Плід гарного настрою: у чому користь хурми
Нудьгуєте, дивлячись на хмуре небо і сльоту за вікном? А що якщо з'їсти… хурму? Включіть у звичне меню цей жовтогарячий фрукт, який своїм сонячним кольором і приємним смаком зарядить вас енергією, створить вам гарний настрій, підніме життєвий тонус, зміцнить здоров'я.
ДЖЕРЕЛО ЗАДОВОЛЕННЯ
Хурма – природній антидепресант, здатний зняти нервову напругу, побороти сезонну пригніченість, поліпшити настрій. Цей екзотичний фрукт багатий магнієм і йодом, благотворно діє на центральну нервову систему й щитовидну залозу – творців нашого гарного самопочуття.
У спілій м'якоті хурми міститься до 20-25% корисних вуглеводів – глюкози і фруктози. Вони легко засвоюються організмом, є найважливішим джерелом енергії й паливом для високої працездатності. До речі, вуглеводи, що входять до складу цього фрукта, стимулюють вироблення в мозку гормонів задоволення – ендорфінів.
Провідні вчені переконані: ендорфіни здатні не тільки підняти настрій, але й зміцнити імунітет, захистити нас від застуди та грипу, «розгул» яких припадає саме на осінньо-зимовий період. Виявляється, коли ми перебуваємо в прекрасному настрої, у нашому організмі підвищується рівень клітин, що вбивають хвороботворні віруси.
ДЛЯ ОЧЕЙ І ШКІРИ
Жовтогарячий колір спілих фруктів пояснюється високим вмістом у них барвного пігменту бета-каротину, провітаміну А. За багатством бета-каротином хурма може суперничати з основними постачальниками цієї життєво важливої для організму речовини - з томатами, гарбузом і солодким перцем. У кишечнику та печінці бета-каротин перетворюється на активну форму вітаміну А - ретинол, який бере участь у поліпшенні сутінкового (нічного) і колірного зору, позитивно впливає на стан роговиці ока, попереджає авітамінози, відмінно відновлює сили при розумових і фізичних навантаженнях, забезпечує здоровий і квітучий вигляд шкірних покривів.
Учені говорять: у тих, хто не вживає продукти, що містять каротин, частіше інших розвиваються не тільки кон’юнктивіт і куряча сліпота, але й глаукома. Для профілактики цих захворювань у сезон з'їдайте 1-2 плоди на день, щоб задовольнити добову потребу організму в ретинолі - цій посилюючій зір речовині.
Більше того, каротин має антиоксидантні властивості і, за даними сучасних досліджень, може перешкоджати розвитку серцево-судинних захворювань. Ця речовина підвищує захисні сили організму, регулює кровотворення й обмінні процеси, виявляє доброчинну дію на серцевий м'яз і судини.
ЛІКУВАЛЬНИЙ ПЛІД
Завдяки достатку вітамінів, хурма часто використовується в рецептах народної медицини.
• При хворобах серця рекомендується щодня з'їдати хоча б по одній хурмі. Це допоможе повернути гарне самопочуття - адже недарма хурму називають серцевим яблуком.
• При застуді знавці народної медицини рекомендують приймати відвар хурми. Дрібно поріжте 4 хурми, залийте 3 склянками води й доведіть до кипіння. Пийте відвар протягом дня.
• При зів’ялій шкірі обличчя, що старіє, розтерту м'якоть хурми змішайте з вершками або молоком у рівних співвідношеннях і нанесіть на обличчя на 15-20 хвилин. Потім зніміть маску ватяним тампоном, обполощіть обличчя водою.
• При жирній пористій шкірі обличчя м'якоть змішайте зі збитим білком курячого яйця. Маска очищає, освіжає, відбілює, тонізує шкіру.
• Для сухої та нормальної шкіри обличчя можна приготувати живильний крем з 1 ст. ложки кашки плодів хурми, розтертої з 1 ст. ложкою вершкового масла, жовтком і 1 ч. ложкою меду до одержання однорідної маси. Крем наноситься на обличчя на 20-30 хвилин, надлишок знімається паперовою серветкою.
КОМУ ВОНА КОРИСНА
• Курцям. Жовтогарячий колір м'якоті хурми говорить про наявність великої кількості бета-каротину, який зміцнює зір і перешкоджає передчасному старінню. Цей вітамін особливо важливий для курців, адже давно відомо, що бета-каротин попереджає виникнення захворювань легенів.
• Медикам і викладачам. Якщо вам з обов'язку служби доводиться зустрічатися з громадянами, що мають нежить та грипують, не зневажайте хурмою! Плоди хурми містять досить багато вітаміну С (допомагає організму впоратися з вірусами).
• Сердечникам. Хурма містить магній, необхідний для злагодженої роботи серця, калій (зміцнює стінки судин), йод. Але головне багатство хурми - рослинні цукри, які корисні при захворюваннях серцево-судинної системи. Крім того, хурма має легку сечогінну дію, тому її рекомендують включати в раціон при гіпертонії. Три-чотири плоди хурми на день допомагають нормалізувати тиск без застосування лікарських засобів.
• Начальникам. У хурмі багато вітаміну РР. Він бореться з утомою, депресією і допомагає вистояти в боротьбі зі стресами й не кричати на нетямущих підлеглих.
• Тим, хто худне. Солодкі плоди чудово вгамовують голод, але при цьому містять зовсім небагато калорій, тому дієтологи рекомендують включати хурму в раціон тим, хто прагне впоратися із зайвими кілограмами.
НА ЗАМІТКУ
• Густий темно-жовтогарячий колір шкірочки, засушений хвостик – «прикмети» зрілого плода із соковитою та солодкою м'якоттю, що не має в’яжучого смаку. Сміливо купуйте такий фрукт. Хурма дозріла, якщо покрилася нальотом із кристаликів цукру й має вигляд і смак цукатів.
• Неспілі плоди жовто-жовтогарячих сортів хурми відрізняються терпким і в'язким смаком через вхідні до складу плодової м'якоті дубильних речовин (танинів). Щоб позбутися неприємного присмаку, заморозьте хурму на ніч. Після відтавання в холодній воді плоди стануть м'якими та приємними на смак.
• Сорти з темно-червоною м'якоттю називають корольками або шоколадною хурмою. Вони більш солодкі і втрачають свій терпкий і в'язкий смак задовго до дозрівання.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3604 |
|
© Газета Домовик 2012-2023