Лептоспіроз - це серйозно!
Колись, давненько вже, довелося полежати в Інституті інфекційних захворювань імені Громашевського, біля Лаври в Києві. У нашому відділенні, не рахуючи грипозних та інших, було багато хворих лептоспірозом. Пам'ятаю, що у них була висока температура, сильні болі в усьому тілі, а ще час від часу їм робили пункцію спинномозкової рідини. Видовище не для слабонервних, скажу я вам. Одним словом, відклалося тільки, що лептоспіроз - це серйозно! А от, що це за недуга з наукового погляду, постараємося з'ясувати сьогодні за допомогою фахівця-інфекціоніста. Отже, що таке лептоспіроз? Про це ми поговорили з кандидатом медичних наук, доцентом Мариною Олександрівною Крижанською.
- Лептоспіроз - це інфекція, яку викликають лептоспіри. Інші назви захворювання: водна (собача) лихоманка, японська лихоманка, інфекційна жовтяниця.
Збудником є Leptospira. Лептоспіри - це гідрофіли, тобто любителі водного середовища. Тому сприятливими для них вважається підвищена вологість і тепло. Лептоспіроз зустрічається повсюдно. Тільки в умовах Антарктиди занедужати цією недугою неможливо. Особливо ж часто хвороба зустрічається в тропічних країнах.
- Що або хто є джерелом захворювання?
- Джерела інфекції - тварини. Це можуть бути пацюки, землерийки, собаки, велика рогата худоба, свині та інші. Людина, котра занедужала лептоспірозом, не є джерелом інфекції. Серед тварин вона передається через корм і воду. Людина заражається, контактуючи з водою. Збудників можна підхопити через шкіру, якщо вода забруднена виділеннями тварин. Лептоспірозом можна занедужати при контакті з вологим ґрунтом, при обробленні м'яса, а також при вживанні інфікованих продуктів (молока, наприклад). Хвороба часто зустрічається в середовищі працівників тваринницьких ферм і ветеринарів. Лептоспіроз має сезонний характер. Найбільше захворілих виявляється в серпні.
Щоб лептоспіри проникли в організм, достатньо найменшого ушкодження шкіри. Тому зараження відбувається навіть при скороминущому контакті з водою, де є мікроби. Через кон’юнктиву ока й слизові оболонки збудник теж легко потрапляє усередину. Лептоспіри легко попадають у тканини й органи. Вони вражають центральну нервову систему (ЦНС), нирки, легені, печінку й селезінку. Початок захворювання протікає гостро. Лептоспіри виділяють свої токсини в кров. Це приводить до яскраво вираженої інтоксикації організму. Збудники руйнують еритроцити. Їхні токсичні речовини погіршують і функціюзсідання крові.
- Які симптоми лептоспірозу?
- Інфекція проявляється гострою лихоманкою. Провісників захворювання немає.
У хворого спостерігається загальна інтоксикація організму. Виникає озноб, сильний головний біль, висока температура. У людини пропадає апетит і сон. Вона страждає від постійної спраги. Найчастіше інкубаційний період триває близько тижня. Лептоспіроз має 2 фази. Перша фаза - лептоспіремія. У цереброспинальній рідині й у крові можна виявити збудника. Вищеописані явища спостерігаються протягом 4-9 днів. Повторні озноби. Міалгія, біль в області м'язів, що виникає в результаті гіпертонусу м'язових клітин як у спокійному стані, так і при напрузі, а також підвищення температури тіла - характерні симптоми захворювання.
Яскравою ознакою є сильні м'язові болі. Пальпація литкових м'язів, поперекової області та м'язів стегна заподіює біль. Іноді виникає гіперемія обличчя, верхніх відділів грудної клітини та шиї. У деяких хворих з'являється висипка. Друга фаза - токсемія внутрішніх органів. Недуга вражає нервову систему, печінку та нирки. У важких випадках можливі: жовтяниця, менінгіт, гостра ниркова недостатність і геморагічний синдром.
- Як проводиться діагностика захворювання?
- Для діагностики використовують дані, отримані в результаті бактеріологічного дослідження. Лікарі можуть підозрювати у хворого лихоманку, нефрит, гепатит, менінгіт, шоковий токсичний синдром. У період першої фази захворювання лептоспіри можна виявити в крові або в цереброспинальній рідині. У другій фазі їх визначають у сечі. Лептоспіри можуть виявлятися в сечі хворого протягом 11 місяців після початку хвороби. Крім того вони можуть періодично визначатися, незважаючи на лікування антибіотиками. Основними сигналами для постановки діагнозу є - гострий початок захворювання, жовтяниця, болі в м'язах, висипка, поразка нирок, склерит, збільшення СОЕ та лейкоцитоз. Дані епідеміологічного аналізу також мають значення.
- Як же варто проводити лікування недуги?
- У багатьох випадках захворювання вимагає проведення реанімаційних заходів. Прогноз залежить від вірулентності лептоспір і від стану організму хворого. Прогноз завжди серйозний, тому що смертність від лептоспірозу досягає 10 відсотків.
Для лікування використовуються антимікробні засоби. Це - пеніцилін, левоміцетин, еритроміцин, стрептоміцин, похідні тетрацикліну. Часто застосовується й доксициклін. Іноді лікарі призначають гамма-глобулін. Щоб препарати мали лікувальний ефект, їх необхідно почати приймати не пізніше 4-го дня від моменту виникнення хвороби. Крім того, хворому необхідне рясне питво й постільний режим. При гострій недостатності нирок людині роблять гемодіаліз.
- Чи небезпечні ускладнення при лептоспірозі?
- У гострій фазі недуга ускладнюється недостатністю печінки або нирок, кровотечами, набряком мозку, міокардитом або пневмонією. Небезпечними ускладненнями є поразки очей. Вони виникають через місяць після початку захворювання.
Якщо ускладнення й жовтянична форма відсутні, то прогноз сприятливий. Летальний результат виникає через недостатність функції печінки або нирок, менінгоенцефаліту або пневмонії.
- Чи існує специфічна профілактика лептоспірозу?
- Ветеринарно-санітарні заходи є важливими профілактичними методами. Вони передбачають виявлення та лікування хворих тварин. Запобігти поширенню збудника допомагає лептоспірозна вакцина. Вакцинацію проводять і людям, і тваринам. Забороняється використовувати воду із забруднених джерел.
Дотримання санітарно-гігієнічних норм зводить імо-вірність зараження лептоспірозом до мінімуму. Тому, пильність не перешкодить.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3916 |
|
© Газета Домовик 2012-2023