Різдвяний Святвечір

3 січня 2018

Великому святу Різдва Христового передує сорокаденний піст, який називається Різдвяний або Піліпів. На останньому тижні ревні віруючі затягують тугіше пояси: потрібно підготуватися до Святвечора. У цей день (6 січня) бажано не їсти нічого до появи на небі першої зірки, яка символізує Віфлеємську.

Перш ніж перейти від суворого посту до Святої Вечері, пригубіть церковний кагор. Розговляйтеся сочивом - пісною стравою із пшениці або рису з медом. Доречно принести додому оберемок соломи або сіна, як нагадування про те, що Христос народився в яслах. Запалити лампадки й свічі. Верхівку ялинки прикрасити зіркою (тільки не п'ятикутною, а сріблистою восьмикутною, що символізує Віфлеємську). Є ще традиція - купувати статуетки овець і розставляти їх у кімнаті. Тепер залишилося розвісити янголяток, сніжинки й дощик - хоча б одна кімната має бути святково прикрашеною!

У ніч із шостого на сьоме влаштовують колядки - молодь ходить під вікнами, славить піснями Христа й бажає щастя господарям. За це їм виносять частування, подарунки й гроші. У стародавності частину зібраних грошей було прийнято жертвувати на церкву.

Але головне, не забудьте відвідати Різдвяну службу – вона починається рівно опівночі. І прочитайте ті глави Євангелія, де розповідається про народження Христа.

ЩО ПОСТАВИТИ НА СТІЛ? 

На столі, за традицією, мають бути 12 пісних страв на честь 12 апостолів. Головна різдвяна страва - кутя. До куті на пісну вечерю обов'язково готують узвар. Інші 11 - повинні бути пісними без м'яса, молока, яєць і жиру. Тільки на рослинній олії. Крутять голубці із пшоном, готують заливну рибу, вінегрет, салат із квашеної або свіжої капусти, тушкують капусту з грибами, варять картоплю або кашу, квасолю, ліплять вареники з капустою, грибами, картоплею, маком, готують грибну й рибну юшку, смажать гриби із цибулею.

Другою стравою після куті вважають густий компот із сухофруктів - із груш, яблук, слив. Дехто додає чорноплідну горобину, малину, вишні. На стіл подають картопляний пісний салат із цибулею, квасолю «товчену», тобто варену й перемелену через м'ясорубку, домашній хліб, пироги й кисіль.

КУЛІНАРНІ ОСОБЛИВОСТІ РЕГІОНІВ

На Буковині в кутю додають халву.

На Галичині кутю варять густу, як каша, і щедро заправляють горіхами й маком.

На Волині кутю подають і густу (без компоту), і рідку. На різдвяний стіл подають борщ із грибами, картоплю в «мундирі».

На Луганщині кутю звичайно варять із рису й печуть багато пирогів з різними начинками.

На Івано-франківщині до пісного борщу з грибами готують «краплики» - вареники із дрібно порізаним оселедцем, заправлені смаженою на рослинній олії цибулею. Обов'язково роблять пісні голубці з рисом, гречкою і грибами та грибну підливу.

На Закарпатті смажать пісні деруни (без яйця), готують «галамбець» - ковбаски з кукурудзяної каші з підсмаженою на олії цибулею.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 2711 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс