Як уберегтися від хвороб навесні
Нестійка погода, нестача вітамінів і загострення багатьох хронічних захворювань - типове явище першої половини весни. У силу відразу цілого комплексу факторів відбувається весняне загострення ряду хвороб. Кому ж потрібно в першу чергу подбати про своє здоров'я, і що саме необхідно робити, ми попросили розповісти фахівця - лікаря-гігієніста, кандидата медичних наук Ігоря Дмитровича Геніка.
- Чого, насамперед, варто побоюватися навесні?
- У цей період існує висока схильність до вірусних захворювань, а також загострення хронічних патологій. Приміром, весняне загострення може трапитися при наявності гастриту та виразки шлунка. Тоді з'являються болі у верхній частині живота, "голодні" або нічні болі, також може турбувати важкість у животі, почуття переповненості, неприємний присмак у роті тощо.
Щоб уникнути неприємних симптомів, варто виключити з раціону шкідливі продукти - жирну та смажену їжу, газовані напої, алкоголь, гострі страви, фастфуд. Дієтологи радять харчуватися за годинами, більше гуляти на свіжому повітрі і не перенапружуватися.
Ще одне захворювання також нерідко загострюється навесні - це цистит. Як правило, цьому сприяє переохолодження. Болі внизу живота, часті позиви на сечовипускання, помутніння сечі, невелике підвищення температури - звичайні симптоми неприємного стану.
Захиститися від загострення циститу можна, якщо носити одяг за погодою, ретельно дотримуватися гігієни, вживати більше, ніж звичайно, рідини (переважно чистої води, журавлинного морсу), вітаміну С, дотримувати режиму дня й регулярно гуляти на свіжому повітрі.
- Для весни характерна вогка вітряна погода. Кому загрожують ці природні явища насамперед?
- У найбільш ризикованому становищі тут опиняються хворі з недугами суглобів і хребта. Саме в цієї категорії хронічних хворих загострюються захворювання через вогку вітряну погоду, з якої й починається весна. Нападам радикуліту, як найпоширенішої хвороби даної групи, можуть сприяти переохолодження, піднімання або перенесення важкостей, уживання алкоголю, тривале перебування в сидячому положенні та навіть ГРВІ. Тому дуже важливо в цей час уникати контактів з інфекційними хворими, більше ходити та взагалі більше рухатися.
Протяги загрожують і загостренням хронічних хвороб дихальної системи, таких як гайморит, фарингіт, бронхіт, які також прагнуть заявити про себе ранньою весною. Загострюються вони найчастіше через банальне переохолодження, тому не варто виходити на вулицю без головного убору - ризикуєте швидко стати жертвою кашлю, прояву бронхіту. Лікарі попереджають, що з появою закладеності носа варто відразу ж починати лікувати нежить, щоб інфекція не спустилася в бронхи. Для цього корисно промивати ніс сольовим розчином, полоскати горло дезінфікуючими розчинами, відварами трав.
- Ще однією загрозою дехто вважає не тільки переохолодження, але й посилення навесні сонячної інсоляції... Чи так це?
- Вірус герпесу нас атакує не тільки при переохолодженні та зниженні імунітету, а також при підвищенні рівня сонячної інсоляції, що й відбувається навесні. Важливо стежити за харчуванням, вживати більше вітамінів, повноцінно висинатися, обмежити себе в споживанні солодкого й алкоголю.
- Часто навесні виникають і інші види дискомфорту шкіри обличчя...
- Через зневоднювання після зими шкіра обличчя має тьмяний колір, висипання, відчуття печіння. Фахівці радять приймати вітаміни групи А, В і Е. І обов'язково відвідайте профільного лікаря, а також заздалегідь починайте приймати препарати від алергії, якщо це явище носить сезонний характер.
- Що варто робити хворим серцево-судинними захворюваннями?
- Гіпертонія загострюється, в основному, через погодні коливання - перепади атмосферного тиску, зміни біоритмів, мінливості сезонних явищ. Навесні необхідно частіше вимірювати артеріальний тиск, ретельніше його контролювати. Також важливо дотримуватися режиму праці й відпочинку, більше гуляти на свіжому повітрі, не перевантажувати себе, обмежити споживання солі.
У серцево-судинних хворих часто виникає й депресія на додачу. Чому депресія виникає саме навесні, важко сказати, адже депресія - це явище, механізм якого точно не відомий науці. Імовірно, свою фатальну роль у її загостренні грають зміна біоритмів, гормонального статусу, перебудова організму на новий сезон. Тому необхідно стежити за своїм станом. З появою таких симптомів, як подавлений настрій, занепад сил, зміна апетиту, приступи із серцебиттям, охолодження кінцівок варто обов'язково звернутися до лікаря-психіатра або невролога.
- А що робити з весняним авітамінозом?
- Дійсно, організм людини через недолік вітамінів і мікроелементів у зимовий період стає навесні досить виснаженим. Тому багато хто почуває утому й сонливість, спостерігається ламкість нігтів і зникає блиск волосся. Для профілактики авітамінозу рекомендується повноцінно, різноманітно та збалансовано харчуватися.
Варто відмовитися від заморожених продуктів на користь свіжих овочів, фруктів і зелені. Споживання тваринних білків потрібно скоротити й замінити їх рослинними. Бажано в цей період пити освіжаючі напої на основі трав і фруктів, чаї та настойки із шипшини, а ще краще - вживайте свіжовижаті соки.
ЯК УБЕРЕГТИСЯ ВІД ВЕСНЯНОЇ ДЕПРЕСІЇ
Бадьорий ранок. Спочатку контрастний душ, потім пара вправ під улюблену музику.
Кольоротерапія. Вибирайте одяг яскравих, радісних розцвічень.
На своїх двох. Якщо робота поруч, відправляйтеся туди пішки. Якщо ж відстань до роботи велика, намагайтеся пройти пару зупинок пішки.
Робіть паузи. Під час робочого дня щогодини влаштовуйте невеликі "перерви": побалакайте з колегою, випийте чашку чаю, розімніться, пройдіться коридором.
Солодке життя. Одного банана або часточки шоколаду достатньо, щоб повернути гарний настрій: адже в цих продуктах міститься натуральний антидепресант триптофан.
Місце під сонцем. Візьміть кілька сеансів у солярії - і настрій підніметься, і колір шкіри покращиться.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3446 |
|
© Газета Домовик 2012-2023