Нервовий стрес: як з ним боротися?

20 квітня 2016

На думку фахівців, нервовий стрес є сьогодні одним з найпоширеніших захворювань, які характеризуються підвищеною дратівливістю і тривожністю. Від стресу і його наслідків не застрахований ніхто. Що ж можна протиставити нервовому стресу? Куди й до кого звертатися? Що робити, якщо це вже трапилося? З цими питаннями ми звернулися до фахівця - кандидата медичних наук, доцента Олени Петрівни Венгер.

- Коли виникає нервовий стрес?

- Нервовий стрес найчастіше виникає в ситуаціях, які людина не може вирішити власними силами. Основні симптоми стресу - це свого роду реакція організму людини на численні подразники, що мають як позитивний характер для людини, так і негативний.

- Якими є причини виникнення стресу?

- Слід зазначити, що психофізіологія стресу досить складна, і спровокувати виникнення цього захворювання може все що завгодно. Стрес характеризується тим, що відбувається сильне збудження нервової системи, потім великий удар одержує ендокринна система людини, після цього хворий стає надзвичайно запальним, і в нього виникає агресія практично з будь-якого приводу, а іноді й взагалі без приводу. Саме тому, перш ніж розібратися в психофізіології стресу, психіатрам варто максимально точно вивчити не тільки внутрішній стан людини, але і її звички, навички взаємодії з колективом тощо.

До основних причин нервового стресу відносять: розставання з близькою людиною або її смерть, моральне або фізичне насильство, проблеми на роботі та вдома, часті конфлікти, психологічний тиск, невдачі в роботі або навчанні, а також сильна перенапруга при великих робочих навантаженнях.

- Які симптоми стресу і чи можна вилікувати його в домашніх умовах?

- Психофізіологія стресу дає можливість вилікувати це захворювання й у домашніх умовах, однак це можна зробити тільки в тому випадку, якщо стрес носить короткостроковий характер. У той же час, постійний і довгий стрес можна перемогти тільки в стаціонарних умовах. Варто мати на увазі, що такий найнебезпечніший стрес здатний провокувати різні захворювання серця, шлунково-кишкового тракту, ендокринної системи і так далі.

- Як же варто здійснювати лікування нервового стресу?

- Щоб у домашніх умовах перебороти нервовий стрес і тривожність, необхідно виконати наступні заходи. По-перше, повністю відмовитися від алкоголю, а також міцного чаю і кави, які у великих кількостях викликають нервову перенапругу, безсоння, здійснюють навантаження на серце й можуть привести до інших видів розладів. По-друге, варто включити в раціон харчування хворого різні продукти, які містять вітаміни групи B. Насамперед, такі вітаміни містяться в рисі, пшениці, насіннячках. Багато вітаміну B є й у куразі. Крім цього, не слід взагалі вживати дуже гостру їжу, а також смажені страви й рафіновану їжу без вітамінів.

А любителям здорової їжі рекомендується щодня вживати вітамінний "салат". Для його готування використовують два лимони, а також два-три апельсини, до яких додають 4 ложки меду. Таку суміш рекомендується приймати по десертній ложці перед сніданком, обідом і вечерею.

Крім цього, лікування нервового стресу, як для жінок, так і для чоловіків, має включати прості страви, які легко й просто засвоюються організмом. Вживати їжу необхідно тільки малими порціями, дуже ретельно пережовуючи всю їжу. Після їжі обов'язковий невеликий відпочинок.

- Що ще можна рекомендувати з позицій здорового способу життя?

- Найефективнішим способом для лікування від нервових стресів є заняття спортом. Постійні щоденні фізичні вправи - це кращий шлях повного рятування від нервового стресу. Це обумовлено тим, що при фізичних навантаженнях організм людини виділяє особливий гормон - ендорфін. Саме він дарує людині радість, здоров'я й умиротворення на весь день. Будь-які види фізичних вправ дозволяють максимально швидко позбутися стресового стану, наповнити м'язи киснем і вивести з них молочну кислоту.

Гарними є також лікувальні відвари та настої з ромашки, меліси, м'яти та інших лікарських рослин, які можуть у найкоротші строки допомогти відновити організм і перемогти стрес, а також не допустити його виникнення надалі.

Щоб позбутися стресу, лікарі рекомендують використовувати спокійне хобі. Займіться в'язанням, почитайте улюблену книгу, зручніше влаштувавшись у кріслі, сходіть на риболовлю, подивіться стару гарну комедію або мелодраму. Однак уникайте надто активних захоплень. Не варто дивитися фільми з зайво кривавими або динамічними сюжетами. Головне, щоб відбулася зміна подразника на інші відволікаючі предмети. 

Після трудового дня дуже добре поніжитися в м'якій, розслаблюючій пінній ванні з ароматними травами та морською сіллю. Усе це дозволить швидше заснути.

Ароматерапія - ще один надзвичайно ефективний засіб для боротьби зі стресом. І сьогодні можна купити суміші олій або трав'яні збори, що мають заспокійливий ефект. Такі трави можуть не тільки максимально розслабити хворого, але й додати йому імпульс, вдихнути енергію й позитивні думки.

Тим, хто підданий постійним нервовим стресам, обов'язково необхідно опанувати навички релаксації, самогіпнозу. Навчиться дихати рівно й правильно. Відмінно допомагає вивчення китайської гімнастики, такої, як тайдзицюань або ж ушу. Давайте собі достатньо часу для відпочинку після робочого дня. 

Обов'язково добре висинайтеся. Дорослій працюючій людині рекомендується спати не менше 8 годин на добу. Таким чином, можна значно зміцнити організм, позбавити його не тільки стресу, але й виникнення інших захворювань.

У тому випадку, якщо лікар прописав заспокійливі та седативні ліки, обов'язково чітко слідуйте інструкції й намагайтеся приймати їх систематично й у той саме час. 

У жодному разі не займайтеся самолікуванням!

- А як бути, якщо здолати стрес і тривожність самостійно не виходить?

- У випадку сильного нервового стресу, хворому призначається госпіталізація. Часто в таких умовах хворому призначають спеціальні седативні лікарські засоби, а також транквілізатори. Вони розслаблюють організм, рятують від безсоння, знімають ефект тривожності. Крім цього, у ході комплексних процедур хворому пропонують аутогенне тренування, гіпнотерапію, а також вчать правильно реагувати на несприятливі події.

Якнайшвидше рятування від нервового стресу дозволить максимально швидко вилікувати пацієнта й уникнути виникнення більш важких захворювань.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3559 Подобається: 0 | Не подобається: 2  

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс