Щедра кутя

5 січня 2015

Увечері 13 січня господарки готують святкову вечерю, що цього разу називається щедрою кутею. Її починають готувати ще зранку. Це в другий раз протягом зимових святок готують кутю. У цілому їх три: перша - багата кутя - готується в переддень Різдва; друга - щедра - у переддень Василя, а третю кутю - голодну - готують у переддень Водохрещення. Як і на Святвечір, 13 січня на стіл ставлять ритуальні страви: хліб, кутю, узвар, голубці, рибу та вареники з різною начинкою, млинці із салом, пироги. Однак цього разу готують ще й скоромні страви і випікають спеціальні обрядові хліби - «Маланку» і «Василя».

КУТЯ З ЯЧНОЇ КРУПИ З МАКОМ

2 скл. ячної крупи, 3 л води, 1 скл. молока, 0,5-1 скл. маку, 2-3 ст. ложки меду, 2 ст. ложки журавлинного або порічкового варення.

Крупу промити, відварити у воді на помірному вогні, знімаючи піну. Як тільки крупа почне виділяти слиз, зайву воду злити, кашу перекласти в інший посуд, додати молоко і варити до готовності крупи, увесь час помішуючи.

Окремо приготувати мак: залити його окропом, залишити на 5 хвилин, потім воду злити, мак промити, знову залити окропом і, як тільки на поверхні води почнуть з'являтися крапельки жиру, відразу її злити. Розпарений мак перетерти в ступці, додаючи по 1 ч. л. окропу до 1 ст. л. маку.

Підготовлений мак змішати з кашею, додати мед і, безупинно помішуючи, прогріти на слабкому вогні протягом 5-7 хвилин. Потім зняти кашу з вогню і заправити варенням.

КУТЯ ІЗ ПШЕНИЦІ З МОЛОКОМ І ВЕРШКАМИ

150 г пшеничної крупи, 500 г молока, 250 г вершків, 0,5 склянки води, 540 г меду.

Воду і молоко змішати, довести до кипіння, усипати промиту крупу й варити до готовності. Потім додати в кашу вершки, мед, ретельно перемішати, щільно закрити кришкою і поставити в тепле місце "дозрівати".

ВЕРЕЩАКА

400 г свинячих ребер, 200 г хліба «Український», 50 г сала, 2 середні цибулини, сіль, чорний мелений перець, буряковий квас.

Інгредієнти для бурякового квасу: 0,5 кг очищеного буряка, 1 л охолодженої кип'яченої води.

Квас готують попередньо. Буряк нарізають і заливають водою, ставлять на п'ять днів у тепле місце настоюватися до появи кислуватого присмаку.

Ребра солять, перчать (за смаком) і обсмажують у глибокій сковороді до утворення золотавої скоринки, додають 500 г бурякового квасу, ставлять у духовку на 30 хвилин. Нарізають хліб дрібними кубиками, поміщають його в сковороду, де тушкується м'ясо, і залишають у духовці ще на п'ять хвилин. Наприкінці у верещаку додають здрібнені й обсмажені цибулю і сало. Готову страву виймають із духовки перед подачею на стіл і прикрашають зеленню.

ГОЛУБЦІ З РИБНИМ ФАРШЕМ

1 кг капусти, 400 г будь-якого рибного фаршу, 100 г відвареного рису, зелень петрушки та кропу за смаком, 2 цибулини, 1 склянка сметани, 2 столові ложки вершкового масла, сіль, перець мелений - за смаком, 2 столові ложки томатного соусу, 0,5 склянки кип'яченої води.

Підготовлену капусту відварити до напівготовності в киплячій підсоленій воді. Із провареного листя капусти зрізати стовщену частину. Цибулю дрібно нарізати й обсмажити на маслі. Рибний фарш змішати з рисом і обсмаженою цибулею, посолити, поперчити і перемішати ще раз. На підготовлене листя капусти викласти рибний фарш. Загорнути, як звичайно загортаємо голубці. Обсмажити голубці з обох боків на вершковому маслі, залити сметаною, змішаною з томатним соусом і розведеною 0,5 склянки кип'яченої води. Запікати в духовці протягом 8-10 хвилин. При подачі на стіл полити соусом, у якому вони тушкувалися, прикрасити зеленню.

ВАРЕНИКИ З КИСЛОЮ КАПУСТОЮ І ГРИБАМИ

Тісто: борошно - 5 скл., сіль - 1 ч. л., сода - 1 ст. л., цукор - 1 ст. л., яйця - 1 шт., кефір (сироватка, кисляк або кисле молоко) - 0,5 л.

Начинка: кисла капуста - 500 г, картопля - 200 г, гусячий жир - 300 г, перець чорний мелений - 2 г, зелень кропу - 10 г, гриби сушені - 20 г, цибуля ріпчаста - 40 г.

Для початку змішайте яйце із цукром. Потім змішайте борошно із сіллю та содою. Зробіть у борошні глибоку ямку і налийте в неї тонкою цівкою спочатку кефір, а потім яйце. Починайте замішувати тісто. Коли добре його замісите, накрийте рушником і дайте настоятися близько години.

Гарненько промийте кислу капусту, дрібно порубайте її і стушкуйте на сковорідці або в казані на гусячому жирі. Пропустіть через м'ясорубку (через дрібну сітку) варену картоплю і варені гриби. Додайте в масу чорний перець, дрібно нарубану зелень і гарненько перемішайте. Змішайте тушковану капусту з масою, що вийшла, - це і є наша начинка для вареників.

Перед тим як варити вареники, зліплені напівфабрикати поставте в морозилку на 1,5-2 години. До столу зварені вареники подаються з маслом і сметаною.

УЗВАР (КОМПОТ ІЗ СУХОФРУКТІВ)

Сушені яблука - 100 г, сушена груша - 100 г, сушена шипшина - 100 г, цукор - 3 ст. л., вода - 1 л.

Сушені фрукти і ягоди, узяті для готування узвара, перебирають, добре промивають. У киплячу воду покласти сухофрукти, дати покипіти ще кілька хвилин, виключити. Кришку не відкривати, поки узвар не охолоне. Або поставити в прохолодне місце на 5-6 годин, щоб настоявся. Потім процідити і можна подавати.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 5129 Подобається: 1 | Не подобається: 0  

Схожі статті

Також у розділі «Кулінарія»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс