Канупер - пижмо бальзамічне

10 вересня 2015

Канупер (або кануфер, назв цієї рослини дуже багато) по-науковому називається «пижмо бальзамічне». Зростає на Кавказі, у Середній Азії. В Україні зустрічається тільки в Криму та південних областях, але дуже рідко. Вирощувати його в наших широтах проблематично. 

Канупер - близький родич нашого пижма. Квіточки жовті, як серединки ромашки, а листочки - немов у лавра й вишні, тільки більш ніжні. 

У цій рослині дуже багато ефірних олій. Використовується вона з харчовими й медичними цілями. У їжу використовують в основному як пряну рослину поряд з петрушкою, кропом, селерою, пастернаком, коріандром: у салатах, для засолювання риби, різних овочів. 

За лікарськами властивостями канупер подібний до нашого пижма. Корисний при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, як жовчогінний, спазмолітичний засіб, володіє потужною глистогінною дією. 

Як глистогінний засіб, гарний ефект має при використанні разом з материнкою (або чебрецем) і м'ятою. Співвідношення: дві частини канупера й по одній частині материнки (або чебрецю) і м'яти. 10 г сушеного збору залийте склянкою окропу, настоюйте 30 хвилин і приймайте по півсклянки двічі на день - зранку і ввечері на «сухий» шлунок, тобто за годину до їжі або через півтори години після їжі (дорослим). 

Настій канупера (1-2 ст. л. нарізаного листя залити склянкою окропу, настояти 2 години, пити по 0,5 склянки 3-4 рази на день) вживають при шлунково-кишкових захворювань, зокрема при закрепах. Настій допомагає усунути головний біль.

Канупер володіє також антисептичною (ранозагоювальною) дією. Використовується в якості «бальзамної» олії зовнішньо при забитих місцях, гематомах, ранах. Готування: візьміть одну частину свіжого листя канупера і п'ять частин соняшникової олії. Настоюйте 2 тижні в темному місці, процідіть і змазуйте хворе місце 3-5 разів на день. Є й інший рецепт (використовується сушене листя рослини). У міцному спирті (бажано 70-градусному) змочіть листя канупера та потримайте протягом доби. Тоді відкриваються пори і рослина готова віддавати свої соки. Потім залийте рослинною олією (у тім же співвідношенні, що й у попередньому рецепті). Далі потримайте годину на водяній бані. Процідіть і використовуйте.

ЦІКАВИЙ ФАКТ

Ця рослина активно вирощувалася у Древній Греції та у Древньому Римі. Коли вона потрапила в Америку, за нею, крім безлічі назв, закріпилася назва «Біблійний лист». Справа в тому, що листя канупера використовували як закладки для Біблії, як пахощі. Воно давало сильний запах, Священна книга насичувалася цим запахом і пахла. Оскільки Біблія несла благу звістку і до того ж  пахла, її було приємно читати. У Європі цю рослину ще називали травою Діви Марії, монастирською травою, оскільки через різні цілющі властивості її рекомендували вирощувати в монастирських садах.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 6559 Подобається: 2 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Народна медицина»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс