Чим зігріватися в холоди?
У холодну погоду хтось п'є гарячі напої, хтось - гарячливі та думає, що між ними можна поставити знак рівності. Чим не варто зігріватися в студену зимову пору, давно з'ясували експерти-дієтологи.
На їхню думку, жоден напій на морозі добре не зігріє. Усі вони дають лише відчуття тепла, але організму тепліше від них не стає. А спиртне, навпаки, сприяє ще більшому його охолодженню. Тому про горілку, коньяк, вино та навіть слабкий алкоголь «для зігріву» потрібно забути.
Багато хто впевнений, що кращий спосіб зігрітися на морозі - трохи випити. І це - одна з найбільш популярних оман, але ж алкоголь тільки на короткий час може створити ілюзію, що стало тепліше, але насправді в цей час організм замерзає ще сильніше.
Людина починає відчувати холод з рук, ніг і відкритих ділянок тіла. Вони замерзають, тому що під впливом холоду звужуються судини. Це добре продуманий природою захисний механізм. Коли судини, що знаходяться близько до поверхні шкіри звужені, вони віддають набагато менше тепла. До того ж кров, ідучи від рук і ніг, припливає до внутрішніх органів. Так організм підтримує температуру тіла й роботу органів і систем. Говорячи, що ми замерзли, ми звичайно маємо на увазі, що у нас змерзли руки, ноги та обличчя, зігріти ми теж намагаємося в першу чергу їх. І тим самим нерідко заважаємо організму утримати тепло.
Алкоголь розширює судини й поліпшує кровопостачання. Під його дією тепло «розливається» по всьому тілу, але ненадовго - воно дуже швидко починає виділятися в навколишнє середовище. Людина знову «зігрівається» і знову ненадовго, потім ще і ще. І виходить, що той запас тепла, який організм намагався зберегти для роботи життєво важливих систем, людина за допомогою алкоголю відтягує на замерзлі руки-ноги. Тепло однаково втрачається, а вже «тепленька» людина через кількість випитого починає втрачати контроль над відчуттям холоду. Тобто, те, що тверезому здавалося б моторошним морозом, п'яному буде в найкращому разі осіннім холодком. Саме тому випадки обмороження найчастіше відбуваються з нетверезими людьми.
До речі, від зігрівальних алкогольних напоїв на зразок глінтвейну, грогу та пуншу теж краще відмовитися. На думку фахівців, глінтвейн на холоді, як не дивно, може виявитися ще більш підступним, чим міцне спиртне. Гаряче червоне вино дуже швидко розширює судини, а сполучення його з медом і пряностями тільки підсилює тепловіддачу. А ось у теплому приміщенні келих глінтвейну дозволити собі можна, може бути, навіть потрібно. Тому зігріватися глінтвейном краще в кафе або вдома.
Безпечне для організму відчуття тепла на вулиці можуть дати тільки гарячі безалкогольні напої: чай, кава, какао, гарячий шоколад. До речі, гарячий шоколад, завдяки високій калорійності, може стати і додатковим джерелом енергії, а значить, і тепла. Правда, щоб це відбулося, буде потрібний якийсь час. Варто знати, що гарячі безалкогольні напої діють чисто механічно - на різниці температур, тому неважливо, що саме пити. Вони зігрівають зсередини, і тепло чаю або кави передається організму. Хоча власне тепла від них мало, скоріше, вони створюють враження, що стало тепліше.
Деякі фахівці вважають, що мед, малина та пряності в безалкогольних напоях збільшують віддачу тепла і сприяють охолодженню, але науково це не обґрунтовано. Якщо на морозі ви вип'єте чай з лимоном, м'ятою, відваром шипшини та інших інгре-дієнтів, що зміцнюють імунітет, нічого поганого точно не відбудеться.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4773 |
|
© Газета Домовик 2012-2023