Чому не клеїться? Прості секрети склеювання

26 липня 2017

Здавалося б, що сучасний достаток клеїв всіляких марок дозволяє нам склеїти геть усе. Але на практиці в багатьох випадках нас чекає розчарування.

Незважаючи на твердження довідників і написи на етикетці тюбика, досить часто клей відмовляється виконувати своє призначення. Давайте спробуємо розібратися чому не клеяться поверхні.

Переважна більшість клеїв «улаштована і працює» наступним чином. У певний розчинник додані спеціально підібрані компоненти, які при випаровуванні розчинника утворюють міцні тверді або еластичні полімерні плівки.

Довідники праві: дійсно, адгезія (зчіплюваність) цих плівок із зазначеними матеріалами відповідає істині. Але спроби склеїти два шматочки скла, пластику або металу звичайно закінчуються невдачею. Чому?

Подивіться на мал. 1. Тут клей виявляється як би запечатаним між двома деталями, що з'єднуються, непроникними для розріджувача. Мікроскопічна вузька щілина по периметру склейки тут практично не вирішує проблему випаровування розчинника.

Що робити?

Насамперед, після нанесення клею на місця, що з'єднуються, слід дати якийсь час на випаровування основної частини розчинника, а вже потім з'єднувати їх разом. Бажано міцно притиснути деталі, що з'єднуються, і прогріти при 70-80°С протягом години (наприклад, у духовці). Або прогріти з'єднання за допомогою фена. Найбільш простий тут шлях — правильно підібрати пару.

Тобто бажано, щоб одна з деталей, що з'єднуються, була проникна для розчинника. Наприклад, дерев'яну планочку можна приклеїти до багатьох пластмас звичайним клеєм 88 (див. мал. 2А).

Можна перфорувати (насвердлити отворів) в одній з деталей, як це показано на мал. 2Б. Стрілками, умовно, отут показаний напрямок руху пари розчинника. У ряді випадків доцільно використовувати двокомпонентний клей, наприклад на основі епоксидної смоли. Тут до основної маси додається затверджувач, під дією якого й відбувається полімеризація.

Але отут потрібно врахувати, що, для того щоб з'єднання було міцним, поверхні мають бути шорсткуватими, тобто ретельно зачищені наждаковим папером.

Крім того, даний полімер досить крихкий, тому він не витримує згинаючих і динамічних навантажень.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3364 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Ваш дім»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс