Кліщі: як уберегтися від паразитів?
Настало довгоочікуване тепло. Усе частіше ми відпочиваємо на природі, біля водойм, у лісі або парку. Але не варто забувати про небезпеки які підстерігають нас. Одна з них - це кліщі. На думку фахівців, найбільш небезпечне те, що кліщі - це «резервуар» таких захворювань, як кліщовий вірусний енцефаліт або кліщовий системний борреліоз (хвороба Лайма). Які саме загрози несуть кліщі? Як уберегтися від укусів паразитів і їх наслідків? Про це ми розпитали фахівця - кандидата медичних наук Оксану Богданівну СЕМЕНІШИН.
- Чим же небезпечний вірусний енцефаліт?
- На жаль, кліщовий вірусний енцефаліт дуже складно діагностувати, він може маскуватися під інші інфекційні захворювання. У легкій формі ця хвороба нагадує застуду, з підвищенням температури, головним болем, запамороченням, у важкій - вражає центральну нервову систему, серцево-судинну систему та навіть приводить до летального результату.
Хвороба Лайма (лайм-борреліоз, кліщовий борреліоз) - це інфекційне захворювання, переносниками якого є іксодові кліщі. Говорячи науковою мовою, її збудником є бактеріальна інфекція - спірохета роду Borrelia.
В Україні випадки хвороби Лайма зареєстровані на всій території. І кількість захворювань цією недугою щорічно зростає.
- Як розвивається хвороба?
- В організм людини боррелії потрапляють зі слиною кліща під час присмоктування, після чого зі струмом лімфи та крові збудник переміщається у внутрішні органі, суглоби, центральну нервову систему. Боррелії можуть роками зберігатися в організмі людини, обумовлюючи хронічний розвиток хвороби. Інкубаційний період триває від двох до тридцяти днів.
Виділяють три стадії хвороби Лайма. Під час першої на місці укусу з'являється кільцеподібне почервоніння, яке швидко збільшується. Лімфатичні вузли збільшуються і стають хворобливими. За кілька тижнів або місяців без лікування хвороба переходить у другу стадію - неврологічних і кардіологічних ускладнень. Починаються неврологічні розлади та порушення діяльності серця. Найчастіше спостерігаються такі поразки нервової системи як серозний менінгіт, синдром радикуліту і поразки черепних нервів. Третя стадія супроводжується поразкою суглобів. Найчастіше запальний процес охоплює колінні, ліктьові, міжфалангові та висково-нижньощелепні суглоби.
- Як запобігти зараженню?
- Щоб уберегти себе та своїх рідних від хвороби Лайма, слід добре підготуватися до прогулянки на природі. Під час подорожей фахівці рекомендують триматися середини стежки.
Місце для привалів або табору для сну на природі звільніть від сухої трави й гілок у радіусі 20-25 метрів. Найпростіший і надійний спосіб захисту під час прогулянки на природі - вибрати світлий однотонний одяг, що закриває відкриті ділянки шкіри і припасований до тіла. Надягніть довгі штани, заправивши їх у шкарпетки, сорочку з довгими рукавами, капелюх, закрите взуття.
Обов'язково періодично оглядайте себе. Поки «хижак» буде подорожувати по вашому тілу (близько 2 годин), ви встигнете виявити його, оскільки присмоктується кліщ не відразу. У першу чергу бережіть ділянки тіла, де шкіра ніжна і тонка - голову, шию, живіт, ділянки під пахвами й молочними залозами. Особливо ретельно треба обстежити ділянки тіла, покриті волоссям.
Удома відразу потрібно змінити одяг, білизну, ретельно оглянути покривало, на якому відпочивали, усе випрати і пропрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка або спати в ньому, оскільки витрушування одягу не рятує від кліщів. Обережно з букетами квітів - на них можуть ховатися паразити!
Якщо разом з вами на природі перебував і ваш собака - його теж слід оглянути до того, як впустити в приміщення.
- Що робити, якщо кліщ присмоктався?
- Не забувайте, що ви можете і не відчути, що кліщ проникнув у вашу шкіру. Далеко не у всіх людей з'являється хворобливість, слабість і навіть почервоніння. Дуже важливо при виявленні кліща звернутися до лікаря. Лікування проводять як в умовах стаціонару, так і амбулаторно, вдома. Застосовують ефективну терапію антибіотиками, але кожний випадок індивідуальний.
Якщо немає можливості звернутися до лікаря (при тривалому відпочинку), видалення проводять самостійно. Для цього надягніть рукавички або хоча б обмотайте пальці серветкою. Слід змазати місце, де сховався кліщ, олією і накрити герметичним ковпачком - кліщ задихнеться і виповзе. Після видалення кліща місце присмоктування слід змазати 3% розчином йоду, спиртом або одеколоном, а руки ретельно вимити з милом. Не вірте чуткам, що кліща необхідно вилучити зі шкіри не пізніше доби - тоді хвороба Лайма може не розвинутися.
До лікаря треба звернутися в будь-якому разі, адже кліщ може виявитися інфекційним. І пам'ятайте, що в будь-якому разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, насмоктавшись крові, може дати нове потомство на тій території, де її викинули (після кровосмоктання кліщ відпадає і відкладає яйця в ґрунт).
КЛІЩ МОЖЕ ЗАРАЗИТИ ВІДРАЗУ ДЕКІЛЬКОМА ІНФЕКЦІЯМИ
Кліщ може бути переносником багатьох захворювань. Саме тому так важливо віднести паразита, що вкусив, у лабораторію. Якщо при дослідженні буде виявлено кілька збудників, то лікар зможе розробити оптимальну тактику профілактики або лікування.
До речі, багато хто вважає, що якщо після укусу немає ніяких симптомів захворювання, то нічого страшного, кліщ був не заразним. Насправді багато чого залежить від збудника інфекції. Інкубаційний період після укусу може бути від одного тижня до місяця. При цьому ніяких проявів....
Але вже з появою перших симптомів, лікування буде вже набагато більш тривалим, чим профілактична терапія. Саме тому необхідно в найкоротші строки після видалення кліща, дослідити його на наявність збудників і почати, якщо потрібно, профілактичне лікування.
ЧИМ СУХІШЕ ЛІТО, ТИМ МЕНШЕ КЛІЩІВ
Кліщі люблять, коли земля і повітря вологе. Комфортніше за все їм при вологості більше 80%. Тому найчастіше кліщі нападають у найбільш вологі періоди - навесні та восени. А влітку кількість укусів зменшується. І чим спекотніше літо, тим менше активність кліщів. А найбільша кількість присмоктувань (так неестетично називають укус кліща фахівці) фіксується в травні-червні і серпні-вересні. Спрацьовує й людський фактор - саме в ці періоди найбільш активні дачники, туристи та грибники. Якщо літо дуже спекотливе і посушливе, як димне та сухе літо 2010 року, то кількість кліщів стає мінімальною.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3551 |
|
© Газета Домовик 2012-2023