Готуємося до Великодня. Перевірені рецепти великодніх пасок
Великодня паска - це особливий, "святковий" вид хліба. Його печуть із дріжджового тіста з додаванням великої кількості вершкового масла, яєць і цукру.
З домашньою паскою пов'язане народне повір'я: якщо паска вийшла вдалою, то й у будинку все буде благополучно. Споконвіків господарки не шкодували для своїх пасок найкращих продуктів: кожна хотіла, щоб її паска була найсмачнішою і гарною. Тіста завжди замішували багато, адже на Світлу седмицю було прийнято ходити в гості і щедро пригощати один одного свіжими пасками. Рецепти пасок передавалися з покоління в покоління.
І сьогодні великодні паски, приготовлені за стародавніми рецептами, виходять смачними і довго не черствіють.
ПАСКА ДОМАШНЯ
1 кг борошна, 50 г дріжджів, 1,5 скл. молока, 10 жовтків, 3 білки, 250 г цукру, 200 г вершкового масла, 100 г ізюму, 3 ч. л. ванільного цукру, 1 г солі.
В 1/2 скл. киплячого молока заварити 100 г борошна, швидко розмішавши до одержання еластичної маси. Остудити до теплого.
Одночасно дріжджі розвести в 1/2 скл. теплого молока і змішати зі 100 г борошна, залишити на 10 хвилин.
З'єднати перші дві суміші, накрити і поставити для підйому на 1 годину та більше.
Потім жовтки, цукор, сіль стерти в однорідну масу, збити до білого кольору.
У дріжджову суміш додати цю однорідну масу, додати 750 г борошна, вимісити тісто і поставити на 2 години для підйому, попередньо вливши невеликими порціями тепле рідке вершкове масло; дати тісту підійти вдруге.
Після вторинного підйому тіста осадити його до первісного положення, додати в нього 2/3 скл. ізюму, попередньо обвалявши його в борошні, і дати тісту втретє підійти. Випікати у формах 45 хвилин.
ПАСКА ЗАВАРНА
9 скл. борошна, 50 г дріжджів, 10 яєць, 1/2 скл. цукру, 3/4 скл. пряженого масла, 1,5 скл. молока і сіль за смаком.
Півтори склянки борошна заварити півторами склянками гарячого молока, розмішати. Коли охолоне, додати дріжджі й дати здійнятися. Потім 10 жовтків розтерти до білого кольору з 1/2 скл. цукру, збити білки в піну, і те, і інше покласти в тісто, дати тісту ще раз здійнятися. Влити 3/4 скл. розпущеного масла, усипати інше борошно, вибити якнайкраще тісто, покласти його у форму, промазану зсередини олією, дати тісту здійнятися й пекти.
ПАСКА НА ВЕРШКАХ
5 скл. пшеничного борошна, 100 г свіжих дріжджів, 1,5 скл. вершків, 250 г вершкового масла, 8 жовтків, 1 скл. цукру, 0,5 скл. очищеного від плівок мигдалю, 0,5 скл. ізюму, 0,5 скл. цукатів, 1 ч. л. солі, ванільний цукор - за смаком.
Приготувати опару: у злегка підігрітих вершках розвести дріжджі й половину борошна. Поставити опару в тепле місце. Поки опара підходить, розтерти до білого кольору жовтки із цукром, з'єднати їх з розтертим маслом. Ізюм перебрати, вимити й обсушити.
У готову опару ввести розтерті жовтки з маслом, ізюм, нарізані цукати, здрібнений мигдаль. Масу добре розмішати, усипати сіль, борошно, що залишилося, ванільний цукор. Все добре вимісити на столі, укласти у велику миску (фаянсову або емальовану) і поставити в тепле місце на 60-80 хвилин - до збільшення в обсязі у 2 рази. Після цього тісто ще раз вибити на столі й удруге поставити в тепле місце.
З готового тіста сформувати невеликі булочки й покласти кожну у форму з високими стінками. Форму попередньо змазати олією, її дно та стінки вистелити промасленим папером. Тісто у формі має займати 1/3 по висоті. Поставити форми з тістом розстоятися в тепле місце на 60-80 хвилин.
Випікати паски при температурі 200-220°С протягом 60-70 хвилин. Коли верх паски стемніє, потрібно накрити його зверху кружечком вологого паперу. Під час випічки паску не можна трясти, інакше вона може осісти. Готову паску обережно викласти з форми на м'яку підстилку, застелену папером і серветкою.
Остиглу паску змазати зверху тонким шаром глазурі.
ПАСКА ПО-ПОЛЬСЬКИ
1,5 кг борошна, 1 скл. молока, 2 скл. вершків, 50 г свіжих дріжджів, 10 яєць, 800 г цукру.
Склянку гарячого молока, гарячі вершки й борошно ретельно розмішати, дати масі охолонути до температури парного молока. Додати розведені в невеликій кількості молока дріжджі, що спінилися, і два яйця, перемішати і, прикривши тісто серветкою, поставити в тепле місце для бродіння. Коли тісто здійметься, додати жовтки, що залишилися, розтерті до білого кольору з однією половиною цукру, і білки, збиті з іншою половиною цукру в густу піну. Масу обережно перемішати (зверху вниз), додавши борошно, що залишилося, і дати тісту здійнятися вдруге. Потім тісто ретельно вибити (для цього тісто вивалюють на стіл або дошку й б'ють доти, поки на поверхні не з'являться міхури), покласти в змазану маслом і притрушену борошном форму, заповнивши її до половини. Дати тісту ще раз здійнятися. Випікати до готовності при температурі 180°С.
ГОСПОДАРЦІ НА ЗАМІТКУ
При випічці великодніх пасок необхідно пам'ятати наступне:
Тісто для паски не повинне бути рідким (паски розпливуться і будуть пласкими) і не повинне бути густим (паски будуть занадто важкими і швидко зачерствіють).
Тісто має бути такої щільності, щоб його можна було розрізати ножем, і воно до ножа не прилипало, а при діленні пасок не треба було б підсипати борошна.
Тісто місять як можна довше, щоб воно досконало відставало від рук або від стола.
Тісто має підходити три рази: перший раз підходить опара, другий раз - коли додані всі продукти, втретє - коли тісто покладене у форми.
Тісто для паски не любить протягів, а любить тепло, тому паски мають підходити в теплому місці при температурі 30-45°С.
Форму для випічки пасок заповнюють тістом лише наполовину, дають здійнятися до 3/4 висоти форми, а потім ставлять у духовку.
Щоб паска здійнялася рівно, перед випіканням у її середину встромляють дерев'яну паличку. Через певний час паличку виймають. Якщо вона суха, паска готова.
Випікають паску у зволоженій духовці (для цього вниз ставлять ємкість з водою) при температурі 200-220°С. Паску масою менше 1 кг випікають 30 хвилин, масою 1 кг - 45 хвилин, масою 1,5 кг - 1 годину, масою 2 кг - 1,5 години.
Якщо паска починає зверху пригоряти, її прикривають вологим папером.
Готову паску виймають з духовки, кладуть на бік і залишають у такому положенні, поки дно не охолоне.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 3195 |
|
© Газета Домовик 2012-2023