Екстрена профілактика: залишитися здоровим, коли навколо вже хворіють
У період різкого зниження температури, що супроводжується вітрами, кількість хворих ГРВІ незмінно зростає. У кожної здорової людини ризик зустрітися з вірусом усе вище і вище. Що робити, якщо вірус підібрався зовсім близько, і комусь із близьких уже поставили діагноз ГРВІ? Як підвищити свій шанс не розболітися самому?
За порадою ми звернулися до доктора медичних наук, професора-епідеміолога Вадима Олександровича Терешина.
- Багато хто вже засвоїв, що з метою профілактики ГРВІ потрібно зміцнювати захисні сили організму, дотримуватись правил гігієни й уникати місць скупчення людей в епідсезон. Але якщо хтось змушений постійно знаходитися в тісному контакті з хворим ГРВІ, то і цих зусиль може виявитися недостатньо. А значить, настав час переходити до так званої «екстреної профілактики» і перешкодити вірусам проникнути в організм.
Для респіраторних віру-сів «вхідними воротами» в організм є слизові оболонки - носоглотка й очі. Тому на період тісного контакту із захворілим почніть користуватися засобами, що перешкоджають проникненню мікроорганізмів через слизову носа - оксоліновою або віфероновою маззю, сольовими розчинами, призначеними для змивання цих мікроорганізмів. І якнайменше доторкайтеся протягом дня руками до обличчя, а до очей, рота і носа - особливо.
- Чи потрібно починати з метою профілактики приймати протизастудні препарати?
- Краще почати. Деякі протизастудні препарати мають профілактичну схему прийому - найчастіше це 1 таблетка на день, рідше - прийом 1 дози на тиждень, як у «Оциллококцинума». На відміну від рослинних засобів для зміцнення імунітету, кумулятивний ефект яких наступає через кілька прийомів препарату, противірусні ліки починають діяти «тут і зараз», тобто після першого прийому.
Якщо ж ви відчуваєте перші симптоми хвороби (слабкість, головний біль, підвищення температури), то якнайшвидший прийом «Оциллококцинума» (по 1 дозі 2-3 рази на день з інтервалом 6 годин) дозволить запобігти розвитку хвороби або полегшити її перебіг.
Необхідно також не давати вірусам шансу зберігатися в оточуючому вас середовищі. Коли хворіє хтось із домочадців, частіше виконуйте вологе прибирання і по черзі провітрюйте всі приміщення у квартирі.
Якщо хворіє колега, то регулярно протирайте дезінфікуючими серветками предмети загального користування (слухавки), а також клавіатуру та «мишку» комп'ютера. Не забувайте провітрювати приміщення, у якому перебуваєте.
Носові хустки з тканини краще замінити одноразовими паперовими і, якщо буде потреба, користуватися ними тільки один раз, відразу викидаючи.
Вважається, що екстрену профілактику в родині достатньо проводити 5-7 днів - поки триває ГРВІ у того, хто занедужав, а от у великих колективах більш довгостроково, тому що там може бути не одне джерело зараження.
- Отже, у холодний період року найбільш варто побоюватися вірусів?
- Вірно. Найпоширеніший діагноз у цей період - ГРЗ і ГРВІ. Це пов'язано з виборчим впливом холодового фактора на дихальну систему. Саме тому для осіб, що працюють в умовах переохолодження, захворюваність ГРВІ та іншими респіраторними захворюваннями займає лідируючі позиції.
ГРВІ - це група інфекційних захворювань, при яких вражаються різні відділи респіраторного (дихального) тракту. При цьому характерним є розвиток ряду симптомів ГРВІ, основний з них: катарально-респіраторний синдром - запалення слизової оболонки з підвищеним виробленням слизу (екссудата). При різних формах ГРВІ прояви в порожнині носа можуть бути у вигляді закладеності, незначних або рясних виділень із носа. Поразка дихальних шляхів супроводжуються болем у горлі та кашлем різного характеру - від сухого, «гавкаючого» до продуктивного зі світлим мокротинням. Крім того, хворі відзначають різь в очах, сльозотечу.
- Як довго триває захворювання?
- Захворювання ГРВІ триває стільки, скільки днів зберігаються хворобливі прояви – інтоксикація, яка спричиняє слабкість, озноб, м'язовий і головний біль, запаморочення та нудоту. Температура ж при ГРВІ тримається кілька днів, якщо це грип або парагрип, і близько 2-х тижнів – при аденовірусній інфекції. Підвищення температури може бути від субфебрильної (близько 37,5°С) до дуже високої (більше 39-40°С). Від того, скільки тримається температура при ГРВІ, залежить важкість перебігу і ступінь інтоксикації організму, гноблення імунної системи, запалення лімфатичних вузлів у шийному відділі.
- Чи однаково віруси впливають на організм дитини і дорослого?
- Основними збудниками хвороб, що належать до групи ГРВІ, є різні серотипи вірусів грипу, парагрипу, аденовірусів, респіраторно-синцитиального (Рс-віруса), реовірусів і риновірусів. Тому кожний вид ГРВІ має свою специфіку симптомів і тактику лікування. Діти найбільш сприйнятливі до парагрипу і Рс-вірусної інфекції, а дорослих частіше вражають риновіруси.
- Які особливості перебігу ГРВІ у різних вікових груп?
- ГРВІ у дітей відрізняється виразністю інтоксикації, важкістю перебігу та високою температурою.
Характерними є також ускладнення: обструктивний бронхіт, дихальна недостатність, особливо при ГРВІ у немовляти. Діти раннього віку більш сприйнятливі до Рс-інфекції та реовірусів. ГРВІ у вагітних може призводити до внутрішньоутробної поразки, у зв'язку з чим виділяють уроджені ГРВІ. Найчастіше зустрічаються вроджені грип і аденовірусна інфекція, істотно рідше - парагрип, Рс-вірусна та реовірусна інфекції. Крім того, ГРВІ при вагітності приводить до порушення в системі кровопостачання «мати-плацента-плід», що небезпечне гіпоксією (недостатнім надходження кисню) у дитини.
ГРВІ у літніх і старих виникає внаслідок слабкості імунної системи. Частіше виникають такі ускладнення, як синусит, гайморит, фронтит з млявим перебігом, що ускладнює їхнє своєчасне виявлення.
- Які ускладнення можливі при ГРВІ?
- Поразка респіраторної системи (стенозуючий ларинготрахеїт, обструктивний бронхіт, пневмонія, синусити, гайморити). Захворювання головного мозку (енцефаліт, енцефаломенінгіт, менінгіт). Приєднання бактеріальної інфекції (пневмонія, синусити, отити, цистити, пієліти та інші). У цьому випадку показана антибіотикотерапія. Загострення хронічних захворювань (бронхіальна астма, хронічний пієлонефрит, поліартрит).
- Якою має бути профілактика ГРВІ?
- Система профілактики залежить від виду збудника, віку та етапу проведення (сезонна, екстрена). Крім того, буває неспецифічна та специфічна профілактика.
Неспецифічна профілактика однакова для всіх форм ГРВІ (грип, парагрип, аденовірусна інфекція тощо). Вона включає: ізоляцію захворілих, регулярне провітрювання, вологе прибирання з мильно-лужними розчинами, кварцювання, прийом полівітамінів, у складі яких обов'язково мають бути присутніми аскорбінова кислота і вітаміни групи В, вживання продуктів харчування і застосування рослинних засобів, що підвищують адаптацію та імунітет (настоянка женьшеню, елеутерококу, препарати ехінацеї, «Імунал» - за призначенням лікаря). Доречними є також загартовувальні процедури, носіння чотиришарових марлевих масок.
Неспецифічна профілактика ГРВІ у дітей передбачає постійний контроль температури тіла й огляд слизових оболонок рота та носа. У першу чергу це стосується всіх дітей, які відвідують дошкільні та шкільні установи в період епідемії ГРВІ. Екстрену профілактику ГРВІ та грипу у вогнищі захворювання виконують протягом 2-3 тижнів з використанням певних препаратів. До них відносять інтерферон лейкоцитарний людський, назоферон, лаферобіон та інші препарати, які можна капати в ніс або застосовувати у вигляді свіч.
Вибір препарату і дозування здійснює лікар, оскільки це залежить від виду інфекції. Крім того, можна застосовувати ремантадин, дибазол, а також змазувати слизову носа оксоліновою маззю двічі на день. Активну імунізацію виконують за допомогою протигрипозних вакцин «Ваксигрип», «Флюарикс» та ін.
- Чи можна прискорити видужання і у той же час уникнути ускладнень?
- Тактика лікування ГРВІ залежить від форми захворювання, ознак захворювання і важкості його перебігу. Головні рекомендації при лікуванні ГРВІ у дорослих - це режим, зниження інтоксикації, вплив на збудника (використання противірусних засобів при ГРВІ), усунення основних проявів - нежитю, болю в горлі, кашлю.
Лікування ГРВІ може виконуватися в домашніх умовах. Хворому призначають постільний режим у добре провітрюваному окремому приміщенні. У випадку важких і ускладнених форм показана госпіталізація в медичну установу.
Для зниження інтоксикації в результаті життєдіяльності вірусів хворому показане рясне тепле питво. Об'єм випитої рідини має становити для дорослих не менше 2 л, а для дітей - близько 1-1,5 л залежно від віку та ваги дитини. Краще вживати чай з лимоном, настої трав і шипшини, компоти, замість соку краще морси (журавлинний, брусничний), мінеральну негазовану воду.
Харчування і питво мають бути дробовими, невеликими об'ємами. Їжа повинна бути теплою, здрібненою, легко перетравлюваною - у вигляді пюре, рідких супів, бульйонів, переважно молочно-рослинних, багата вітамінами. Необхідно обмежувати вживання повареної солі. І не обмежувати позитивні емоції. А краще - не хворіти!
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 9839 |
|
© Газета Домовик 2012-2023