Переохолодження: ваші дії!
Взимку іноді достатньо п’ятнадцятихвилинного очікування транспорту або короткої прогулянки засніженим парком, щоб промерзнути «до кісток». Навіть при нульовій температурі повітря легко промочити взуття, застудити ноги, а вранці прокинутися із застудою.
Що ж робити, щоб уникнути наслідків переохолодження? Як швидко зігрітися?
ЛЕГКИЙ СТУПІНЬ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ
Шкіра блідне, покривається мурашками, ви почуваєте озноб, з'являється тремтіння, почуття поколювання у змерзлих частинах тіла. У такій ситуації можливі невеликі обмороження відкритих ділянок тіла: рук, вух, обличчя.
Ваші дії
Терміново відправляйтеся додому або до знайомих, які живуть неподалік. Тому що необхідно скоріше позбутися промерзлого одягу, взуття і добре зігрітися. Для цього бажано протягом 15-30 хвилин полежати в теплій ванні (температура води приблизно 37°С), після чого розітріться сухим рушником (можна для розтирання використати трохи горілки), укутайтеся, надягніть теплі шкарпетки, випийте гарячого чаю, молока або морсу.
Приймати гарячливі напої на морозі в жодному разі не можна! Алкоголь швидко розширює судини шкіри, що створює мниме відчуття тепла. Насправді організм втрачає його з подвоєною швидкістю і непомітно розвивається небезпечне переохолодження.
Якщо при відігріванні виникає біль, можна помасажувати постраждалу частину тіла і прийняти знеболюючий препарат.
СЕРЕДНІЙ І ВАЖКИЙ СТУПЕНІ ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ
Під впливом низьких температур у тканинах відбуваються складні зміни, які приводять до порушення кровообігу в них і загибелі клітин. Шкіра набрякає, блідне, здобуває синюватий відтінок, стає холодною на дотик і втрачає чутливість. На місці поразки можуть з'явитися водянисті міхури.
Людина відчуває сонливість, але спати категорично не можна. Під час сну знижується вироблення енергії і тепла, почуття притупляються, і людина втрачає всі шанси протистояти холоду.
При важкому переохолодженні падає температура тіла (нижче 31°С), порушується свідомість, пульс і дихання сповільнюються, можуть з'являтися судоми. Якщо в такій ситуації терміново не надати людині медичну допомогу, вона може загинути.
Заборонено:
- масажувати сильно обморожені ділянки шкіри і розтиратися снігом: грубий механічний вплив легко ушкоджує тендітну від морозу шкіру;
- відігріватися біля батареї, плити та у дуже гарячій ванні: різкий перепад температур сприяє порушенню зсіданню крові та впливає на серцево-судинну систему;
- зрізати пухирі, що з'явилися: це може привести до інфікування обмороженої поверхні шкіри.
Терміново викликайте лікаря, якщо:
- почувається сильний біль при відігріванні замерзлих ділянок тіла;
- пальці рук і ніг залишаються холодними та блідими і нічого не відчувають;
- на обморожених ділянках тіла з'явилися пухирі та набряки;
- обморожені великі ділянки тіла (і руки, і ноги, і обличчя);
- у людини сповільнилося дихання, з'явилася сонливість, судоми і порушена свідомість;
- переохолодилася дитина або літня людина.
ЯК УНИКНУТИ ЗАСТУДИ?
При переохолодженні значно знижуються захисні сили організму, що створює простір для дії вірусів і бактерій. Не виключено, що після такої холодної атаки можна застудитися, а це неминуче спричинить появу нежитю, кашлю, болю в горлі. Щоб цього уникнути, потрібно терміново вжити заходів!
Ідіть у лазню! Лазня зігріє, зупинить застуду при перших ознаках нездужання та зміцнить імунітет. Чергування високих і низьких температур (а цього можна домогтися тільки в лазні) - це прекрасний спосіб зміцнення імунної системи. Справа в тому, що підвищення температури тіла сприяє загибелі бактерій і вірусів в організмі людини. Якщо почуваєте, що занедужуєте, відправляйтеся в лазню, як треба прогрійтеся там і пропотійте!
Якщо можливості попаритися немає, після повернення додому прийміть теплу ванну протягом 10-15 хвилин і перед сном попарте ноги.
НАРОДНІ РЕЦЕПТИ ВІД ЗАСТУДИ
Чай з лимоном, журавлинний морс, відвар плодів шипшини - джерело необхідних вітамінів і корисних органічних кислот, що допомагають боротися з вірусами та застудою.
Мед з теплим молоком, чай з ромашкою і липою допоможуть збити температуру та полегшать стан при кашлі і болі в горлі.
При нежиті допоможуть інгаляції та промивання носа. Для інгаляцій необхідно зробити настій трав (1 ст. л. шавлії, ромашки, евкаліпта на склянку води), вилити готовий розчин у невелику миску і подихати парою протягом 10-15 хвилин, накинувши на голову рушник. Для промивання носа підійде розчин морської солі (1 ч. л. на склянку води), котрий заливають у невелику гумову спринцівку, а потім водять у кожну ніздрю.
ЯК НЕ ЗМЕРЗНУТИ ВЗИМКУ?
- одягайтеся в кілька шарів - це допомагає краще втримувати тепло;
- не носіть тісного одягу - ремені, джинси, що обтягають, та дуже щільні речі можуть порушувати кровообіг;
- склад має значення - для зимового гардероба вибирайте речі, зроблені з натуральної вовни, твіду, вельвету;
- бережіть ноги - взуття має бути на натуральному хутрі, і надійно захищати вас від вологи, регулярно просушуйте устілки й обробляйте взуття спеціальними водовідштовхувальними засобами;
- не забувайте про головний убір: відомо, що голова - місце найбільшої втрати тепла, тому навіть кілька хвилин без головного убору взимку можуть обернутися назавтра застудою;
- носіть водонепроникні речі - верхній одяг і взуття не повинні пропускати вологу;
- на час холодів забудьте про короткий одяг - нехай короткі спідниці та куртки почекають у шафі більш теплого сезону;
- геть метал - не носіть металеві прикраси на морозі - при зіткненні зі шкірою вони можуть викликати обмороження;
- забудьте про алкоголь - гарячливі напої створюють оманний зігрівальний ефект, а на ділі розширюють судини і сприяють ще більшій втраті тепла й переохолодженню;
- рух - життя! Відчуваючи, що руки та ноги замерзли, намагайтеся порухати ними, щоб поліпшити кровообіг і швидше зігрітися.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7834 |
|
© Газета Домовик 2012-2023