в напоях природним шляхом у результаті складних реакцій, або навмисно додаються в напій для поліпшення його споживчих якостей.

- Що ж це за алергени, які утворюються в напоях природним шляхом?

- До цієї групи алергенів належать: пивоварні й винні дріжджі (неодмінний компонент пива, сухих вин і шампанського), дубильні речовини (переходять у коньяк і віскі з дубових бочок під час витримки), компоненти рослинної сировини (хміль, солод, виноградне сусло), сивушна олія (зустрічається в різних кількостях практично у всіх спиртних напоях).

- Ну, а що ж навмисно додає виробник, щоб відвернути нас, споживачів, від спиртного?

- Такої мети "відвернути від спиртного" ніхто не ставить. Добавки вносять із благими намірами - поліпшити споживчі якості напоїв. Але... хотіли, як краще, а вийшло (для деяких) гірше нікуди! До цієї групи алергенів належать: ароматизатори, консерванти, речовини, що освітлюють, вітамін С (деякі пивоварні компанії додають його в пиво в процесі виробництва).

Є й третя група речовин, які теоретично можуть бути присутніми у спиртних напоях, виготовлених з рослинної сировини - це мізерно малі кількості мінеральних добрив і засобів захисту рослин, якими оброблялися посіви ячменя, плантації хмелю або винограду для підвищення врожайності.

- Які ж особливості алергійної реакції на спиртні напої?

- Особливості алергійної реакції на спиртні напої визначаються властивостями названих сполук, і звичайно проявляються такими симптомами як: кропивниця, шкірна сверблячка й атопічний дерматит, порушення травлення.

Від істинної алергії на алкоголь варто відрізняти нестерпність етилового спирту, що пов'язана не з "перекрученою" реакцією імунної системи, а з порушенням процесу метаболізму цієї речовини в печінці.

Нестерпність алкоголю може бути вродженою і придбаною. Перша - більш характерна для вихідців з Азії й обумовлена мутацією гена, відповідального за синтез ферменту альдегіддегідрогенази. 

Дефіцит цього ферменту приводить до швидкого накопичення в організмі людини, яка випила навіть невелику кіль-кість спиртного, проміжного продукту, який називається ацетальдегід.

- Чим це загрожує?

- Підвищення рівня ацетальдегіду супроводжується характерними симптомами, які схожі на симптоми алергії: почервоніння обличчя, частішання серцебиття, сильна нудота.

Однак подібні симптоми можуть розвинутися й у людини, якій був призначений прийом певних ліків і яка вирішила "зняти стрес" за допомогою пари чарок спиртного. Якщо лікар забув попередити такого пацієнта про необхідність утримання від алкогольних напоїв у період лікування або хворий зневажив попередженням, то розплата за помилку неминуча у вигляді тимчасової (придбаної) нестерпності алкоголю.

- У якому випадку можлива розплата?

- Подібні реакції виникають після вживання спиртного на фоні прийому таких препаратів як метронідазол, фуразолідон, парацетамол, левоміцетин.

Однак цей перелік містить назви лише тих ліків, які в сполученні зі спиртним швидко викликають специфічні симптоми, викликані накопиченням ацетальдегіду (лікарі називають це явище дисульфірам - подібна реакція - за аналогією з реакцією, що викликає спеціальний препарат дисульфірам, застосовуваний для лікування алкогольної залежності).

Насправді, уживання алкогольних напоїв категорично протипоказане при прийомі будь-яких лікарських препаратів - від антидепресантів і антибіотиків до протипухлевих препаратів і ліків для контролю Віл-інфекції, тому що етиловий спирт може різко знизити їхню ефективність і привести до розвитку непередбачених побічних ефектів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4107 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс