Сумовита пора! Як не потонути в калюжі осінньої депресії
Недавно британські вчені опублікували свою чергову сенсацію: вони відкрили досить небезпечне захворювання, котре назвали «усміхнена депресія».
Сяючий клерк у банку, менеджер середньої ланки, що посміхається, добросердий начальник на повірку можуть виявитися глибоко депресивними типами, які страждають від панічних атак, безсоння, низької самооцінки. Чому вони посміхаються? Просто тому, що в сучасному суспільстві прийнято бути успішним, а депресією страждати непристойно, через це можна навіть втратити роботу. У результаті на обличчя натягається гумова посмішка, під якою туга, роздратування та безнадія. Проблема в тому, що більшості людей в осінню пору усе сутужніше носити маску щастя, а те, що ховалося усередині, рветься назовні. Саме восени трапляються нервові зриви, спроби суїциду ну або просто сварки і чвари. Зазвичай про людину запальну говорять: «У неї осіннє загострення». І це чиста правда. Причому кількість таких загострень в останні роки зашкалює.
ХТО ВИНУВАТИЙ...
За різними оцінками, до 50 відсотків людей, незалежно від темпераменту, восени відчувають пригніченість. Судячи з останніх опитувань порталу Joblist.ru, 59 відсотків представниць прекрасної статі в «червоно-жовті дні» перебувають у стані зневіри та суму, приблизно ті ж почуття мають 49 відсотків чоловіків. Багато хто відзначив, що через нудьгу не можуть змусити себе щось робити, а третина і зовсім засипає на роботі.
Як стверджують експерти, осінній депресивний стан у першу чергу обумовлений змінами в природі - це ще Гіппократ помітив і описав.
У природі існують стабільні періоди (зима та літо) і нестабільні (весна й осінь). І в цей нестабільний час, коли змінюються температурний режим, тривалість світлового дня, а навколишнє середовище здобуває інші фарби, людину починає «трусити».
«Між весняною й осінньою депресією принципової різниці немає, - пояснює виконуючий обов'язки директора ГНЦ соціальної та судової психіатрії ім. В. П. Сербського Зураб Кекелідзе. - Однак у весняній більше компонентів астенії - тобто виснаження, оскільки організм пережив важкий зимовий період. Після літа запас вітамінів більший, але восени набувають чинності інші фактори». І ці фактори цілком природні, логічні та фізіологічні. Наприклад, скорочення світлового дня чревате змінами в роботі організму. «Справа в тому, що серотонін, гормон, який відповідає за гарний настрій, утворюється на світлі,- коментує лікар-психіатр Микола Каклюгін. - У темряві серотонін перетворюється на мелатонін, що викликає бажання спати. Тому короткий світловий день сприяє підвищенню рівня мелатоніну в організмі, а отже, підвищеній сонливості та млявості».
Крім того, позначається також досить різке похолодання - організму людини доводиться мобілізуватися, задіювати ресурси: для «обігріву» потрібно більше джерел енергії. Не радує і пейзаж за вікном - з кожним днем усе більш сумовитий і сірий.
Варто підкреслити, що всі ці осінні фактори спочатку провокують лише депресивний стан. Однак завжди є ймовірність, що він може перейти у справжню депресію. А це серйозне захворювання, яке супроводжується порушеннями психічних і навіть фізичних функцій людини. Настанню важких форм захворювання передують відсутність апетиту, плаксивість, безсоння або ж підвищена сонливість. І саме восени ці симптоми з'являються частіше, а хвороба прогресує.
Крім природних, осінню депресію можуть провокувати й соціальні фактори. По-перше, закінчилася пора літніх відпусток і дачних посиденьок — замість цього суцільна робота. По-друге, 1 вересня починається навчальний рік, і в силу багаторічної звички, виробленої спочатку в школі, а потім у вузах, ми з настанням осені настроюємося на напружену працю. По-третє, підходить до кінця календарний рік, в організаціях наближається період звітів - а це знов-таки не радує...
Втім, учені не настільки самовпевнені, щоб вважати повністю розкритими причини появи осінньої депресії. Версії на цей рахунок продовжують виникати.
Дехто, наприклад, обвинувачує малорухомий спосіб життя, у який ми впадаємо після бурхливо проведеного літа: організм нібито не готовий швидко перешикуватися та реагує тугою й апатією.
А ось дослідники з Аризонського університету та медичної школи університету Брауна припустили, що до осінньої депресії приводять надлишкова вогкість і цвіль, що з'являються в будинках на стику двох сезонів. Нібито спори отрутних мікроскопічних грибків потрапляють у квартири із ґрунту, накопичуються там і розмножуються. У результаті діяльності цих «жителів» у людини розвиваються алергія, задишка, головний біль, захворювання шкіри й очей. Всі ці фактори змушують організм витрачати зайві сили на опір, що веде до зниження імунітету.
Не дивно, що під час нестабільних станів на фоні осінньої депресії у людини загострюються хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, великі та малі психосоматози, діабет, псоріаз, бронхіальна астма. Можливі навіть інсульти та інфаркти.
...І ЩО РОБИТИ?
Опинитися у владі осінньої депресії може кожний. Людина будь-якого темпераменту, матеріального статку та соціального стану - її потенційна жертва. Правда, групу ризику все-таки можна виділити - по-перше, це самотні люди, а по-друге, представники професій зі сфери обслуговування, у яких відбувається перебір спілкування і завжди існує великий ризик «психологічного вигоряння». Емоційним безладдям більше піддані жінки - так закладено природою: їхній організм виділяє у 2 рази менше серотоніну, чим чоловічий. А ще, як правило, восени частіше звертаються до лікаря люди, які страждають різними видами залежностей - алкогольною, наркотичною та іншими.
Іноді, втім, людина не розуміє, що у неї осіння депресія. Але ось ознаки, які повинні змусити стурбуватися. Якщо ви вранці прокидаєтеся з поганим настроєм, якщо вас долають похмурі думки (хоча начебто для цього немає ніяких явних причин), якщо вас не радує те, що радувало раніше, і якщо такий стан триває більше тижня, то це достатній привід звернутися до лікаря. І в жодному разі не варто без призначень ковтати антидепресанти - цим можна тільки погіршити ситуацію.
Як стверджують фахівці, насправді в силах людини не допустити осінньої депресії або, якщо вже потрапили в її пастку, м'яко з неї виплутатися.
Оскільки осіння депресія має психогенну природу (тобто, на відміну від ендогенної, викликана зовнішніми обставинами), то на цей процес можна впливати. У першу чергу Зураб Кекелідзе рекомендує переглянути спосіб життя. Перше - стежити за тривалістю сну. Вона не повинна становити менше 8 годин. «Розповіді про те, що хтось спав по 3 години на добу і був генієм, звичайно, мають місце, - говорить Зураб Кекелідзе. - Але ми говоримо про звичайних людей. Людина повинна добре засинати, не повинна часто без причини прокидатися, її не повинні мучити кошмарні сновидіння». Якщо це не так - до лікаря!
Друге - навантаження на роботі. Не варто відразу кидатися у найважчі справи. Краще перші 15-20 хвилин позайматися чим-небудь нескладним. Потім можна зробити невеликий трудовий подвиг. Кожні півтори години варто влаштовувати собі п'ятихвилинний відпочинок. На другу половину дня залишати менш важкі справи. Працювати більше 7-8 годин не варто, якщо немає авралу або інших термінових обставин.
«Жити потрібно за принципом трьох вісімок, - радить Зураб Кекелідзе. - 8 годин праці, 8 годин вільного часу та 8 годин сну. Робота більше 8 годин є малопродуктивною. Проведемо паралель з перегонами: настає край, після якого коня можна стібати батогом, і він начебто сильніше б'є копитами, але швидкості не додає. А ввечері обов'язково потрібно відпочивати - причому відпочинок не повинен бути екстремальним. Найкраще, якщо близькі ненав'язливо дадуть можливість виговоритися - це називається «вентиляція емоцій».
Незважаючи на те, що в дощову осінню пору найбільше хочеться «окублитися», забитися під ковдру і жаліти себе, саме цього робити не варто. Навпаки, потрібно робити все, що дає організму енергію для життя. При будь-якій можливості виходити на вулицю, щоб спіймати сонячні промені, записатися в басейн і на фітнес.
Відмінний життєстверджуючий ефект мають йога та будь-які види медитації.
Особливу увагу варто приділити харчуванню. Хоча перше бажання - накинутися на солодке і жирне, від такої їжі краще втримуватися.
Надлишок жирного і борошняного викликає зашлакованість організму, відчуття важкості, зниження імунітету. Тоді як нам у цю пору року і так нелегко, а тому краще налягати на сезонні фрукти й овочі. І включити в раціон продукти, що підвищують кількість серотоніну, - фініки, сливи, банани, інжир, томати. Крім того, на найбільш тяжкий час року можна запланувати відпустку - влітку й у наших широтах непогано. Тоді, можливо, осінь буде сприйматися не тільки як сумовита пора, але і як очей зачарування. Адже не даремно класик поставив ці визначення в один ряд...
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 7099 |
|
© Газета Домовик 2012-2023