Профілактика серцево-судинних ускладнень при діабеті

24 грудня 2014

На жаль, діабетом хворіє порядку трьох відсотків землян. Тобто більше 200 мільйонів чоловік. А ще ця противна болячка дає високий відсоток смертності від ускладнень з боку серцево-судинної системи. Загалом, варто бути пильним, щоб не постраждати фатально. А тому ми звернулися за роз'ясненнями із приводу оптимальної поведінки, щоб уникнути цих самих ускладнень, до фахівця - кандидата медичних наук, доцента Оксани Миколаївни Дидушко.

- Це вірно, що занадто високий рівень глюкози (цукру) у крові, який зберігається тривалий час, може викликати розвиток ускладнень діабету. Високий рівень цукру крові може ушкоджувати різні органи, наприклад, серце, кровоносні судини, очі та нирки. Захворювання серця і кровоносних судин можуть приводити до розвитку інфаркту міокарда або інсульту, провідних причин смерті людей з діабетом. Але ви можете багато чого зробити для профілактики або вповільнення розвитку ускладнень діабету.

- Отже, що варто робити щодня, щоб уникнути ускладнень?

- По-перше, додержуйтеся плану здорового харчування, розробленого вами разом з лікарем або дієтологом. Щодня протягом 30 хвилин присвячуйте фізичній активності. Дізнайтеся у вашого лікаря, які види фізичного навантаження вам більше підходять. Також необхідно регулярно приймати призначені лікарські препарати. Контроль за рівнем цукру в крові має бути щоденним. Щоразу при вимірюванні рівня цукру в крові записуйте отриманий результат у щоденник.

Щодня перевіряйте стопи на предмет наявності порізів, пухирів, ранок, набряку, почервоніння або ушкоджених нігтів.

А ще: контролюйте рівень артеріального тиску та холестерину в крові, у жодному разі не куріть!

- Холестерин причетний до закупорки кровоносних судин?

- Підвищенню рівня холестерину можуть сприяти декілька факторів, включаючи діабет. Холестерин - це речовина, вироблювана організмом і використовувана ним для здійснення різних важливих функцій. Холестерин також міститься в деяких харчових продуктах тваринного походження. При занадто високому рівні холестерину внутрішній просвіт великих кровоносних судин звужується або відбувається їхня закупорка. Цей стан називають атеросклерозом.

Звужені або закупорені кровоносні судини ускладнюють надходження достатньої кількості крові до всіх органів. Цей стан може бути пов'язаний з різними проблемами.

- Що може відбутися при закупорці кровоносних судин?

- Коли кровоносні судини звужуються або закупорюються, у вас можуть виникати серйозні проблеми зі здоров'ям. Біль за грудиною, або стенокардія. При стенокардії ви відчуваєте болі в грудній клітині, руках, плечах або спині. Ви можете відчувати посилення болів при частому серцебитті, наприклад, під час фізичного навантаження. Біль може проходити в стані спокою. Також може спостерігатися сильна пітливість і виражена слабкість. При відсутності лікування болі в грудній клітині можуть виникати частіше. Якщо діабет привів до ушкодження нервів, що йдуть до серця, ви можете не відчути болю в грудній клітині. Якщо на тлі фізичної активності у вас виникають болі в грудній клітині, зв'яжіться з вашим лікарем.

- Які ознаки попереджають про інфаркт, що наближається?

- У хворого можуть спостерігатися одна або кілька з ознак, що насторожують. Мова йде про біль або дискомфорт у грудній клітині, у руках, спині, нижній щелепі або шиї. Сигналом може служити й розлад шлунка або біль у шлунку. Відразу попередженням служать і - задишка, пітливість, нудота й запаморочення.

У той же час ви можете не відчувати ніяких ознак, що насторожують. Зазначені симптоми можуть з'являтися і проходити. Якщо у вас виникли які-небудь із перерахованих вище симптомів, що насторожують, відразу викликайте «швидку допомогу». Початок лікування на ранньому етапі може дозволити зменшити ушкодження серця.

- Яким чином звуження судин приводить до підвищення артеріального тиску?

- У звужених кровоносних судинах зменшується отвір для струму крові. Звужені кровоносні судини схожі на включений шланг для поливу саду, отвір якого ви затискаєте пальцем. Зменшення отвору змушує воду вириватися зі шланга під більш високим тиском. Подібним чином звуження кровоносних судин приводить до підвищення артеріального тиску. До підвищення артеріального тиску можуть приводити й інші фактори, наприклад, захворювання нирок і надлишкова маса тіла.

У багатьох людей з діабетом також спостерігається підвищений артеріальний тиск. Якщо у вас є захворювання серця, очей або нирок, пов'язані з діабетом, високий артеріальний тиск може приводити до їхнього ускладнення.

- Чи можна «приборкати» артеріальний тиск?

- Це можливо. Для цього варто вживати в їжу більше фруктів і овочів, менше - солі та продуктів з високим вмістом натрію. Потрібно скинути зайву вагу, вести фізично активний спосіб життя, відмовитися від паління, обмежити вживання алкоголю.

- Які ознаки попереджають про інсульт, що наближається?

- Інсульт виникає, коли ваш головний мозок не одержує достатньої кількості крові та перестає функціонувати. Залежно від того, яка область головного мозку ушкоджується, інсульт може викликати різні патології. Раптову слабкість або оніміння обличчя, руки або ноги з одного боку тіла. Раптову сплутаність свідомості, порушення мовлення або розуміння мови. Різке запаморочення або втрату рівноваги або порушення ходи. Інсульт також здатний провокувати раптове погіршення зору на одне або обидва ока або раптове двоїння в очах. Різкий раптовий сильний головний біль.

Іноді одна або декілька з перерахованих ознак, що насторожують, може виникати, а потім проходити. Це може бути ознакою «мікроінсульту» або транзитарної ішемічної атаки (ТІА). 

Якщо у вас виникає один із симптомів, що насторожують, відразу викликайте «швидку допомогу». Лікування ТІА може знизити ймовірність або запобігти виникненню інсульту. Ранній початок лікування може дозволити зменшити ушкодження головного мозку та збільшити шанси на видужання.

- Яким чином закупорка судин може ушкодити ногам і стопам?

- Атеросклероз периферичних артерій може виникати при звуженні просвіту кровоносних судин і недостатньому кровотоці в ногах і стопах. У вас можуть виникати болі в ногах при ходьбі або фізичному навантаженні. У деяких людей також виникає оніміння або поколювання в області стіп і ніг. Часом виникають виразки, що повільно гояться.

- Що можна зробити для профілактики та контролю атеросклерозу периферичних артерій?

- Не куріть. Контролюйте рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Підтримуйте рівень жирів у крові на близькому до норми рівні. Ведіть фізично активний спосіб життя. Поцікавтеся у лікаря, чи треба вам щодня приймати аспірин. Вам також може знадобитися хірургічне лікування атеросклерозу периферичних артерій.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6286 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Коментар фахівця»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс