Кислотно-лужний баланс крові. Що це?

28 жовтня 2015

На думку деяких експертів з гігієни харчування, сучасне людство подібне ушкодженим кислотними дощами деревам. Точно так само, як ми забруднюємо планету, аналогічно «забруднюється» і організм людини. Причому, як правило, токсини навколишнього середовища є кислотами різної сили.

Але ж організм людини, на думку тих же експертів, повинен постійно підтримувати кислотно-лужний баланс крові та тканин на рівні слаболужної реакції. Людина не зможе вижити, якщо внутрішнє середовище організму буде залишатися кислим. У цьому випадку будуть ушкоджуватися клітини, тканини, кістки й органи організму. Дати нам упорядковане розуміння проблеми ми попросили фахівця - кандидата медичних наук Оксану Василівну Кушнір.

- Які органи страждають від кислотності внутрішнього середовища людини в першу чергу?

- Першими «потрапляють під роздачу» щитовидна залоза, наднирники і печінка. При підвищеній кислотності печінка працює з перевантаженням, відфільтровуючи токсини. Одночасно страждають інші немаловажні функції печінки, зокрема, продукція метаболічних ферментів зі спалювання жиру. Невідповідна кислотність наносить свій відбиток і на утилізацію мінералів. Наочним прикладом служить мікроелемент йод, без якого неможливо оптимальне функціонування щитовидної залози (втім, як і інших залоз організму).

Для того щоб йод опинився в тканинах щитовидної залози, потрібно майже досконала кислотно-лужна рівновага. У противному випадку щитовидна залоза, головний орган метаболізму, буде позбавлена будівельного матеріалу для продукції гормонів.

Виснажується і підшлункова залоза. Зміщаються її пріоритети з виробництва метаболічних ферментів убік виробництва травних ферментів. Порушується регуляція рівня цукру крові, а наслідки нестабільного його рівня для ваги і здоров'я, як ви розумієте, не змусять себе чекати.

- Як же реагує організм на зсув реакції крові в кислий бік?

- В організмі існує кілька механізмів відповіді на таку ситуацію. У першу чергу, кислі субстанції фільтруються через нирки і виділяються з диханням. Другим механізмом нейтралізації кислотності є вимивання мінералів із тканин. З кісток вимиваються кальцій і магній. І, нарешті, відбувається детоксикація кислих токсинів у печінці.

Якщо печінка, головний орган детоксикації, не справляється з напором токсинів, то відбувається їхнє складування в жировій тканині. Тому непотрібні, здавалося б, жирові відкладення - це союзник організму в боротьбі з кислими токсинами та кислими продуктами метаболізму. Ваші ненависні жирові запаси фактично рятують внутрішні органи й залози внутрішньої секреції від ушкоджень.

- Тобто, жирові відкладення - це індикатор присутності в організмі надлишку кислих хімічних агентів, чи не так?

- Цілком правильно. Однак існують і інші ознаки зсуву кислотно-лужного балансу. Це - алергія й астма, часті головні болі й мігрені, грибкова (дріжджова) інфекція. Показові в цьому смислі й печія із симптомами кишкового нетравлення, і передчасне старіння, і випадання волосся, а також – невідступна надлишкова вага. Варто звернути увагу ще й на гайморит (синусит), болі в м'язах і суглобах, часті застудні захворювання, м'язові спазми.

Якщо ви виявили у себе три й більше з перерахованих симптомів, то, отже, ваші залози внутрішньої секреції дезорганізовані. Однією із найбільш характерних ознак цієї дезорганізації є хронічна утома.

Про те, як боротися зі стресом, широко відомо, тому я не стану повторювати всім відомі істини. Але, проте, потрібно відзначити, що припинення хронічного стресу є одним з істотних елементів відновлення кислотно-лужної рівноваги. А от другим рівнозначним за важливістю фактором є корекція харчування.

- Які ж продукти найбільш істотно підкисляють кров?

- Це м'ясо, молочні продукти, солодка їжа й солодкі напої, штучні підсолоджувачі, кава, а також більшість зернових. Цікаво, що деякі любителі за день умудряються з'їсти й випити стільки солодкого, скільки наші далекі предки не з'їдали й за рік. Хочу підкреслити, що солодке надзвичайно підкисляє кров. Навіть якщо дехто в нас часом і уникає солодкого, то корисно дізнатися, що цукор прихований у кетчупах, напівфабрикатах, перероблених м'ясних продуктах, типу ковбаси, і навіть у солі. Так-так, деякі виробники солі підсолоджують її цукром.

І не варто новому поколінню вибирати Pepsi, якщо воно хоче не боліти і не повніти. У популярних солодких напоях, крім цукру, є присутньою ще й фосфорна кислота. Але ж вона, до всього іншого, ще й вимиває кальцій з кісток і зубів.

Варто визнати, що фрукти містять мінерали, які підвищують лужність крові. Однак у дуже солодких фруктах цукор переважує активність мінералів. Та й вітаміну С у кисленькій «Антонівці» набагато більше, ніж у солодких яблучках.

Дивно, але факт: кислі фрукти в процесі метаболізму підвищують лужність крові. Це стосується насамперед лимона, лайму й вишні.

- Які ще фрукти не нанесуть збитку кислотно-лужному балансу?

- Це авокадо, непідсолоджений кокос, грейпфрут і томати. До речі, після кулінарної обробки, томати стають злегка кислими. Але, проте, кулінарна обробка робить антиоксиданти, що містяться в томатах, більш біодоступними. Тому томати потрібно їсти й сирими, і приготовленими.

Що стосується інших фруктів, то безумовно не варто зневажати їхніми антиоксидантами, мінералами й вітамінами. Підкисляючий ефект фруктів мінімальний. Тому в помірних кількостях вони не порушать кислотно-лужну рівновагу. Однак тим, хто хоче позбутися надлишкової ваги, варто звести солодкі фрукти до мінімуму.

- А що потрібно знати про молоко й молочні продукти?

- Отут варто розуміти, що сире молоко підвищує лужність крові, а пастеризоване - підкисляє. Хочу обрадувати мам, що годують: грудне молоко володіє м'якою лужною активністю.

Не менш цікавий ефект яйця. Виявляється, білок яйця підкисляє кров (та ще містить безліч алергенів), а жовток практично нейтральний. Їсти жовток бажано в сирому вигляді або всм’ятку.

З початком широкого вживання зернових відбулося серйозне зрушення реакції крові людини в кислий бік. Про це варто пам'ятати постійно. У випадку, якщо ви хочете зберегти зернові у своєму раціоні, то найбільш необразливими з них є гречка, пшоно й кинва. Для довідки: незважаючи на славу «древнього зерна» кинва або киноа - це насправді псевдозернова культура з сімейства Амарантових, котру готують і їдять так само, як і справжнє зерно.

Що стосується овочів, то всі вони гарні. За винятком картоплі, котра багата крохмалем. А крохмаль моментально перетворюється на цукор, як тільки потрапляє в кишечник.

Не всі люди легко переварюють клітковину, особливо нерозчинну. Тому овочі потрібно їсти як у сирому, так і приготовленому вигляді. Небажана для овочів надлишкова кулінарна обробка, особливо у фритюрі.

Дехто не дуже любить овочі через їхній гіркуватий смак. І отут вийти з положення допоможуть соуси. Бажано, щоб до складу соусів входили такі складові, які підвищують лужність крові.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6437 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс