«Вовчий персик», він же - «золоте яблуко», він же – помідор

15 липня 2015

Коли перуанський овоч «томатль» (так називали помідор у Центральній Америці) привезли в Іспанію, іспанці пригадали, що вони вже зіштовхувалися з цією кисло-солодкою «ягодою» у Мексиці, де її прозвали «вовчим персиком». В 1544 році італійський ботанік Маттіолі охрестив томати, які вважав сильним афродизіаком, «золотими яблуками» - pomid'oro. Toбто помідор!

За своєю поширеністю і значенням в складі овочевих страв помідори ідуть відразу ж за ріпчастою цибулею, а в країнах Середземномор'я посідають перше місце. Разом з часником і маслиновою олією вони складають основу майже всіх італійських, іспанських і провансальських національних страв. Важко знайти рецепт, у якому вони не фігурували б у тому або іншому вигляді. Батьківщина томатів знаходиться в західній частині Південної Америки, і до часу іспанського вторгнення в XI сторіччі їх уже широко культивували по всьому Південно-Американському континенті та на території нинішньої Мексики. Завоювавши державу ацтеків, Ернан Кортес, поряд з награбованим в індіанців золотом, відправив в Іспанію й помідори з жовтими плодами. 

У європейців, однак «золоті яблука» викликали спочатку сильну, очевидно інстинктивну, ворожість. Адже деякі представники сімейства пасльонових, до якого належить і томат - отрутні. Саме ця обставина, напевно, і послужила причиною такого підозрілого відношення до цього овочу. Англійські городники вирощували їх винятково в декоративних цілях і з великою підозрою ставилися до можливості вживати помідори в їжу. 

Вважається, що першими це почали робити іспанці, які тушкували помідори з рослинною олією і спеціями. Їх приклад наслідували італійці, але в інших країнах ставлення залишалося настороженим. 

Різновид томатів з червоними плодами вперше з'явився в Європі в XVIII сторіччі - їх привезли в Італію два священики-єзуїти. Поступово змінилося відношення до помідорів і в північноєвропейських країнах, і до середини XIX сторіччя їх уже активно вирощували й уживали в їжу в сирому вигляді, піддавали тепловій обробці, а також маринували. 

ФАРШИРОВАНІ ПОМІДОРИ

Помідори - 12 шт., твердий тертий сир - 150 г, вершки - 200 мл, салатне листя - 750 г, сіль - за смаком.

Відріжте у помідорів верхню частину. Акуратно вийміть м'якоть ложкою. Підсоліть зсередини й переверніть отворами вниз. Поріжте салатне листя. Проваріть їх у підсоленій воді 1-2 хвилини, відкиньте на друшляк. Змішайте салат з вершками, приправте. 

Цією сумішшю наповніть помідори. Присипте тертим сиром. Випікайте в розігрітій до 180°С духовці 10-15 хвилин. 

ПОМІДОРИ З ГРИБАМИ ТА РИСОМ 

На 4 порції: 100 г зеленої цибулі, 200 г печериць, 125 г рису, 2 ст. л. вершкового масла, 1 бульйонний кубик, 8 м'ясистих помідорів, сіль, перець, 100 г тертого сиру.

Зелену цибулю нарізати кільцями, гриби - кубиками. Потушкувати на вершковому маслі цибулю, гриби і рис. Влити 300 мл води і скип'ятити. Розчинити в суміші бульйонний кубик. Тушкувати 20 хвилин. Зрізати верхню частину помідорів і вийняти вміст. Нарізати кубиками м'якоть, перемішати з 1/3 суміші й покласти в жароміцну форму. Посолити й поперчити помідори зсередини. Змішати сир із сумішшю, що залишилася, і викласти начинку в помідори. Помістити їх у форму й запікати 20 хвилин при 180°С.

ТОМАТНА САЛЬСА 

750 г помідорів, 1 цибулина, 2 ст. л. маслинової олії, 2 ст. л. томатного пюре, 1 лавровий лист, 125 мл м'ясного бульйону, сіль, перець, паприка.

Цибулю дрібно порубати. Помідори обдати окропом, опустити в холодну воду. Шкірочку зняти і, видаливши насіння, нарізати кубиками. У маслиновій олії тушкувати цибулю до прозорості. Змішати з томатним пюре і продовжувати тушкувати 3 хвилини. Додати помідори, лавровий лист, влити бульйон. Довести соус до кипіння і 30 хвилин тушкувати на найменшому вогні під кришкою. Томатну сальсу ще раз перемішати. Вийняти лавровий лист. Соус посолити, поперчити і приправити меленою паприкою. Прикрасити, за бажанням, рубаною пряною зеленню.

ЛОБІО З ПОМІДОРАМИ Й ГОРІХАМИ

Стручкова квасоля - 500 г, помідори - 600 г,  очищені волоські горіхи - 0,5 скл., цибуля ріпчаста - 2 головки, часнику - 1 зубок, зелень кинзи - 1 гілочка, зелень петрушки і базиліка - по 3 гілочки, сіль - за смаком. 

Помідори нарізати часточками, покласти в каструлю, поставити на вогонь, дати покипіти 1-2 хвилини, після чого зняти з вогню і протерти через сито. Стручки квасолі нарізати шматочками, розварити, з'єднати з нашаткованою цибулею та пюре з помідорів, довести до кипіння, потім додати суміш із товчених волоських горіхів, солі, стручкового перцю, часнику, зелені кинзи, а також дрібно нарізану зелень петрушки і базиліка. Проварити ще раз близько 10 хвилин. 

ПОМІДОРИ З СИРНОЮ НАЧИНКОЮ 

250 г макаронів, 8 м'ясистих помідорів, 2 цибулини, 100 г чорних оливок без кісточок, 250 мл овочевого бульйону, 2 ст. л. рослинної олії, 100 г свіжомороженного горошку, 150 г тертого сиру, 2 ст. л. рубаної петрушки, перець, сіль.

Відварити макарони до напівготовності. Відкинути на друшляк і дати воді стекти. Зрізати з кожного помідора «кришечку» і вийняти з плодів частину м'якоті. Нарізати кубиками м'якоть помідорів, оливки і цибулю. Потушкувати цибулю в олії, додати помідори, оливки, горошок і тушкувати 5 хвилин. Нагріти духовку до 175 градусів. Змішати макарони, овочі, сир і петрушку. Приправити і розкласти по помідорах. Поставити їх у форму, змазану жиром, і накрити «кришечками». Влити бульйон і запікати 20 хвилин. 

БАКЛАЖАНИ З ПОМІДОРАМИ І СИРОМ

Баклажани - 350 г, помідори - 350 г, сир моцарела - 350 г, рослинна олія - 4 ст. л., чорний мелений перець - за смаком, невеликий пучок базиліка, кетчуп - за смаком. 

Наріжте баклажан і помідори колечками. Тонко наріжте сир. Змажте шматочки баклажана рослинною олією і присмажте, щоб вони зарум'янилися з обох боків. Поперчіть. На кожний шматочок баклажана покладіть листик базиліка, кружок помідора і шматочок сиру. Зробіть таким чином башточку. Скріпіть «будову» тонкою довгою шпажкою. Полийте кетчупом. Помістіть в сковороду. Запікайте в сильно розігрітій духовці 10-15 хвилин.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5697 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс