Відбілюємо старі тюлеві фіранки
Ультрафіолет, вуличний пил, вихлопні гази, тютюновий дим та інші забруднювачі поступово надають білосніжному тюлю сірий або жовтий відтінок. При цьому звичайне прання не вирішує, а тільки збільшує проблему. Зрозуміло, така тканина видасться неохайною й не прикрашає домашній інтер’єр. Як відбілити тюль у домашніх умовах швидко, щоб він засяяв чистотою?
Білосніжний тюль – краще обрамлення вікна. Повернути тканині чистоту можна за допомогою крохмалю, синьки, зеленки, перекиси водню, нашатирю, господарського мила й інших засобів. Важливо проводити прання й відбілювання регулярно, адже від свіжих забруднень позбутися простіше. Обробку тюлю з дуже дорогого матеріалу краще довірити професіоналам.
ЗЕЛЕНКА
Позбавити тюль від жовтизни допоможе розчин брильянтової зелені. Етапи застосування:
- Налити в склянку теплу воду (250 мл) і додати 10-15 крапель зеленки. Перемішати.
- Поставити ємність на кілька хвилин на стіл. Уважно подивитися, чи не утворився осад. Тільки він з’явиться процідити рідину.
- Вилити розчин зеленки в таз із теплою водою (об’єм – 8-10 л). Опустити в нього чисту фіранку на 3-4 хвилини. За цей час тюль потрібно кілька разів перевернути.
- Витягнути тканину з води, злегка віджати й розвісити на мотузці, щоб вона просохнула. Полоскати й прати її не потрібно.
На замітку: Незалежно від способу відбілювання фіранка повинна бути попередньо випрана вручну або в машинці в підходящому режимі.
Порада: При використанні зеленки або синьки дуже важливо ретельно розчиняти барвники у воді, інакше на тканині з’являться плями.
СІЛЬ
Складно вибрати найкращий спосіб відбілювання тюлі в домашніх умовах, але замочування тканини в розчині із сіллю дає гарантований результат і не шкодить делікатним виробам.
Що робити
- В 8-10 л гарячої води розчинити пральний порошок (50 г) для білих речей і поварену сіль (6 столових ложок). Розмішати.
- Після того як вода трохи охолоне, покласти в неї тюль. Залишити на 4-12 годин.
- Злити воду й випрати тканину з порошком у машинці або вручну. Добре прополоскати.
Якщо тюль не сильно забруднений, сіль можна використовувати для полоскання: розчинити речовину в теплій воді (5 столових ложок на 5 л) і опустити чисту фіранку на 15 хвилин. Цей же спосіб підходить для профілактики потемніння тканини. Сіль можна замінити содою. Взяти її необхідно в меншій кількості – 1 столову ложку на 5 л води.
ПЕРЕКИС ВОДНЮ Й НАШАТИР
Відбілити бавовняний тюль у домашніх умовах допоможуть перекис водню й нашатир.
!Даний метод не підходить для синтетичних тканин.
Етапи:
- В 5 л гарячої води (60°С) додати нашатирний спирт (1 велику ложку) і 3%-й розчин перекису водню (2 великих ложки) і перемішати.
- Опустити в розчин тюль на 15-20 хвилин.
- Надягти рукавички, прополоскати тканину, вийняти її, злегка віджати й повісити сушитися.
ГОСПОДАРСЬКЕ МИЛО
Освіжити тюль за допомогою господарського мила можна трьома способами. Перші два підходять для делікатної тканини, третій – для бавовняної.
Перший варіант – замочування:
- Подрібнити мило на тертці.
- Скип’ятити 3-4 л води. Висипати в неї 1 склянку мильної стружки. Перемішати до розчинення.
- З’єднати гарячу воду з холодної, щоб вийшла тепла рідина загальним об’ємом 7-8 л.
- Замочити в мильному розчині тюль на 5-12 годин.
- Випрати тканину руками й прополоскати.
Другий варіант – додавання марганцівки:
- Натерти 100 г мила. Розчинити в 1 л гарячої води.
- Розмішати щіпку марганцівки в 200 мл теплої води. Переконайтеся, що всі кристалики розчинилися.
- Вилити все в таз із теплою водою (5-6 л). Перемішати. Повинна вийти блідо-рожева рідина з піною.
- Залишити в розчині тюль на 30 хвилин.
- Випрати вручну або в пральній машинці, ретельно прополоскати.
Третій варіант – виварювання (тільки для хб-тканин):
- У каструлі скип’ятити 7-8 л води, додати в неї склянку натертого господарського мила, розмішати.
- Опустити тюль і варити на повільному вогні 1 годину, періодично помішуючи дерев’яною палкою.
- Витягти фіранку й помістити в холодну воду. Прополоскати.
КРОХМАЛЬ
Картопляний крохмаль не тільки надає білизну тюлеві, але й допомагає сформувати гарні складки. Крім того, він утворює на волокнах тоненьку плівку, що відштовхує бруд.
Схема дій:
- З’єднати склянку крохмалю з такою ж кількістю теплої води. Перемішати, щоб не було грудок. При необхідності відфільтрувати.
- Вилити розчин у таз із теплою водою (5-6 л).
- Опустити в рідину фіранку на 5-6 годин.
- Витягнути тюль, злегка віджати (не м’яти) і повісити сушитися.
СТАРИЙ ТЮЛЬ
Вирішуючи завдання, як відбілити старий тюль, який сильно пожовк або став сірим на колір, варто поетапно скористатися декількома методами. Якщо фіранка зроблена з бавовняних волокон рекомендується діяти за наступною схемою:
- виварити в мильному розчині;
- замочити ненадовго у воді з додаванням перекису водню й нашатирю;
- витримати кілька годин у сольовому розчині;
- прополоскати з додаванням крохмалю.
Синтетичний тюль так обробляти не можна. Етапи її відбілювання наступні:
- замочити в господарському милі й випрати;
- витримати в розчині із солі й порошку;
- обробити зеленкою;
- накрохмалити.
Існують промислові засоби для відбілювання. Але варто пам’ятати, що вони дуже агресивні й при частому застосуванні руйнують волокна. Крім того, препарати на основі хлору надають тканині жовтий відтінок.
ВІДБІЛЮВАННЯ В МАШИНЦІ
Якщо немає можливості відбілити фіранки руками, варто скористатися пральною машиною. Для освіження тканини можна застосовувати:
- кисневі відбілювачі для тюлі – Bingo tulle, Dr. Beckmann, Pilotex tulle, Frau Schmidt;
1 пакетик харчового розпушувача, змішаний з 1 столовою ложкою соди (солі).
Етапи:
- Витрусити тканину від пилу. Скласти її й завантажити в барабан. Переконатися, що в ньому немає кольорових речей.
- Насипати порошок і в той же відсік розпушувач і сіль (соду).
- Виставити «Делікатний» або «Ручний» режим прання. Температура – 30, кількість оборотів – максимум 400, полоскання – подвійне.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ДЛЯ РІЗНИХ ТКАНИН
Тюль – тонка прозора тканина, для виготовлення якої можуть бути використані натуральні або синтетичні волокна. Склад матеріалу обов’язково потрібно враховувати при відбілюванні.
Органза. Цей твердий прозорий матеріал роблять із шовку, віскози й поліестера шляхом особливого перекручування ниток. Йому протипоказані гаряча вода й агресивні засоби. Освіжити тюль із органзи можна за допомогою солі, зеленки, синьки.
Капрон. Ця тканина виготовляється з поліестеру. Її не можна кип’ятити, максимальна температура – 30°. Якщо виникло запитання, як відбілити капронову тюль у домашніх умовах, підійдуть сольовий або содовий розчини, синька, марганцівка, зеленка, господарське мило, крохмаль.
Шифон. Струмливий напівпрозорий матеріал може бути зроблений із шовкових, бавовняних або синтетичних волокон. Через невелику товщину ниток він відрізняється невисокою міцністю. Відбілити шифонову фіранку допоможуть господарське мило й сіль. Прати найкраще руками в прохолодній воді.
Вуаль. Вона являє собою густу сітку з полотняним плетивом. Найчастіше її виготовляють із комбінації бавовни й поліестера, іноді додають шовкові нитки. Вуаль легко ушкодити. Максимальна температура прання 30-40, віджим небажаний. Відбілити фіранку допоможуть мило, сіль, сода, зеленка, синька, крохмаль.
Бавовна. Фіранки з бавовняних волокон найменш примхливі у догляді. Їх можна кип’ятити з господарським милом, обробляти перекисом і нашатирем, а також крохмальним розчином.
КОРИСНІ ПОРАДИ
Щоб процес відбілювання тюлю привів до блискучого результату, варто дотримуватися наступних правил:
Перед чищенням витрусити фіранки від пилу.
Акуратно скласти тканину в кілька разів, щоб вона помістилася в барабан пральної машини або в таз. Якщо зім’яти тюль, то залишаться заломи.
Якщо фіранка дуже брудна, замочити її у воді з порошком на всю ніч.
Провести прання. При використанні машинки вибрати делікатний режим з мінімальною кількістю оборотів або взагалі без віджиму. Якщо виріб невеликий, його краще помістити в мішечок або наволочку. «Примхливі» тканини варто прати руками без інтенсивного тертя.
Оптимальна температура води для прання й відбілювання – 30-35° (крім окремих способів). Якщо опустити тюль у більш гарячу рідину, жовтизна й бруд можуть закріпитися.
Після відбілювання прополоскати тюль у воді з додаванням оцту (1 велика ложка на 1 л). Це додасть матеріалу блиск.
Не викручувати фіранки. Просто повісити їх так, щоб стекла вода, після чого розмістити їх на карнизі у вологому стані. Вони вирівнюються під впливом сили ваги.
Якщо виникла необхідність у прасуванні, виставити на прасці найбільш щадний режим.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2233 |
|
© Газета Домовик 2012-2023