Гіпотонія - низький кров'яний тиск
Низький тиск і низький пульс належать до гіпотонічного стану. Низьким вважається тиск менше 100/60 мм рт.ст. Гіпотонія може зустрічатися й у молодому, і в літньому віці. Вона може бути фізіологічною, а може виступати, як патологічна зміна. Серед факторів, при дії яких розвивається низький тиск, причини можуть бути найрізноманітнішого характеру.
Фізіологічна артеріальна гіпотонія зустрічається у зовсім здорових людей. Вона обумовлена спадкоємною схильністю й конституціональною особливістю організму. Такі люди, незважаючи на низькі цифри артеріального тиску, не пред'являють ніяких скарг, можуть виконувати розумову й фізичну роботу різного ступеня складності.
Низький кров'яний тиск може зустрічатися, як результат фізіологічної реакції у спортсменів.
Також ознаки зниженого тиску можуть з'являтися внаслідок акліматизації й адаптації організму. При переїзді високо в гори, у північні широти або, навпаки, у країни зі спекотним кліматом різке падіння тиску в цих умовах пояснюється незвично низьким вмістом кисню в атмосфері, високою або навпаки дуже низькою температурою повітря та іншими особливостями.
При патологічному стані низький тиск і низький пульс можуть розвиватися у хворих з вегето-судинною дистонією по гіпотонічному типу, після черепно-мозкової травми, гіпофункції щитовидної залози й кори наднирників, у післяопераційному періоді, а також у ослаблених хворих, які страждають важкими хронічними захворюваннями.
Різке падіння тиску може спостерігатися при колапсі, рясних крововтратах, шоковому стані, інфаркті міокарда, передозуванні деякими лікарськими препаратами, а також внаслідок важкої інтоксикації.
У хворих з гіпотонією може визначатися як низький серцевий тиск, так і низький діастолічний тиск. Якщо низький нижній тиск зустрічається винятково при патологічному стані, то зниження верхнього тиску властиве й фізіологічним адаптаційним реакціям. При перевтомі також знижується й систолічний, і діастолічний тиск.
У хворих, які скаржаться на низький тиск, симптоми захворювання є досить різноманітними. Поряд з низькими цифрами артеріального тиску, їх турбують млявість, апатія, відчуття різкої слабості й стомлюваності вранці, погіршення пам'яті, зниження працездатності. Часто відзначається відчуття нестачі повітря в спокої й виражена задишка при виконанні помірного фізичного навантаження, поява набряків нижніх кінцівок ближче до вечора. У більшості хворих відзначається виражена емоційна нестійкість, порушення сну (безсоння вночі й сонливість удень), зниження потенції й лібідо. Ознаки низького тиску можуть також виражатися у відчутті важкості в грудях, печії, метеоризмах, запорах і появі відрижки незалежно від прийому їжі. Одних хворих частіше турбують болі в області серця, в інших, навпроти, переважають головні болі. Іноді звичний головний біль після денного сну або розумової напруги може бути єдиною скаргою хворого гіпотонією. У деяких пацієнтів можуть з'являтися запаморочення з підвищеною чутливістю до яскравого світла, шуму, голосної мови й різних тактильних подразників. Часто у них спостерігається похитування при ходьбі і непритомний стан. Можуть бути непостійні болі в суглобах і м'язах.
Якщо у вас низький тиск, що робити в таких випадках?
Насамперед, необхідно правильно організувати час для роботи й для відпочинку. Нічний сон має бути не менше 8 годин.
Харчування має бути повноцінним, містити всі необхідні білки, жири, вуглеводи, вітаміни й мікроелементи в збалансованому співвідношенні.
Підняття тиску можливе також, якщо ранком і в середині дня випити чашечку міцного чаю або кави.
Серед препаратів найбільш часто використовують рослинні й біологічні нейростимулятори, до яких належать пантокрин, екстракт елеутерококу, настоянка лимоннику, екстракт родіоли, настоянка аралії, настоянка заманихи.
Як підняти тиск і життєвий тонус, щоб вони не падали нижче межі, за якою ні сил, ні життєлюбства?
На думку кардіологів, якщо при низькому артеріальному тиску - менш 90/60 - людина почуває себе добре: немає слабості, нездужання, запаморочення, то немає й мови про артеріальну гіпотензію. Це нормальний або, як прийнято говорити, "робочий" тиск. Але звичайно гіпотонія - це знижений життєвий тонус, млявість і загальний подавлений стан.
ТРИ "КОРОЛІ": КАВА, СИР, ГОРІХИ
Багато гіпотоніків починають свій день з чашки міцної кави. Це правильно й розумно. Гарної якості міцний напій містить достатню кількість кофеїну. А ця речовина, як відомо, тонізує, бадьорить і повертає до життя.
Однак не кваптеся відразу повторювати подвійну каву. Краще приготуйте бутерброд з маслом і сиром. Справа в тому, що тиск підвищують солоні й жирні продукти. А в сирі співвідношення жиру й солі є просто ідеальним. Тому для гіпотоніка кава й бутерброд - свого роду ритуал для користі тіла й духу.
Якщо ж з ранку не вдалося повноцінно підкріпитися, візьміть у дорогу пакетик солоних горішків і з'їжте. Ви обов'язково відчуєте, що перестали бути сонливим і слабким. Однак такого роду продуктами не можна захоплюватися - надлишок солі шкодить ниркам.
ПОРАДИ НА ЩОДНЯ
Гіпотоніки дуже люблять поспати. І якщо в середньому людині необхідно 6-8 годин сну, то тим, у кого тиск "у мінусі" 9-12 годин - якраз. Їх часто називають "соні, ледарі", а насправді довго спати й "лінуватися" по ранках - фізіологічна потреба їхнього організму.
Ось кілька простих, але важливих рекомендацій, які допоможуть відчувати себе комфортніше і бадьоріше вже зранку:
- ніколи не вставайте різко; після пробудження полежте ще кілька хвилин, рухаючи руками-ногами, і тільки потім повільно сідайте в ліжку;
- тепер, звикнувши до вертикального положення, повільно вставайте; саме так можна уникнути запаморочення і ранкових непритомностей;
- випивайте протягом дня близько 2 літрів рідини;
- їжте 4-5 разів на день (харчування має бути вітамінізованим з достатньою кількістю пантотенової кислоти, вітамінів В, С, Е та ін.), слід уникати копчених, пряних, смажених страв.
Гіпотоніки вкрай погано переносять статичні навантаження. Їм необхідний рух - активність, що підвищує м'язовий і судинний тонус, дає відчуття бадьорості й нових сил. Тому так корисні заняття в басейні, ігрові види спорту - теніс, волейбол, бадмінтон.
Обов'язково полюбіть водні процедури, масажі й гідромасажі! А ще контрастний душ, однак, обережніше з різкими температурними перепадами - їх бути не повинно.
Застосовувати якісь спеціальні лікарські засоби не рекомендується. Найкращий варіант для гіпотоніка - адапрогени. Наприклад, елеутерокок по 15-30 крапель у першій половині дня, женьшень 15-25 крапель, лимонник китайський 20-30 крапель перед їжею.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4213 |
|
© Газета Домовик 2012-2023