Недосипання в чотири рази підвищує ризик застуди
Група американських дослідників, очолюваних фахівцем зі сну, з'ясувала, що у людей, які сплять по 6 і менш годин на добу, - у 4 рази вище ризик занедужати при контакті з вірусом, чим у тих, хто проводить у сні 7 і більше годин.
Як говорить провідний автор Арик Пратер (Aric Prather), психіатр з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (University of California, San Francisco - UCSF), це перше дослідження, у якому об'єктивні виміри сну використовувалися для перевірки зв'язку природного режиму зі схильністю захворюванням. Результати служать ще одним підтвердженням ролі сну для стану здоров'я. «Неважливо, якими є вік, рівень стресу, раса, освіта або прибуток. Не грає ролі й паління», - говорить Пратер. Статистичний зв'язок з імовірністю застуди виявлений тільки для тривалості сну.
Попередні дослідження Пратера показали, що люди, які проводять недостатньо часу уві сні, виявляються менш захищеними від захворювань після вакцинації. У дослідженнях інших авторів також підтверджувалося, що сон - один з факторів регуляції рівня Т-клітин (Т-лімфоцитів).
У новій роботі Пратер і психолог з Університету Карнегі-Меллон (Carnegie Mellon University) Шелдон Коен (Sheldon Cohen) задіяли 164 випробуваних. Усі вони були опитані й обстежені для оцінки рівня стресу, темпераменту, уживання алкоголю й тютюну. Їх природні патерни сну були зареєстровані за допомогою браслетів із сенсорами, що вимірюють кількість і якість нічного сну. Через тиждень випробуваних поміщали в готель, де спочатку вводили (інтраназально за допомогою крапель) вірус гострої респіраторної інфекції. Потім протягом тижня вчені щодня брали аналіз слизу з носа і відслідковували розвиток застуди.
Виявилося, що випробувані, які за тиждень до того спали менше 6 годин, мали в пробах у 4,2 рази більшу ймовірність «підхопити» застуду - у порівнянні з тими, хто спав 7 або більше годин. Для тих же, хто спав менше 5 годин, імовірність підвищувалася в 4,5 рази.
Пратер вважає великим досягненням дослідження те, що вчені не піддавали випробуваних депривації сну (нестача або відсутність) у лабораторних умовах, а оцінювали нормальний його стан in vivo (наживо).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2756 |
|
© Газета Домовик 2012-2023