Від чого страждають наші нирки
Усе більшої актуальності у сучасному світі набувають хвороби нирок. Вони виводять із сечею надлишок рідини і продукти життєдіяльності організму, шкідливі та отруйні речовини, прийняті у вигляді ліків, алкогольних напоїв, наркотиків. Нирки регулюють в організмі людини концентрацію мікроелементів і солей, виробляють гормони, які контролюють артеріальний тиск, утворення кров’яних тілець і зберігають міцними кістки.
За статистикою, захворювання нирок складають до 10 відсотків від загальної захворюваності. Значна кількість ниркових захворювань на ранніх стадіях не розпізнається, оскільки ранні симптоми можуть бути непомітними. Від початку хвороби до розвитку хронічної ниркової недостатності можуть минути роки. Отже, що ж робити, щоб зберегти нирки здоровими? Про це ми розпитали фахівця - лікаря-нефролога Леоніда Васильовича ВРОНСЬКОГО.
- Як не прикро, але нирки уражаються переважно у людей молодого, найбільш активного віку. А серед молоді найчастіші пацієнти зі скаргами на хвороби нирок - це молоді дівчата і жінки. Справа у тому, що у дівчат гострий пієлонефрит частіше починається з циститу - інфекції нижніх сечових шляхів. З’являються різі, болі при сечовипусканні. Пацієнтки починають пити якісь пігулки або застосовувати народні засоби, що на кілька днів покращує стан. А потім з’являються болі у попереку, піднімається температура. Усе це переростає у гострий пієлонефрит, який вимагає вже більш серйозного лікування.
- Чому саме дівчата і жінки найчастіше схильні до подібних хвороб?
- Це і переохолодження, й інфекції, які потрапляють в уретру. Тобто причини у статевому житті. У чоловіків інфекція не потрапляє у сечовий міхур так швидко, як у жінок. Це чисто анатомічні особливості організму.
- Як зрозуміти, що з нирками щось не те?
- Тягне поперек, з’являються болі, частішає сечовипускання. Та й загальне самопочуття погіршується: з’являється слабкість, вечорами періодично підвищується температура. Буває ще й латентний період пієлонефриту, коли хвороба взагалі себе ніяк не проявляє, і дізнається про неї людина тільки при медичних обстеженнях, абсолютно випадково. Яскраві симптоми якщо і з’являються, то лише при загостреннях - наприклад, якщо ви зазнаєте сильного переохолодження або застудитесь. Якщо гостру форму хвороби запустити, вона перейде у хронічну, з якою доведеться битися все життя. Далі є ризик виникнення ниркової недостатності. При цьому захворюванні пацієнта катує спрага, з’являються загальна слабкість і стомлюваність, набряки, підвищується тиск. Нирки - це видільний орган. При порушенні функції нирок страждає слизова оболонка шлунка, суглоби, легені, серцево-судинна система.
- Які стандартні обстеження потрібно пройти, щоб перевірити нирки?
- Спочатку пацієнтові слід звернутися до дільничного терапевта. Неправильно приходити до уролога на консультацію без мінімальних загальноклінічних обстежень - загального і біохімічного аналізу крові, аналізу сечі, УЗД нирок. Якщо для уролога цих стандартних обстежень буде недостатньо, він призначить додаткові - наприклад, рентген нирок.
- Які захворювання можуть бути у нирок?
- Про пієлонефрит ми вже згадали. Так ось, коли запустити хронічний пієлонефрит, він може перерости у ниркову недостатність. Функція нирок знижується, і страждають інші органи: суглоби, шлунок, серце. Зустрічаються часом і вроджені аномалії. Приміром, опущення нирок у людини від народження або їх подвоєння. Це вроджені аномалії. За ними потрібно спостерігати. Якщо через ці аномалії пацієнт страждає - необхідне хірургічне лікування. А ще, звичайно, сечокам’яна хвороба. Досить часте захворювання. До кінця не доведено, що саме викликає появу каменів і піску в нирках. Однак у всіх пацієнтів із сечокам’яною хворобою виявлявся хронічний пієлонефрит.
Небезпечні і різної етіології нефрити. Захворювання нефрологічного характеру виникають з різних причин. Це і надмірне вживання тваринного білка в їжу (наша любов до білкових дієт нас губить), і лікування протизапальними засобами при грипі та ГРВІ. Гостру ниркову недостатність викликає і підроблений алкоголь низької якості.
- То від чого можуть з’явитися камені у нирках?
- Сечокам’яна хвороба - одне з найпоширеніших захворювань нирок. Теорій, чому утворюються камені, безліч, але жодна з них повністю ще не доведена. Однак при утворенні каменів у нирках супутній діагноз у всіх пацієнтів - це хронічний пієлонефрит. Він сприяє утворенню каменів у нирках. Лікування тут різне, у залежності від характеру захворювання. Це може бути і хірургічна операція, і дроблення каменів лазером, електромагнітними хвилями... Якщо камені пухкі, призначають лікарські препарати, які сприяють їх розчиненню. До речі, не завжди пацієнт потребує лікування, якщо в нього виявляються камені у нирках. Якщо вони дуже дрібні, знаходяться в чашечках, не заважають відтоку сечі і не турбують, то можна їх і не чіпати.
- Якщо не запальні процеси, то що ще може сприяти появі піску і каменів в нирках?
- Одноманітне харчування із вживанням великої кількості білка, м’яса. Можуть сприяти і захворювання шлунково-кишкового тракту. Впливає жорстка вода, що містить велику кількість солей кальцію.
Якщо пити мало рідини, у сечі осідає велика кількість солей, що сприяє утворенню каменів і піску. Дратуються ниркові канальці. Це може стати пусковим механізмом для різних ниркових захворювань. У середньому здорова людина повинна випивати 1,5 літра води на день. Улітку обсяги рідини можуть збільшуватися і до 2,5 літрів. Однак, якщо у вас уже є проблеми із нирками, порадьтеся з лікарем, яку кількість води вам необхідно випивати на день. Надмірне вживання рідини протипоказане при нирковій недостатності і хворобах серця.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2532 |
|
© Газета Домовик 2012-2023