Міняємо відбивні на горохове пюре
Чи корисне м'ясо для організму або від нього краще відмовитися? Споконвічна суперечка вегетаріанців і прихильників м'яса. Хто з них прав і як краще організувати своє меню? Чим шкідливе м'ясо для організму і чим може загрожувати його недолік?
На час церковного посту багато людей відмовляються від м'яса і тваринних жирів. Ну а прихильники здорового способу життя в цей час особливо активно агітують за повну відмову від м'ясних продуктів. Але прихильники вживання м'яса не погоджуються з адептами вегетаріанства, приводячи свої обґрунтовані доводи, хоча навіть вони визнають корисною тимчасову відмову від тваринної їжі. Де істина в цій вічній суперечці?
ВЕГЕТАРІАНСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ
Прихильники вегетаріанства говорять, що фізіологічно травна система людини не пристосована до переварювання м'яса. Так, анатомічно людина є травоїдною.
Зокрема, у нас немає великих іклів, характерних для хижаків, а травна система в шість разів довша довжини тіла, тоді як у м'ясоїдних тварин вона набагато коротше. У результаті м'ясо в кишечнику людини затримується надовго, гниє й отруює організм.
Крім того, наша слина, що має лужну реакцію, допомагає переварювати крохмалисту, а не білкову їжу. А кислотність шлунка у 12 разів менше, ніж у хижаків - саме така потрібна для переварювання м'яса. М'ясна їжа, змішана з лужною слиною, потрапляє в шлунок, де повинна вироблятися соляна кислота. Однак луг нейтралізує кислоту, і м'ясо просто зависає в шлунку. Для порівняння: щоб переварити яблуко, шлунку потрібно 15 хвилин, а м'ясо може затримуватися в ньому до 4-х годин. І весь цей час соляна кислота подразнює слизову оболонку - а ми дивуємося, звідки стільки гастритів і виразок.
Потім напівпереварена маса йде в кишечник, де продовжує й далі гнити, викликаючи розмноження патогенних гнильних бактерій. Неперетравлене м'ясо може залишатися в кишечнику протягом 25 годин після вживання! Протягом цього часу бактерії виділяють токсини, які поглинаються в кров. Тобто, вживаючи м'ясо, людина, власне кажучи, перетворює свій організм на смітник. Це пояснює, чому чверть життя сучасна людина просиджує перед кабінетами лікарів у поліклініках, а тривалість життя скорочується майже вдвічі.
ЩО ГОВОРЯТЬ АМАТОРИ М'ЯСА?
Виходить якось занадто просто: щоб прожити 150 років без хвороб, достатньо не вживати м'ясопродуктів. Але тоді чому вегетаріанці теж хворіють і не живуть стільки, скільки закладене природою, - мінімум 100 років?
Категорично стверджувати, що тільки той або інший спосіб харчування найбільш прийнятний, неправильно.
У багатьох країнах, особливо східних, 80% населення не вживає м'яса. І чим далі на північ, тим більше м'ясних продуктів у раціоні людини - у тундрі без м'яса не виживеш.
Тим часом у кишечнику людини живе близько 2,5 кілограмів мікроорганізмів, які розщеплюють нашу їжу на амінокислоти та вітаміни. Корисні мікроорганізми «харчуються» сирою рослинною їжею, а для переварювання тваринної потрібні інші бактерії - зокрема, ті, які забезпечують процес гниття. І якщо тваринної їжі в раціоні людини занадто багато, то популяція цих бактерій збільшується, що приводить до самоотруєння організму.
Не можна не погодитися з тим, що м'ясо - їжа винятково для хижаків. Адже спочатку люди були саме мисливцями, а вже потім хліборобами. Інша справа, що сьогодні худобу годують гормонами, антибіотиками - це дійсно може впливати на обмін речовин людини, послабляти імунітет. Тим часом, у м'ясі присутні незамінні для організму людини амінокислоти, яких немає в інших продуктах. Ні гриби, ні соя не замінять тваринного білка. Крім того, тільки в м'ясі міститься залізо, що найкраще засвоюється організмом.
АЛЕ... ЗАПЕРЕЧУЮТЬ ВЕГЕТАРІАНЦІ
Для виживання організм повинен отримувати достатню кількість білків. А точніше - амінокислот, з яких він синтезує свої власні білки. Усього відомо 22 амінокислоти, і вісім з них не виробляються організмом, а тому повинні надходити з їжею.
До 50-х років минулого століття м'ясо вважалося кращим джерелом білків, однак подальші дослідження показали: рослинна їжа є їхнім першоджерелом. Ось чому людина може зовсім безболісно відмовитися від м'яса, при цьому забезпечуючи організм всіма потрібними речовинами.
Джерело білка - крупи, бобові, соя, горіхи, овочі та фрукти. Скажімо, соя містить удвічі більше білків, чим м'ясо. І рослинна їжа насичує організм вітамінами, захищає клітини від старіння, очищає судини, активує імунну систему. Тоді як тваринні жири містять холестерин, що осідає на стінках судин, приводячи до їхнього звуження і перекриття.
ЩЕ ТРОХИ НА ЗАХИСТ М'ЯСА...
Не все так однозначно. Адже треба розмежовувати раціон харчування з високим вмістом білків і високим вмістом тваринних жирів. Власне, останній вважається найбільш шкідливим для серцево-судинної системи. Зате самі білки не несуть якої-небудь загрози серцю.
Загалом, в основі щоденного раціону має лежати вживання великої кількості овочів і фруктів, з білків потрібно вживати дієтичне м'ясо (птах, нежирні сорти м'яса та риби) при мінімумі жирів, рафінованих і консервованих продуктів. Якщо в борщі зверху плаває шар жиру - для серця і судин це катастрофа. Однак якщо це омега-3 жирні кислоти, які містяться в морській рибі, - зовсім інша справа.
В ідеалі, меню людини має містити і тваринну, і рослинну їжу. З медичної точки зору, значно корисніше дотримуватися постів - тимчасова відмова від м'яса сприяє очищенню організму. А після 40 років необхідно потроху зменшувати кількість тваринної їжі та збільшувати частку рослинної. Це - передумова довголіття.
На жаль, сучасна людина часто вживає неповноцінну м'ясну їжу - напівфабрикати, фаст-фуди, ковбаси з невідомим вмістом, консерви. Це приводить до онкології.
І НАОСТАНОК - СЛУШНА ПОРАДА...
Повноцінні білки (горіхи, бобові, рибу і морепродукти, м'ясо птаха, яйця) можна вживати двічі на день, а від червоних сортів м'яса (свинини, яловичини) і наваристих бульйонів варто взагалі відмовитися. М'ясо має бути вареним або приготовленим на парі.
Ще один секрет здорового харчування - гарніром до м'ясної страви повинні бути не картопля або макарони, а овочевий салат або термічно оброблені овочі. А ще вживайте якнайбільше зелені - кропу, петрушки, зеленої цибулі, листяного салату. Навіть якщо в тарілці м'ясо, страва має здаватися зеленою.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3382 |
|
© Газета Домовик 2012-2023