Що потрібно знати про тромбоз, щоб його уникнути

30 травня 2018

У це важко повірити, але майже більшість найтяжчих хвороб, а часом і смертельних станів викликані утворенням тромбів у судинах. Що потрібно знати про тромбози, щоб їх уникнути, розповідають лікарі-кардіологи.

ГОЛОВА Й СЕРЦЕ

Навіть багато лікарів розвиток інфаркту міокарда бачать так: у судині, що живить кров'ю серце, поступово росте атеросклеротична бляшка, згодом вона її закупорює, що й приводить до інфаркту. Це омана. Бляшка може бути зовсім невеликою і перекривати судину всього на 20-40%. Але якщо вона запалюється, як звичайний прищ на шкірі (так буває при інфекціях, запаленнях, стресі), то розвивається набряк, а на поверхні бляшки виникають дефекти. Організм обманюється і сприймає їх як дірки в судині, які потрібно закрити. Утворюється тромб, він ще більше звужує просвіт судини, це проявляється болями - стенокардією. Тромб росте, і розвивається справжній інфаркт. Буває взагалі екстрена ситуація, коли бляшка розривається: дуже швидко формується великий тромб, що приводить до інфаркту. Ці механізми лежать в основі 70-80% усіх інфарктів. Лікування їх зводиться до розчинення або видалення тромбів. Щоб це було успішним, потрібно встигнути вжити термінових заходів у так зване терапевтичне вікно - до 3-6 годин з початку розвитку інфаркту.

При інсультах часто все буває приблизно так само, тільки терапевтичне вікно коротше - до 4,5 години. Особливий тип інсультів - кардіоемболічний: у серці формується тромб (найчастіше це буває при порушеному ритмі), він відривається і закупорює судини шиї. Такий же тромб може закупорити й артерії, що несуть кров до кишечнику, нирок, ніг.

Є спеціальні шкали, що дозволяють розрахувати ймовірність тромбоемболічних ускладнень або навіть смертельного результату для кожного. Це мають вміти робити в кожній поліклініці, тому що це надто важливо. Залежно від ступеня ризику розроблені заходи, що дозволяють різко скоротити фатальний розвиток подій.

Складніше людям із тромбофілією (схильність до утворення тромбів), порушеннями ритму серця, штучними клапанами серця, тромбозами глибоких вен ніг. Їм постійно потрібні препарати, які, на жаль, досить примхливі. І, щоб уникнути побічних ефектів і помилок у лікуванні, кваліфікації звичайного лікаря часто буває недостатньо.

У багатьох країнах для таких пацієнтів створюють спеціальні антитромботичні кабінети або клініки, де можна швидко провести аналіз і одержати консультацію фахівця. Дуже важливо це і для великої групи пацієнтів, яким установили стенти в судини серця. Близько року після операції їм обов'язково потрібні додаткові ліки - у цей час є ризик утворення тромбів у стенті. 

ВЕНИ ІЗ ПРОБЛЕМОЮ

У пацієнтів із тромбозом глибоких вен ніг високий ризик тромбоемболії легеневої артерії. Тромб, що відірвався, перекриваючи цю велику судину, що несе кров до легенів, може привести до серйозних ускладнень і навіть до раптової смерті. Так буває не тільки при варикозі. Утворенню тромбів у венах сприяє гіподинамія - недостатність рухів ногами. Це буває у лежачих хворих - після травм, операцій, інсульту і т.д.

Усе більше з'являється й жертв «синдрому економічного класу». Це коли під час перельотів ноги довго перебувають без руху й у незручному положенні через тісно розташовані крісла. Потрібно робити обов'язково гімнастику для ніг, ходити по салону літака. Описані навіть випадки, коли тромбоз виникав у геймерів, які грали на комп'ютері багато годин не встаючи. Окрема група ризику – жінки, які приймають протизаплідні гормональні препарати подовгу і безконтрольно. А якщо вони при цьому курять, то ризик ще вище... Негативну роль може відіграти і втрата води з потом після інтенсивних занять фізкультурою або в спеку. Її недолік треба заповнювати. Так само важливо пити воду під час тривалих перельотів.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3209 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Краса та здоров'я»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс