Масляна - проводи зими й зустріч весни

8 лютого 2018

Масляна є одним з найстаріших свят слов'янських народів. Справжня забава, яка зберегла свої традиції в наші дні з язичницької культури. Це смачне і неймовірно ситне свято триває цілий тиждень, який передує настанню Великого посту. Саме тому Масляна не має чітко зафіксованої в календарі дати. У 2018 році Масляна припадає на 18 лютого, неділя. Масляний тиждень триватиме з 12 по 18 лютого.

Назва свята «Масляна» пов'язана з тим, що в тиждень перед Великим постом з раціону харчування виключалися м'ясні продукти, а ось молочні ще вживати було можна, як і традиційні складові для приготування млинців: молоко, яйця, масло, сметана. У народі це свято асоціюється зі смачними печеними млинцями та веселими гуляннями. Мета таких гамірних масових заходів полягала в тому, щоб розбудити весну від сну і прогнати геть зиму.

Традиції

Багато хто вважає Масляну язичницьким святом, адже його відзначали ще в часи Київської Русі. Однак це не зовсім так, адже цей тиждень призначений для спілкування з близькими і рідними людьми, а також для підготовки до Великого посту і покаяння перед Всевишнім.

Масляна – це не єдина назва цього свята, адже в народі воно відоме і під іншими іменами. Так, його називають сирним тижнем, оскільки в цей період на столах завжди багато сиру, а також мясопусним тижнем, через утримання від м'яса.

Один з давніх звичаїв полягав у тому, що перший спечений млинець був за упокій усіх померлих родичів. Його традиційно віддавали убогим або залишали на підвіконні.

У неділю перед масляним тижнем традиційно провідували родичів, сусідів чи друзів, а також запрошували їх в гості. Саме в цей день за святковим столом можна було вживати м'ясо, останній раз перед Великим постом. Цю неділю називали м'ясною.

Кожен день Масляної має свою назву і призначення.

Понеділок – перший день Масляної – “зустріч”. У цей день роблять крижані гірки. У давнину вірили, що чим далі котяться сани і чим гучніший сміх над крижаною горою, тим кращим буде врожай.

Вівторок, – “загравання”. У цей день прийнято заводити веселі ігри та пригощати за організовані веселощі млинцями.

Середа, – “ласунка”. Всі господині цього дня готують різні смаколики у великих обсягах і прикрашають ними багатий стіл, але млинці, звісно, залишаються на першому місці.

Четвер, – “розгуляй”. З цього дня Масляна розгортається на всю широчінь – гуляють з ранку до вечора, водять хороводи, співають пісні.

П’ятниця, – “тещині вечори”. Величезна кількість звичаїв у цей день спрямована на прискорення весіль та сприяння молоді у знаходженні собі відповідної пари. Зяті з вечора особисто запрошують в гості своїх тещ – пригощають їх млинцями.

Субота, – “посиденьки зовиці”. У цей день молода невістка запрошує своїх рідних до себе.

Неділя, – “Прощена неділя”, а також “проводи”, “ціловник”. Цього дня прийнято просити прощення у всіх близьких та скривджених за заподіяне зло, за якісь свої проступки. Це дуже світлий день перед початком Великого посту.

З 19 лютого гуляння припиняються, оскільки в силу вступає Великий піст, який триватиме до 8 квітня – Великодня.

Частування

Перед майбутнім постом в масляний тиждень панував достаток найрізноманітніших смаколиків, головними з яких традиційно були млинці. Пекли їх на масляному тижні щодня, а особливо багато їх готували, починаючи з четверга. Саме рум'яні млинці своєю круглою формою за часів язичництва асоціювалися у людей з сонцем.

Різноманітні рецепти млинців були таємницею кожної господині і передавалися через покоління. У кожної газдині були свої фірмові інгредієнти, але в основному, млинці пеклися на основі пшеничного, вівсяного або кукурудзяного борошна. У тісто додавали різні продукти: вершки, масло, яблука, ікру, гарбуз або картоплю.

Варто зазначити, що згідно з віруваннями млинці забороняється наколювати на вилку або розрізати ножем, бо це накличе біду в дім. Тому на Масляну можна сміливо забути про правила пристойності і їсти улюблені смаколики руками.

ТОНКІ МЛИНЦІ НА МОЛОЦІ

Яйця - 3 шт., сіль - 1/3 ч. л., цукор - 1,5 ст. л., молоко - 500 мл, рослинна олія - 2 ст. л., борошно - 250 г.

Молоко злегка підігріти. Яйця розділити на білки й жовтки. Білки відставити. Жовтки розбовтати, додати до них цукор, сіль і розтерти. Додати 1/3 частини молока, добре розмішати. Додати олію, розмішати. Частинами вводити борошно й добре розмішувати - у підсумку має вийти густувате тісто. Далі вливати невеликими частинами молоко, і щоразу ретельно вимішувати. Тісто буде виходити усе рідше й рідше. Збити вінчиком білки і вмішати в тісто.

Дати тісту настоятися близько 30 хвилин, щоб набрякла клейковина борошна, тоді млинчики не будуть рватися й вийдуть більш еластичними.

Сковороду розігріти. Для першого млинця змазати її олією, для інших уже не треба, оскільки тісто містить олію. Випікати млинці з двох боків приблизно по 30-40 секунд.

МЛИНЧИКИ АЖУРНІ

3 склянки кефіру, 2 яйця, 0,5 ч. л. соди, 0,5 ч. л. солі, 4 ст. л. крохмалю, 8 ст. л. з гіркою борошна, 0,5 - 3 ст. л. цукру (за смаком), 3 ст. л. соняшникової олії, 50 г вершкового масла. 

До кефіру додати соду, розмішати й дати постояти кілька хвилин, він підніметься. 

Жовтки збити із цукром. Додати до жовтків крохмаль, борошно й кефір, добре розмішати, щоб не було грудочок (кефір додавати частинами). 

Увести акуратно збиті із сіллю білки й рослинну олію. Перший раз додати на сковороду крапельку рослинної олії, потім додавати не потрібно. Випікати тоненькі млинчики, перевертати лопаточкою або підкиданням. Викладати на тарілку, змазуючи вершковим маслом. Можна їсти окремо, можна з різними начинками.

МЛИНЦІ З НАЧИНКОЮ

Борошно - 2 скл., молоко - 3 скл., яйця - 3 шт., цукор-пісок - 1 ст. л., сіль - 0,5 ч. л.

Збийте яйця із сіллю й цукром, розведіть однією склянкою молока, усипте борошно, вимісіть тісто, розведіть тісто іншим молоком, розмішайте, процідіть через сито. Випікайте млинчики на сковороді середнього розміру. Млинчики можна випікати і з начинкою.

Начинка для млинців:

- Цибульна. Дрібно нарізати пір'я зеленої цибулі або ріпчасту цибулю, злегка припустивши її в олії.

- Морквяна. Очищену моркву зварити в підсоленій воді, дрібно порубати, злегка обсмажити в олії.

- Грибна. Сухі гриби замочити у воді на 2-4 години, потім обсмажити їх в олії, обсипавши борошном. Дати масі охолонути, пропустити через м'ясорубку.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2715 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс