Геморой як він є
Як тільки не жартував народ з приводу цього захворювання, придумуючи байки й анекдоти. Ось взяти хоча б жартівливу народну назву недуги - "незабудка". Хтось запитає: - Чому так називають? - І відразу у відповідь пролунає: - Як сядеш, так і згадаєш! Незабудка, виходить. - Або ось ще: лікарі люблять розповідати, що часто на прийомі у проктолога звучить таке питання: "Доктор, а чи проходить геморой сам по собі?". Але для того, щоб зрозуміти відповідь лікаря, що це захворювання нікуди не зникає, варто спочатку зрозуміти, що ж за хвороба така - геморой. Саме з цією метою ми й звернулися по допомогу до фахівця-проктолога - кандидата медичних наук, доцента Юрія Сильвестровича ЛОЗИНСЬКОГО.
- Отже, що ж таке геморой?
- Це судинна патологія - варикозне розширення гемороїдальних вен. Вона є одним із проявів початкової стадії хронічної венозної недостатності (ХВН). Так, саме ХВН стоїть за варикозною хворобою гемороїдальних судин. Судинна стінка втрачає свою еластичність і тонус, а в уражених судинах кров тече повільніше, застоюється, ще більше розтягуючи тут стінки. Так у зоні ануса утворюються гемороїдальні вузли.
- Які ж причини цього захворювання?
- Гемороїдальні вузли можуть бути зовсім маленькими, спавшимися, тоді хвороба буде виявлена при медогляді, а можуть випадати, боліти й кровоточити, тоді хворий сам приходить до лікаря. З'являються вони зазвичай у жінок під час вагітності й у людей, чия робота пов'язана з тривалим сидінням, наприклад, водії-дальнобійники. Основним фактором виникнення є підвищення внутрішньочеревного тиску та порушення кровообігу в порожнині малого таза. Один раз давши про себе знати, геморой нікуди вже не подінеться.
- А через скільки ж днів проходить геморой при правильному лікуванні?
- Усе жартувати продовжуєте? Геморой, звичайно, нікуди не дінеться, але от затихання проявів геморою спостерігається при адекватному лікуванні вже на другу-третю добу: вузли стають м'якими, не такими хворобливими, зменшуються в розмірах. Приблизно через тиждень вузли зовсім спадаються, і залишаються невеликі шкірясті мішечки, які можна намацати біля ануса. Іноді при не дуже вираженому загостренні геморою біль стихає самостійно, тоді здається, що геморой сам проходить. Насправді ж, пацієнти просто не помічає, що інтуїтивно він сам усунув вплив шкідливих факторів у цей період (гостра їжа, алкоголь) і, напевно, більше відпочивав, а відпочинок - це той же функціональний спокій, що такий важливий при геморої.
- Чи проходить геморой після пологів?
- Часто після пологів, якщо жінка лікувалася, геморой спадаеться й може не турбувати щасливу неньку довгий час. При несприятливих обставинах, геморой, що вперше загострився під час вагітності, як правило, рецидивує після сорока років.
- Чому геморой не проходить остаточно і безповоротно?
- Буває так, що людина лікується, лікується, а болі при геморої то стихають, то виникають з новою силою. Зазвичай так буває, якщо людина тільки автоматично виконує призначення лікаря, але не змінює при цьому свій спосіб життя та харчування. При геморої дратівним фактором є вживання гострої та пряної їжі. Також може провокувати розвиток захворювання надмірне вживання алкоголю й малорухомий спосіб життя. Буває так, що лікування підібране без урахування індивідуальних особливостей, тоді геморой не затихне.
Крім того, захворювання може бути спадково обумовленим, схильним до тривалого рецидивуючого перебігу, у таких пацієнтів лікування геморою буває дуже трудомістким процесом.
- І все-таки, які методи лікування недуги застосовуються сучасною медициною?
- Застосовуються консервативні методи й хірургічне втручання. У кожному випадку лікар обов'язково призначить дієту, а також необхідні в конкретному випадку заходи.
Консервативне лікування геморою в першу чергу передбачає полегшення симптоматики - полегшення болючого симптому, обмеження й наступне усунення запального процесу в гемороїдальних вузлах, боротьба з тромбозом судин аноректальної області та відновлення нормального кровотоку. З цією метою проктолог призначає ректальні свічі, мазі (Гепарін, Реліф) та гелі на область анального отвору. Препарати такого роду мають функцію розм'якшення калових мас, а також відновлюють тонус венозних і лімфатичних судин.
Із препаратів, які ефективно та безпечно вирішують ці проблеми, можна порекомендувати фітопрепарат Гемороль. Це препарат, що містить екстракти ромашки, трави дрока, кори кінського каштана, кореня беладони, кореневища перстачу, трави деревію, також додані знеболюючий анестезин і гліцерин для розм'якшення калових мас.
- Що робити, якщо консервативні методи лікування не допомагають?
- У такому випадку сучасна медицина пропонує інші способи лікування геморою. Інфрачервона коагуляція - на вузли впливають високою температурою від інфрачервоного випромінювання. Метод - швидкий, безболісний та ефективний, але досить дорогий, зате працездатність повертається наступної доби.
Лігирування вузлів латексними кільцями - гемороїдальний вузол перев'язується латексною гумкою, у результаті чого залишається без кровопостачання та відмирає. Сама перев'язка безболісна, а от відмирання великого вузла може тривати до трьох тижнів, заподіюючи дискомфорт.
Склеротерапія теж гарна. У цьому випадку в гемороїдальний вузол тонкою голкою вводиться препарат, що сприяє утворенню в ньому сполучної тканини, після чого вузол зменшується, чим і досягається позитивний ефект, але сама процедура вимагає високого професіоналізму лікаря.
А ще кріотерапія. Процедура проводиться під місцевою анестезією, суть її складається у впливі на вузол рідким азотом. Однак пацієнт не застрахований від ускладнень, тому що глибина впливу азоту, на жаль, складно контрольована.
Одним словом, вибір методу - справа вашого проктолога і, звичайно, самого пацієнта. Однак і сьогодні найпоширенішим методом оперативного втручання залишається - повноцінне висічення гемороїдальних вузлів, що проводиться під загальним наркозом і є доречним на будь-якій стадії геморою.
- Через який час геморой перестає турбувати після операції?
- Під час операції висікають тільки вузли, що випали, тобто прибирають патологічне вогнище, але не усувають причину захворювання. Таким чином, геморой після операції проходить відразу, але при цьому і через п'ять років є великою ймовірність рецидиву. А в декого рецидив захворювання може відбутися протягом року після хірургічного лікування. Але так буває досить рідко.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4756 |
|
© Газета Домовик 2012-2023