Правильне харчування для здоров'я вашого хребта

25 лютого 2015

Бернар Макфаден, батько фізичної культури, часто говорив, що кожна людина настільки молода, наскільки молодий її хребет. Кожний чоловік і кожна жінка можуть скинути 30 років, підсилюючи та розтягуючи хребет, вважав він. Втім, міцність будь-якого хребта залежить не тільки від фізичних навантажень, яким він піддавався протягом всього життя, але ще й від того матеріалу, з якого він зроблений.

Насамперед хребет має потребу в природних мінералах: кальції, фосфорі, магнії та марганці. Для чого необхідні ці мінерали? Кальцій - це основний компонент кісток, 90% кальцію знаходиться в кістяковій системі, але він також необхідний і іншим частинам тіла.

Найбільш характерною ознакою нестачі кальцію в крові є підвищена нервова збудливість. Особливо це помітно у дітей, які зазвичай більш емоційні, чим дорослі. І у дорослих, і у дітей недолік кальцію в організмі проявляється у звичці нервово гризти нігті, часто рухати руками й ногами, у різного роду посмикуваннях, у дратівливості. На щастя, природні джерела кальцію досить різноманітні, тому він міститься практично в будь-якій їжі.

Кальцієм багаті печінка, нирки, серце, яйця, кукурудзяне борошно грубого помелу, цільні продукти з вівса і ячменя, горіхи та насіннячка; листя люцерни, артишоків, буряка, кульбаби, гірчиці; капуста кочанна, капуста цвітна, салат, морква й огірки; із фруктів - апельсини, фіги, ізюм і фініки, висушені на сонці.

Фосфор необхідний для утворення здорової кісткової системи і збалансування обміну речовин. Натуральні джерела фосфору - це язик, внутрішні органи тварин, риба та риб'ячий жир; натуральний сир; стручки сої, сирий шпинат, огірки, капуста, горох, салат; зерно жита, пшениці, висівки.

Магній допомагає кальцію та вітаміну D у будівництві кісток, запобігає розм'якшенню кісток. 

Натуральні джерела магнію: стручки бобів, горох, квасоля, огірки, пагони люцерни, сирий шпинат, авокадо; висівки, цільне зерно, горіхи, насіння соняшника; мед, ізюм, чорнослив.

Марганець переносить кисень із крові до клітин. Це особливо важливо у живленні міжхребцевих дисків і хрящів, які не мають прямого кровообігу. Натуральні джерела марганцю: печінка, яєчний жовток, птах, внутрішні органи тварин, натуральний сир; морські водорості, картопля, особливо шкірка (щоб не втрачати корисні речовини, потрібно картоплю варити або пекти в мундирі і їсти цілком), салат, селера, цибуля, горох, боби всіх видів; висівки і натуральне кукурудзяне борошно, мигдаль, каштан, волоський горіх, із фруктів - банани.

Крім мінеральних речовин хребту необхідні вітаміни. Особливо важливі для нього вітаміни А, С, D. Вітаміни групи В особливо необхідні спинному мозку та нервовій системі. Вітаміни А і D потрібні організму для повного використання ним кальцію і фосфору, а також для нормального функціонування нервової системи.

У людей зі зниженим вмістом у раціоні вітамінів А і D знижується щільність кісток, а стінки їх стають тонкими та ламкими. Натуральні джерела вітаміну А: свіжі фрукти й овочі, такі як морква, артишоки, дині, жовтий гарбуз, персики; свіжі яйця, печінка тварин і риби.

Натуральні джерела вітаміну D: печінка риби, ненасичені жири, свіжі яйця, незбиране молоко, масло. Основне природне джерело - це сонце. Щоденні сонячні ванни допомагають поповненню запасу цього вітаміну в організмі. 

Необхідно відзначити, що після прийняття сонячних ванн піт потрібно змивати не відразу, а через якийсь час, щоб вітамін D встиг поглинутися організмом.

Вітамін С необхідний для живлення колагену, а колаген - для об'єднання, скріплення клітин у кістках. Вітамін С - життєво важливий для організму елемент. Без нього організм існувати не може. Зважаючи на те, що вітамін С не накопичується в організмі, запаси його необхідно поповнювати щодня. Натуральні джерела вітаміну С: ягоди, цитрусові, зелень, капуста, солодкий перець. Уживати ці продукти потрібно сирими, тому що при нагріванні вітамін С руйнується.

Вітамін В1 (тіамін) необхідний для нормального функціонування нервових тканин, мускулів і серця. Ознаками недоліку вітаміну В, є дратівливість, безсоння, втрата ваги й апетиту, слабість і апатія, депресія. Вітамін В2 (рибофлавін) поліпшує загальний стан організму, особливо очей, рота, шкіри. Налиті кров'ю очі, запалення рота, багровість язика, тріщини в куточках губ говорять про його нестачу в організмі. 

Вітамін В12 (кобаламін) необхідний для формування і регенерації червоних кров'яних кульок, які утворюються в кістковому мозку. Запобігає анемії, поліпшує апетит у дітей, є тонізуючим засобом для дорослих. Недолік цього вітаміну в організмі приводить до аліментарної і злоякісної анемії. Головною ознакою недоліку вітаміну є хронічна утома, а у дітей - відсутність апетиту. Треба пам'ятати, що в раціоні має бути повний комплекс вітамінів групи В.

Природні джерела вітамінів цієї групи В: пивні дріжджі, неопрацьовані пшеничні зерна, зерна ячменя, гречки, кукурудзи, вівса, рису та борошно із цих злаків; яловича печінка, серце, мозки, баранячі нирки, пісна яловичина та свинина, риба, свіжі яйця - особливо жовток; натуральні сири, несолона арахісова олія; з овочів - сирі та сушені стручки сої, гороху, зелені стебла овочів (гірчиці, шпинату), ріпа, капуста; із фруктів - апельсини, грейпфрути, банани, авокадо. У цей же список входять курчата, омари, устриці, краби, а також молоко і гриби.

При недоліку всіх основних вітамінів варто поповнювати ними свій раціон, бажано із природних джерел, а синтетичні вітаміни необхідні далеко не у всіх випадках і до того ж не занадто добре засвоюються. Звичайно, для того щоб хребет, а з ним і весь організм, був міцним та здоровим, потрібні не тільки мінеральні речовини й вітаміни. Людський організм одержує живлення з повітря, води, сонця.

Під словом "живлення" система здоров'я має на увазі чотири елементарні складові, які будують і підтримують людське існування, а саме: їжа, вода, світло, повітря. Ці чотири елементи можна порівняти з чотирма першоелементами (Земля, Вода, Вогонь, Повітря), які древні філософи вважали джерелом усього у Всесвіті. Так і живлення, що складається із чотирьох елементів, можна вважати джерелом усього в людському організмі, що сам подібний Всесвіту.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5229 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс