Різдвяний піст: правила харчування
28 листопада у православних почався останній багатоденний пост у році - Різдвяний піст, і закінчиться він 7 січня. У Церковному статуті цей піст йменується Чотиридесятницей, тому що триває сорок днів. Оскільки заговини на піст припадають в день пам’яті св. апостола Пилипа (27 листопада), то його ще називають Пилиповим.
НАВІЩО ВСТАНОВЛЕНИЙ РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
Різдвяний піст встановлений для того, щоб до дня Різдва Христова віруючі очистили себе покаянням, молитвою й постом, щоб із чистим серцем, душею й тілом могли благоговійно зустріти Сина Божого, що з’явився в мир, й щоб, крім звичайних дарунків і жертв, принести Йому своє чисте серце й бажання наслідувати Його навчання.
ЯК ХАРЧУВАТИСЯ В РІЗДВЯНИЙ ПІСТ
Правила помірності, запропоновані Церквою в Різдвяний піст, настільки ж строгі, як і в Петров піст. Крім того, у понеділок, середу й п’ятницю Різдвяного посту статутом забороняються риба, вино і ялин і дозволяється вживати їжу без олії (сухоядіння) тільки після вечерні. В інші ж дні - вівторок, четвер, субота й неділя - дозволено приймати їжу з рослинною олією. Риба під час Різдвяного посту дозволяється в суботні й неділі й великі свята, наприклад, у свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, у храмові свята й у дні великих святих, якщо ці дні припадають на вівторок або четвер. Якщо ж свята припадають на середу або п’ятницю, то дозвіл посту призначений тільки на вино і ялин.
З 2 січня по 6 січня пост підсилюється, і в ці дні навіть у суботу й неділю риба не благословляється.
Таким чином,
до 19 грудня, дня пам’яті святителя Миколи:
по понеділках - їжа без олії,
по вівторках, четвергах, суботах і неділям дозволена риба;
по середах і п’ятницям - сухоїдіння (хліб, городина, фрукти).
далі по 1 січня включно:
по понеділках - їжа без масла,
по вівторках і четвергам - їжа з маслом,
по суботах і неділям дозволена риба;
по середовищах і п’ятницям - сухоїдіння (хліб, городина, фрукти).
далі по 5 січня включно:
по понеділках, середовищах і п’ятницям - сухоїдіння (хліб, городина, фрукти)
по вівторках і четвергам - їжа без масла,
по суботах і неділям - їжа з маслом.
6 січня, у Навечір’я (переддень, Різдвяний святвечір) Різдва Христова - сухоїдіння; якщо ж припало на суботу або неділю, дозволяється рослинна їжа з рослинною олією.
У святвечір у православних християн зберігається благочестивий звичай нічого не їсти до першої вечірньої зірки, що нагадує про явище зірки на сході, що сповістила про народження Ісуса Христа.
ГРЕЧАНИЙ СУП ІЗ ГРИБАМИ
200 г свіжих грибів, 80 г гречаної крупи, 3 картоплини, 1 морква, 1 цибулина, зелень, 2 ст. л. рослинної олії, чорний мелений перець, сіль - по смакові, 2 л води.
Гриби нарізати середніми шматочками. Гречану крупу перебрати й добре промити кілька разів. Картоплю нарізати кубиками. Моркву натерти на великій тертці. Дрібно нарізати цибулю. Подрібнити зелень.
Помістити в каструлю гречану крупу й картоплю, залити окропом і вари до готовності картоплі, приблизно 15 хвилин.
У розігрітій рослинній олії обсмажити цибулю, моркву й гриби. Потім зменшити вогонь і тушкувати, помішуючи, на середньому вогні приблизно 10-12 хвилин.
Зажарку перекласти в суп. Посолити, поперчити й варити грибний суп із гречкою на повільному вогні 5-7 хвилин. Наприкінці додати зелень.
СУП З ДОМАШНЬОЮ ЛОКШИНОЮ
1 цибулина, по 1 кореню моркви й петрушки, 2 ст. л. рослинної олії, спеції, сіль.
Для локшини: 1 ст. борошна, сіль, небагато кип’яченої охолодженої води.
Цибулю і дрібно нашатковані коріння підсмажити у рослинній олії й ввести в киплячу підсолену воду. Додати спеції. У киплячий бульйон засипати локшину. Варити 5-10 хвилин.
Приготування локшини з борошна, води, солі: ретельно замісити пластичне круте тісто. Тісто розкотати дуже тонко. Дати розкатаним пластам трохи підсохнути, розрізати на смуги й дрібно нашаткувати. Невикористану локшину висушити й зберігати в скляній банці під пергаментною кришкою.
КАРТОПЛЯНІ ГАЛУШКИ
5 великих бульб картоплі, 2 ст. л. пшеничного борошна, 2 цибулини, червоний мелений перець по смакові.
Дві картоплини відварити на парові, після чого обережно зняти шкірочку. Розім’яти із пшеничним борошном і обсмаженою цибулею. Цибулю дуже дрібно нашаткувати й вмішати в розім’яту картоплю. Присипати червоним перцем. Три інші картоплини натерти на дрібній тертці й вмішати в приготовлене тісто. Усі ретельно розтерти до одержання еластичної маси, потім десертною ложкою відокремлювати подовженої форми галушки й опускати їх в окріп або овочевий бульйон. Вийняти галушки шумівкою й акуратно перекласти в блюдо. Помастити соняшниковою олією і рясно обсипати зеленню.
КОТЛЕТИ КАПУСТЯНІ
500 г капусти, 2 ст. л. манної крупи, 2 ст. л. мелених сухарів, сіль - за смаком, 3 ст. л. рослинної олії, 0,5 ст. води.
Капусту дрібно нарізати, покласти в каструлю, додати воду, 1 ст. л. рослинної олії й тушкувати до напів готовності. У киплячу масу всипати тонким струмком манну крупу, варити, безперервно помішуючи, 10-15 хвилин, злегка остудити, посолити, розмішати й остудити. Сформувати котлети овальної форми, запанірувати у сухарях, обсмажити.
РИБНА ЗАПІКАНКА
400 г рибного філе, 150 г рослинної олії, 500 г картоплі, 100 г ріпчастої цибулі, 60 г томатної пасти, 2 ст. л. нарізаної зелені петрушки, сіль, чорний і червоний мелений перець, панірувальні сухарі, цукор.
Картоплю очистити й нарізати скибочками. Філе обсмажити в добре розігрітій рослинній олії. Лук нарізати кільцями й обсмажити. Форму для запікання змазати олією, на дно укласти половину картоплі, полити соусом, покласти рибу з цибулею, закрити іншою картоплею, знову полити соусом, посипати сухарями. Запікати в добре нагрітій духовці. Готову запіканку посипати зеленню петрушки, кропу або зеленою цибулею.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2320 |
|
Також у розділі «Кулінарія» |
© Газета Домовик 2012-2023