Сидяча робота. Як не втратити здоров’я в офісі

2 квітня 2021

Щоб робота приносила радість і задоволення, а не хвороби й утому, мало вибрати справу по душі. Потрібно ще вміти правильно організувати своє робоче місце, а також себе в ньому.

Офісна праця й працею-то назвати часом незручно. От робота в полі або у забої, а також біля мартену або в шахті – інша справа, і справді важка. А сидіти 8 годин у затишному кріслі перед монітором – це ж вам не кайлом махати!

Але виявляється, спокійна сидяча робота в затишному офісі здатна нанести нашому організму шкоду не меншу, а часом і більшу, ніж важка фізична праця.

Почнемо з комп’ютерів. Якщо безвилазно сидіти перед екраном (нехай навіть рідкокристалічним), то постраждають не тільки очі, але й багато чого іншого.

Наприклад, фігура (гіподинамія веде до ожиріння), а також органи малого таза (застій крові в нижній частині тіла – загроза гінекологічних хвороб) і навіть дихальна система (навколо працюючого комп’ютера повітря стає дуже сухим).

На щастя, знизити потенційну шкоду неважко.

Очі будуть утомлюватися менше, якщо:

- Монітор відсунути на 50-60 см від обличчя, а центр екрана розташувати напроти очей (до речі, якщо він виявився збоку – це погано не тільки для очей, але й для хребта).

- Робочий стіл поставити боком до вікна. Місце напроти вікна створює відблиски на моніторі, що погіршують зір.

- Уникати багатоцвіття на екрані (використовувати не більш трьох кольорів). Більш комфортний для очей голубувато-сірий або зеленувато-жовтий фон екрана.

- Через кожну годину роботи за комп’ютером робити п’ятихвилинні перерви на гімнастику для очей (замружуватися, моргати, обертати очима, переміщати погляд з кінчика носа на будь-який віддалений предмет за вікном).

При регулярно виникаючому відчутті піску в очах (популярний сьогодні синдром сухого ока) звертатися по допомогу до офтальмолога. Лікар випише спеціальні краплі, що імітують натуральну сльозу.

ТРЕБА частіше прибирати!

Шкідливий пил не осяде у ваших легенях, якщо до й після роботи ви будете протирати монітор спеціальною серветкою для чищення комп’ютерів (ну або злегка зволоженою ганчіркою або губкою).

Пам’ятайте, що регулярне вологе прибирання робочого місця перешкоджає наростанню потенціалу електростатичного поля, а статична електрика здоров’ю не на користь. Урахуйте, що протирати потрібно не тільки сам комп’ютер, але й клавіатуру – розсадник мікробів. І не забувайте мити руки з милом після роботи за комп’ютером. Особливо якщо ви зібралися перекусити.

Підвищити вологість повітря навколо себе допоможе акваріум. Не любите риб – поставте на робочий стіл вазу з водою (краще у формі кулі) або кілька кактусів – усе це гарні засоби боротьби із сухим повітрям і статичною електрикою. І не забувайте якнайчастіше провітрювати кімнату.

НЕ ВАРТО НАПРУЖУВАТИСЯ

Але найбільше від сидячої роботи страждає опорно-рухова система. Адже гіподинамія – самий небезпечний фактор з усіх, що викликають передчасне старіння хребта. Щоб відстрочити в себе розвиток остеохондрозу, ну або хоча б захиститися від його ускладнень, вимагайте у начальства встановити в офісі правильні меблі (спеціальні комп’ютерні крісла з анатомічною спинкою), освойте правильну позу під час роботи й відстоюйте своє право на періодичні фізкультхвилинки.

НЕБЕЗПЕЧНА ЗОНА: ЯКА ШКОДУ НАМ ПРИНОСИТЬ РОБОТА 

Більшість людей сидять на роботі так: плечі злегка підняті, голова висунута вперед або повернена убік. При цьому затиснута шия й перенапружені потиличні м’язи. Якщо перебувати в такому положенні тривалий час, виникне застій у хребетних артеріях, що загрожує порушенням кровопостачання мозку. Від цього виникають як мінімум головні болі, підвищена стомлюваність і погана пам’ять. А там - недалеко й до гіпертонії й апоплексичного удару.

Тому, по можливості, частіше міняйте позу, поки сидите, і намагайтеся менше напружувати м’язи. Якщо відчуваєте, що напружені, небагато порухайтеся на стільці, знизайте плечима, струсніть руками й ногами.

Якщо ви не можете собі дозволити повноцінну розминку на робочому місці, то хоча б просто вставайте з-за столу, потягуйтеся, піднявши руки вгору. Але краще через кожні дві години безперервної роботи залишати робоче місце на 15-20 хвилин (підійде й перерва на 5 хвилин – щогодини). Можна в цей час просто пройтися коридором туди-сюди (краще походити на носочках і на п’ятачках).

Корисна вправа від затерплого попереку – кругове обертання тазом (ноги на ширині плечей, руки – на поясі). Відмінно допомагає самомасаж. Особливо корисно розім’яти шийно-коміркову зону й кисті рук. Адже шийний остеохондроз – найчастіше явище у офісних службовців, а синдром комп’ютерної миші – саме популярне пов’язане із цим захворювання.

НЕ ВСТАЮЧИ З МІСЦЯ

До речі, вправи можна робити й не відриваючи «п’ятої крапки» від крісла. Такої виробничої гімнастики ніхто й не помітить. Отже, виконуйте всі рухи сидячи.

ОФІСНА ЗАРЯДКА: РОЗМИНАЄМО ШИЮ, СПИНУ, ПЛЕЧІ Й ПОПЕРЕК 

Вправи для кистей рук.

Витягніть руки вперед і спробуйте ними поворухнути. Рухи можуть бути різними: стискання в кулачок, поплескування, масаж.

Для попередження болю в шиї й оніміння в руках.

Покладіть підборіддя на руки, зігнуті в ліктях, і надавіть на них, одночасно намагаючись повернути голову вбік або ж нахилити її.

Повторіть 3- 4 рази.

Для попередження болю в області лопаток і грудей.

Надавіть на спинку крісла попереком і лопатками.

Тримаєтеся за сидіння стільця й спробуйте підняти себе разом з ним.

Покладіть лікті на стіл і надавлюйте на нього протягом 5-7 секунд.

Повторіть 3- 4 рази.

Якщо робота не на радість, виходить, людина нещаслива. У неї не горять очі, вона не радіє новому дню, вона дратівлива… А якщо робота улюблена, ти перебуваєш у гармонії, живеш у повному сенсі цього слова. А головне – хочеться домагатися більшого, виходити на новий професійний рівень.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 1629 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс