Гепатит С: що робити, щоб не загинути від нього?
За даними ВООЗ, Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення інфекції. У нашій країні гепатитом С інфіковано більше 1 мільйона осіб, що складає 3 відсотки від загальної чисельності населення.
На думку фахівців, гепатит С досить підступна штука, тому невипадково йому дали ще одну страшну назву - "ласкавий убивця". Уся справа в тому, що ця небезпечна хвороба печінки найчастіше не дає про себе знати до найбільш критичних станів. Гепатит С має вірусний характер, тим самим посилюється його небезпека як для хворого, так і для оточуючих. Часто його відносять до невиліковних хвороб, що й породжує страхи та питання: "чи потрібна повна ізоляція хворого", "скільки живуть хворі з гепатитом С" і так далі.
Про проблеми, що приносить ця небезпечна хвороба, і як з нею боротися та перемагати, ми попросили розповісти фахівця - кандидата медичних наук, доцента Марину Олександрівну Крижанську.
- Які симптоми зараження вірусом гепатиту С?
- Інфекція, що викликає цю хворобу, може носити гострий і хронічний характер. Гострий гепатит С вражає частіше молодих людей і може за короткий строк перейти у важку стадію: цироз, рак печінки. Перші симптоми недуги - хронічна утома, млявість, втрата апетиту та сну, іноді нудота і блювота, головні болі.
На другій стадії відзначається поява жовтушності, що й дозволяє запідозрити гепатит однієї з форм: А або С. Хронічна форма зустрічається у людей будь-якого віку, але, в основному, у літніх, і вона роками може протікати непомітно та без особливих проявів.
У такому випадку небезпека полягає саме у відсутності симптомів. Адже скільки людей живуть із гепатитом С, не підозрюючи про свою проблему і не приймаючи тому ніяких заходів для лікування та захисту своїх близьких від зараження. У більшості випадків вірус виявляється при проведенні аналізів зовсім з іншого приводу.
Втім, навіть при відсутності явних симптомів хворий почуває себе, як правило, млявим, у нього з'являється сонливість удень і безсоння вночі, виникає нервова напруга, часом - тривожний стан і галюцинації.
- Які існують шляхи зараження гепатитом С?
- Існує два шляхи зараження вірусом гепатиту С: гематогенний і статевий. Другий зустрічається набагато рідше, на нього припадає не більше 5 відсотків випадків. Отут у групі ризику перебувають наркомани, гомосексуалісти, люди, які мають статеві контакти з різними партнерами.
А от через кров інфекція передається при будь-якій необережності: при ін'єкціях нестерильними або загальними шприцами, при нанесенні татуювань, через стоматологічні інструменти, при користуванні загальними предметами гігієни: зубними щітками, бритвами, манікюрними ножицями та щипцями.
Немовлятам хвороба може передатися із крові матері. Чи варто пояснювати, що в цьому випадку від зараження ніхто не застрахований.
Скільки людей живуть з гепатитом С разом з родиною і не знають про це? А скільки людей прекрасно знають про свою хворобу і при цьому відвідують манікюрні та педикюрні салони, а то й навіть намагаються стати донорами?!
На щастя, сьогодні перевірка донорської крові відбувається на найвищому рівні, що практично зводить нанівець ризик зараження через донорську кров. Потрібно знати також, що при дотриманні елементарних вимог немає необхідності цуратися хворих, доставляючи їм і собі зайві страждання.
- Чи передається гепатит С повітряно-краплинним шляхом при чиханні, кашлі або поцілунку?
- Ні, він також не передається при рукостисканні й обіймах, через спільну їжу та напої. Якщо ж під час статевих контактів користуватися презервативом і взагалі бути розбірливим у зв'язках, можна убезпечити себе від зараження.
Корисно також знати, скільки живе вірус гепатиту С. При кімнатній температурі на поверхнях, куди потрапила кров хворого, вірус може зберігатися кілька днів, тому важливо проявляти обережність і ретельно обробляти інфіковані місця. При кип'ятінні ж інструментів, наприклад, вірус гине через дві хвилини. Так що можна сказати, що ця хвороба диктує свої умови і стає способом життя. Але якщо дотримуватися цих умов, то жити з гепатитом С, переходячи на щадний режим, дотримуючись дієти і не допускаючи зараження рідних людей, можна й 30, і 40 років.
- Чи можливе ефективне лікування хвороби?
- Ніхто не сперечається, що це дуже небезпечне захворювання і на сьогоднішній день не винайдено діючої вакцини для щеплень від нього. Однак питання: "скільки років живуть із гепатитом С", не зовсім правомірне. Не можна опускати руки, потрібно відразу ж починати діяти. Гепатит С лікується, переводиться в хронічну форму, що практично не має потреби в лікуванні, і протікає досить спокійно під спостереженням і постійним контролем.
Однак доводиться визнати, що це занадто серйозне захворювання, щоб займатися самолікуванням. Тим більше не варто довіряти рекламі про те, що знайдено засіб від цієї хвороби, який можна отримати поштою за скажені гроші.
Рецепти народної медицини підтримують печінку і будуть дуже корисними, але лише як допоміжний засіб. Основне лікування проводиться тільки за допомогою традиційної медицини. Мова йде, насамперед, про противірусну терапію.
Зараз єдиним (визнаним в усьому цивілізованому світі) методом лікування гепатиту С є комбінована антивірусна (противірусна) терапія препаратами інтерферону і рибавірину. Ефективність терапії, за різними оцінками, знаходиться в діапазоні від 40 до 85 відсотків, залежно від різних факторів: генотип вірусу, стать, вік хворого, застосовуванні конкретних препаратів і т.д.
І пам'ятайте, що всі інші пропоновані вам "унікальні" засоби "рятування" від вірусу гепатиту С - це нахабні спроби різних шахраїв забезпечити собі фінансове благополуччя за ваш рахунок.
- Які противірусні препарати довели свою ефективність?
- Якщо в середині 90-х років застосування монотерапії інтерферонами дозволяло досягнути стійкого вірусологічного ефекту тільки у 5-10 відсотків хворих хронічним гепатитом С, то індивідуальний підхід до вибору того або іншого варіанта комбінованої терапії, своєчасна заміна одних противірусних препаратів на інші, у випадку їхньої недостатньої ефективності або неефективності за даними щомісячного контролю вірусного навантаження, а іноді навіть призначення "тритерапії" дозволяє різко зменшити кількість хворих, що не реагують на лікування, і розраховувати на успішну терапію та позитивний результат лікування. Зараз уже реально досягнути 80-90 відсотків кінцевої ефективності лікування з остаточним зникненням вірусу гепатиту С.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3298 |
|
© Газета Домовик 2012-2023