Пучок у день. Яка зелень подовжує молодість
Зелень - це продукт, який завжди повинен бути на столі. Яка листова зелень має найбільший антиоксидантний ефект? Чому кріп - обов’язковий інгредієнт до шашликів і щедрому застіллю?
Ще Авіценна приписував базиліку ледве чи не містичні властивості, затверджуючи, що ця трава сама знає, як впливати на організм: утомленого - підбадьорити, збудженого - заспокоїти, додати шкірі здоровий блиск і навіть сповільнити старіння. Однак кріп, петрушка, кінза та інші види листової зелені не поступаються базиліку в корисності.
Чим багата зелень, якій віддати перевагу й скільки з’їсти?
Дійсно, зелень - це краща приправа й краща спеція для всіх страв. Вона не тільки додасть прекрасні смакові якості нашій їжі, але й корисна для здоров’я. Усього один пучок зелені містить велику частину вітамінів і мікроелементів, необхідних людині в день.
Тому бажано, щоб зелень була завжди на столі, а який вид - це справа смаку. По великому рахункові хімічний склад у листової зелені досить подібний. Є лише деякі відмінності в букеті ефірних олій, спектрі пігментів, які надають різні відтінки кольору листам. Залежно від цього можуть трохи різнитися корисні властивості. По-перше, зелень багата вітамінами й мінеральними солями, у ній їх набагато більше, чим в інших плодах. Це солі калію, магнію і т.д. Приміром, солі калію благотворно впливають на діяльність серцевого м’яза, взагалі в цілому кістякової мускулатури й поліпшують роботу шлунково-кишкового тракту - нормалізують роботу жовчного міхура, сприяють виведенню рідини, мають легкий сечогінний ефект. Це зокрема корисно тем, у кого є схильності до набряків, артеріальна гіпертензія.
Мало хто знає, що в петрушці вітаміну С майже в 4 рази більше, чим у лимоні - 150 мг і 40 мг на 100 грамів відповідно. Каротиноїдів у тій же петрушці більше, чим у яєчному жовтку. У базиліку, крім вітаміну С, є вітаміни К и Е, каротин.
По-друге, зелень багата пігментами, які є одночасно ще й антиоксидантами - захисниками нашого організму від несприятливих зовнішніх впливів. Антиоксиданти є й в овочах. Але в зелені їх більше. В основному це каротиноїди й хлорофіл, який надає листам зелене фарбування. А от на першому місці по кількості антиоксидантів зелень, що має червонуваті, фіолетово-бурі відтінки листів. Наприклад, є фіолетовий базилік. Є фіолетовий листяний салат. Такий колір обумовлений наявністю антиоксидантів - антоціанів. Вони набагато збільшують корисні властивості базиліка й салату. Багато антиоксидантів у зелені насиченого темно-зеленого кольору.
Крім того, листова зелень багата ефірними оліями. Зокрема, усім відомий кріп. Відомо, що деякі його компоненти навіть входять до складу лікарських засобів, що знижують газоутворення в кишечникові. Тобто кріп має таку вітрогону дію. Так що кріп варто обов’язково захопити, якщо ви збираєтеся на пікнік із шашликами, а також поставити на стіл, під час частувань, багатих різними наїдками. Він може трохи знизити небажані явища, пов’язані із травленням, які можуть виникнути на таких застіллях.
Нарешті, у листовій зелені містяться рослинні ферменти, які теж сприятливо діють на травлення.
Скільки зелені варто з’їдати в день? Ідеально - це невеликий пучок. Відразу його чи навряд можна з’їсти. Але хоча б кілька гілочок, скажемо п’ять, якоїсь листової зелені, у нашій тарілці повинно лежати на кожен прийом їжі. І за день вийде достатня порція.
Переважніше, звичайно, використовувати свіжу зелень. Причому додавати в страву не під час готування - у сковорідку або каструлю - а вже в тарілку. У висушеній і консервованій зелені губиться частина вітамінів, зберігаються почасти ефірні олії й мінеральні речовини.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2277 |
|
© Газета Домовик 2012-2023