Шість весняних загострень
Навесні розпускаються не тільки первоцвіти, але й деякі захворювання, пов’язані зі зниженим за зиму імунітетом.
ПРОСТУДНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Перше весняне потепління й підвищена вологість – сприятливі умови для вірусів і бактерій у порівнянні із зимовими морозами. Враховуючи зниження імунного захисту й високий ризик переохолодження, частота простудних захворювань збільшується саме з початком весни. У ході пандемії нової коронавірусної інфекції COVID-19 ми всі відмінно вивчили профілактику інфекційних захворювань, до якої належить гігієнічна обробка рук і поверхонь у приміщенні, а також масковий режим.
ПСИХІЧНІ РОЗЛАДИ
Дослідження показали, що в зимові місяці організм синтезує менше «радісного» гормону серотоніну, а от рівень кортизола підвищується. До кінця зими ресурси нервової системи виснажуються, збільшується частота депресій, знижується здатність протистояти стресу. Лікарі припускають, що на біохімічні процеси головного мозку впливають також зміна світлового режиму, перепади атмосферного тиску й температур. Існує навіть спеціальний термін «сезонний афективний розлад» - тривалий поганий настрій у міжсезоння. Психіатри відзначають, що навесні частіше виникає маніакальна фаза біполярного розладу. Щоб підтримати свою нервову систему, потрібно приділити увагу повноцінному сну, частіше бувати на свіжому повітрі, зменшуючи кисневе й сонячне голодування. У раціон варто включити більше продуктів з вітамінами групи В (гречана й вівсяна каші, шпинат, бобові, житній хліб), кальцієм (молочні продукти), магнієм (пшеничні відрубай, гарбузове насіння, мигдаль, кунжут) і йодом (морепродукти, морська капуста).
УРОЛОГІЧНІ ЗАХВОРЮВАННЯ
Цілий ряд захворювань сечостатевої системи найчастіше нагадує про себе саме навесні: простатит, сечокам’яна хвороба, уретрит, пієлонефрит, цистит, генітальний герпес, гіперактивний сечовий міхур. Для хвороб сечостатевої системи серйозним провокатором є переохолодження організму. Переохолодження виникає саме в міжсезоння, яке супроводжується перепадами температур, зміною теплого зимового гардероба на легкий весняний, високою вологістю. На тлі зниженого імунітету падає здатність протистояти бактеріям і вірусам, і тому інфекція провокує загострення хронічних хвороб. Профілактика урологічних хвороб: виключити переохолодження, вчасно лікувати інфекційні хвороби, відмовитися від алкоголю, не вживати багато води з високою мінералізацією, одягатися по погоді.
ДЕРМАТОЛОГІЧНІ ХВОРОБИ
У міжсезоння починає перебудовуватися гормональна система, міняється робота сальних залоз. Тому навесні набагато частіше з’являються акне. Існує таке захворювання, як весняно-літнє акне (acne mallorica), яке обумовлене підвищеною активністю ультрафіолетових променів на тлі гормональної й метаболічної перебудови. З’являються дрібні прищики на ділянках шкіри, не закритих одягом. Зі зниженням сонячної активності й при правильному догляді висипання поступово проходять. Навесні стають більш активними домашні білизняні кліщі - мешканці подушок, матраців і м’яких меблів. Звичайно це не самі небезпечні сусіди, але зі збільшенням весняної активності домашніх сапрофітів у сукупності зі зниженням імунітету в людини, вони часто викликають гнійничкові захворювання шкіри й кон’юнктивіт. Зберегти гарний стан шкіри допоможе правильно підібраний догляд, корекція авітамінозу. До того ж весна - сама підходяща пора року, щоб зробити професійну хімчистку м’яких меблів, подушок і матраців.
АЛЕРГІЯ
Навесні в буквальному значенні слова розцвітають алергійні захворювання. Пік сезонної алергії припадає на травень, коли починають цвісти більшість чагарників і дерев. Симптоми схожі на простудні захворювання – першіння в горлі, нежить, кон’юнктивіт, кашель. Ці симптоми без вживання антигістамінних препаратів зберігаються набагато довше, чим у звичайного ГРЗ. Для алергійних реакцій також характерні висипання на шкірі й лущення, яке супроводжується сверблячкою й сухістю. Лікування призначає лікар алерголог-імунолог. Гарний варіант уникнути алергії – виключити контакт із алергеном і превентивний курс специфічної імунотерапії.
ЗАХВОРЮВАННЯ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ
Виразкова хвороба шлунка й дванадцятипалої кишки – хронічна патологія, періоди загострення якої виникають саме в міжсезоння. Гастроентерологи вважають, що це пов’язано зі зміною раціону й зниженням імунітету на тлі гормональних коливань. Відомо, що навесні також частіше починають турбувати гастрити й гастродуоденіти. Якщо ви страждаєте яким-небудь захворюванням шлунково-кишкового тракту, то краще превентивно відвідати гастроентеролога, щоб він призначив курс профілактичної терапії на весняний період. У міжсезоння варто дотримувати більш щадну дієту з меншою кількістю гострої, жирної, смаженої їжі. Краще віддавати перевагу дробовому харчуванню маленькими порціями 4-5 раз у день.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2309 |
|
© Газета Домовик 2012-2023