Алергія на мед
Мед вважається одним із кращих продуктів, про користь його постійно говорять і пишуть, однак не всім його можна вживати. У деяких людей виникає на нього алергія, причому наслідки можуть бути серйозними.
На щастя, алергія на мед – явище нечасте. По статистиці у світі від цієї недуги страждає менше 1% населення. Але в останні роки кількість хворих росте. Частіше цей вид алергії зустрічається у дітей, але вони переносять її легше. У дорослих симптоми можуть бути важчими.
ПРИЧИНИ Й СИМПТОМИ АЛЕРГІЇ НА МЕД
Одна із причин, так само як і при інших видах алергії – успадкована схильність. Якщо у батьків є алергія на мед, імовірність появи її в дітей суттєво вище. Наприклад, якщо алергією страждає один з батьків, імовірність захворювання у дитини становить 30%. А якщо недуга і у тата, і в мами, імовірність підвищується до 60-70%.
Ще однієї із причин алергії може бути не сам мед, як такий, а пилок, який утримується в ньому в невеликих кількостях. А алергія на пилок – явище достатньо розповсюджене. Саме тому часто реакція виникає на свіжий, рідкий мед – у ньому пилок ще активний. Але в процесі зберігання, коли мед стає твердим, алергенні властивості пилку знижуються, і алергія може не виявитися.
Ще один цікавий факт: найчастіше алергію викликають літні й пізньо-літні сорти меду. А от від травневого меду (наприклад, з акації) алергія виникає вкрай рідко.
До речі, мед, який виготовляють великі підприємства промисловим способом, алергію зазвичай не провокує – він проходить очищення від домішок пилку. А от фермерський мед, або зроблений приватниками, який вважається кращим, натуральним, цілющим, може викликати алергію, тому що ніякого очищення від пилку при такому виробництві ніхто не робить.
Симптоми, схожі з алергією, може викликати й велика кількість меду, з’їденого за короткий проміжок часу. Дорослій людині достатньо з’їдати в день не більше 1-2 столових ложок.
Симптоми алергії на мед можуть бути самими різними:
- з боку дихальної системи – кашель, нежить, спазми в бронхах, утруднений подих;
- з боку травної системи – здуття й спазми, нудота, блювота, діарея, першіння в горлі;
- з боку серцево-судинної системи – низький тиск і аритмія;
- з боку нервової системи – головні болі, запаморочення, непритомності;
- на шкірі – кропивниця, дерматит, екзема.
Мед може викликати набряк Квінке. У важких випадках – анафілактичний шок, а це вже смертельно небезпечний стан.
ЧИМ ЛІКУВАТИ АЛЕРГІЮ НА МЕД
Якщо алергія на мед проявляється досить сильно, то найкращий варіант – відмовитися від нього зовсім. Якщо вона буває не завжди, тоді можна проекспериментувати із травневим медом або затверділим, який зберігався якийсь час. Але пробувати його потрібно потроху, а потім стежити за своїм станом – якщо й у цьому випадку з’являються ознаки алергії, від продукту варто відмовитися зовсім.
ДІАГНОСТИКА
Як правило, лікар опитує пацієнта, щоб з’ясувати, який саме продукт перебуває під підозрою. Буває, що цього достатньо, картина очевидна.
Також лікар може призначити шкірну пробу, коли на неї наносяться різні види алергенів, а потім робляться подряпини або проколи, щоб зрозуміти, на який саме подразник реагує організм.
СУЧАСНІ МЕТОДИ
Якщо алергія на мед проявляється сильно, зняти неприємні симптоми допоможуть антигістамінні препарати, мазі й проти набрякові засоби. Але вони мають протипоказання, тому застосовувати їх потрібно тільки за рекомендацією лікаря.
Також для лікування алергії використовують так звану алергеноспецифічну імунотерапія (АСІТ). Суть її така: пацієнтові вводять під шкіру або капають під язик алергени, які викликають хворобу. Спочатку зовсім трохи, у такій дозі, яка не викликає алергійної реакції. Потім дозу поступово збільшують, щоб імунні клітки звикали до алергену й не проявляли неадекватної реакції. Це дуже тривале лікування, воно займає 3-5 років, але в підсумку суттєво знижує алергійну реакцію.
ПРОФІЛАКТИКА АЛЕРГІЇ НА МЕД У ДОМАШНІХ УМОВАХ
Найпростіше уникнути алергії на мед, не вживати його. Так само треба уважно вивчати склад продуктів, особливо кондитерські вироби – там теж може виявитися мед.
Якщо раптом ви з’їли мед, або випічку, не знаючи її складу, і розумієте, що починається алергійна реакція, випийте будь-який сорбент, який зв’яже залишки алергену в кишечникові й не дасть йому потрапити в кров. Або з’їжте звичайної вівсяної каші – вона має такі ж властивості.
При сильній алергійній реакції негайно викликайте швидку!
Пам’ятайте, якщо пацієнт страждає алергією на мед, то вживати інші продукти бджільництва (перга, маткове молочко, забрус, прополіс і т.д.) не можна, тому що можуть виникнути важкі алергійні реакції.
ЧИМ ЗАМІНИТИ МЕД ПРИ АЛЕРГІЇ?
На жаль, замінити мед і продукти бджільництва не вийде. Звичайно, є виробники, які пропонують штучний мед, але насправді цей продукт не має такі ж корисні властивості як справжній мед, тому що для його створення використовується буряк, кукурудза або очерет.
Вважається, що мед – це той продукт, без якого цілком можна обійтися, тим більше не так уже й багато кулінарних рецептів, де він необхідний.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3000 |
|
© Газета Домовик 2012-2023