Неймовірно корисні властивості журавлини
Чому журавлиною можна замінити всі інші ягоди і як зробити улюблені з дитинства ласощі?
Журавлина - це дика ягода, що зростає по усьому світі переважно в болотистих лісових ґрунтах. Особливо багато видів журавлини можна знайти в Україні, Карелії, Скандинавії, Канаді, на півночі США та Алясці, на Камчатці й Сахаліні.
Ягода починає цвісти в червні, до вересня повністю дозріває - її збір починається з вересня і триває всю осінь. До речі, ягоди можуть легко зберігатися й до весни - тоді вони стають більш м'якими і солодкими, накопичують лимонну кислоту, але зберігають не так багато вітамінів. Тому краще все-таки збирати їх на початку осені - у недоспілій журавлині вітамінів міститься на порядок більше. У будь-якому разі варто знати маленький лайфхак: гарна спіла журавлина підстрибує, якщо впаде на тверду поверхню.
Грецька назва журавлини Oxycуccus походить від слів «oxis» - гострий, кислий, «coccus» - кулястий, тобто дослівно «кисла кулька». Так воно і є. Яскраво-червона невелика щільна ягода у вигляді кульки містить хінну кислоту та велику кількість вітаміну С, тому журавлину називають «північним лимоном». Очевидно, журавлина кисла. Дуже кисла. До того ж хінна кислота додає до цієї кислинки деяку гіркоту в смаку, але чим гіркіша ягода, тим корисніша. Навіть ведміді знали, що вибрати, і поїдали ягоду в лісах. Через це в 17 столітті в Новій Англії журавлину іноді називали «Bearberries», що в перекладі означає «ведмежа ягода».
Журавлина - ягода універсальна. Вона й лікує, і запобігає захворювання, і живить, і при цьому активно використовується на кухнях світу, тому що має цікавий незвичайний смак. Що стосується властивостей, то журавлина має жарознижуючі, бактерицидні властивості, втамовує спрагу, очищає рани й опіки, прискорює загоєння саден, лікує кашель - словом, виконує загальзміцнювальну дію на організм. Ще журавлина знижує рівень холестерину і тиск - у ній міститься урсолова кислота, що допомагає розширенню коронарних судин серця.
Як і всі ягоди, журавлина складається з води і вітамінів, пектинів, кислот, цукрів та інших мікроелементів. Пектинів у ній незрівнянно більше, ніж в інших ягодах. Вітаміни групи B (B1, B2, B5, B6), PP, філохінон, великий вміст вітаміну C, багато калію та дубильних речовин - от що таке журавлина. Від інших ягід її відрізняє ще й те, що в ній багато біологічно активних речовин, які допомагають вітамінам засвоюватися. Завдяки цьому журавлину успішно застосовують при порушеннях обміну речовин, гіпертонічній хворобі, ревматизмі, при гастритах зі зниженою кислотністю, головному болі та навіть туберкульозі легенів. Вона дійсно бореться із заразою, усуваючи якимось чином причину і поповнюючи організм силами, підвищуючи імунітет.
Цікаво, що журавлинний сік змінює властивості бактерій у кишечнику та сечових шляхах, перешкоджаючи проникненню небезпечних мікроорганізмів і тим самим запобігаючи появі захворювань. До речі, багато медиків рекомендують журавлинний сік для поліпшення травлення: завдяки високому рівню кислотності, він допомагає переварити жирну їжу та збільшує апетит.
Ягоду можна їсти свіжу, можна заморожувати, сушити, вимочувати та консервувати. Цим користуються кухарі і кондитери, створюючи желе, варення, джеми та мармелади, морси та соки, настоянки, соуси і багато чого іншого.
Легше за все зробити з журавлини морс. Наприклад, за цим рецептом: склянку ягід роздавити дерев'яною ложкою, віджати сік, макуху залити одним літром води, довести до кипіння, з'єднати із соком, додати столову ложку меду й остудити, після чого процідити й подавати. Можна додати до них ягоди чорниці, буде ще смачніше.
Журавлина в цукрі - ласощі, улюблені з дитинства. Її зробити трохи складніше.
3 чашки цукру, 3 чашки води, 2 коричні палички, гвоздика, кардамон, аніс, 3 чашки промитої журавлини, 1 чашка дрібного цукру.
Спочатку змішати цукор, воду і пряності в маленькій каструлі на середньому вогні. Додати цукор і мішати, поки не розчиниться повністю. Довести суміш до кипіння, потім перелити в миску і відразу ж додати журавлину. Закрити й помістити в холодильник на 8 годин. Потім воду злити. Застелити лист паперовим рушником і перекласти ягоди. Чашку цукру, що залишилася, пересипати в миску й додати журавлину. Ретельно перемішати журавлину, щоб усі ягоди були в цукрі. Застелити лист пергаментним папером, перекласти журавлину й залишити сушитися десь на 2 години (найкраще на 1-2 дні).
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5608 |
|
© Газета Домовик 2012-2023