Обереги: які вони бувають
Оберіг - це предмет або дія, які повинні оберігати людину від неприємностей як у матеріальному, так і в нематеріальному світі. Які ж обереги використовували наші предки?
Почнемо з хреста. Хрест - це, насамперед, християнський символ, що позначає Бога, Всевишнього, Творця світів. Хрест символізує життя і зв'язок людини з Богом. Це символ народження, розп'яття і воскресіння Ісуса Христа, Бога і Сина Божого, символ Божої любові та вічного життя.
Потрібно сказати, що хрест як оберіг служив людям задовго до появи християнства. Його використовували і древні єгиптяни, і жителі Вавилона, і представники трипільської культури, і древні слов'яни. Хрест - один з найпростіших геометричних символів, тому дивним було не те, що його використовували з найдавніших часів, а те, якби його не використовували. Чотири його сторони позначали чотири сторони світу, тобто Всесвіт, а крапка перетинання - людину. Причому всесвітня благодать з усіх боків сходилася в людині. Таким чином, хрест символізував зв'язок людини і Всесвіту.
Обручка за старих часів вважалася не тільки символом шлюбу, але й найсильнішим оберегом, що захищає родину як від внутрішніх свар, так і від зовнішніх лих. Кільце має форму кола. Коло, як і хрест, належить до числа найпростіших геометричних символів, тому використовувалося з найдавніших часів багатьма народами. Важливе зауваження: кільце має бути гладким, без усяких візерунків і каменів.
Іншим подружнім оберегом у древніх слов'ян вважалася лунниця - металевий оберіг, виготовлений у вигляді півмісяця. Лунниця відображає шанування Місяця древніми людьми і пов'язана з культом родючості. Тобто цей оберіг покликаний не тільки захищати родину, але й зробити її заможною і багатодітною.
Рушник - це розшитий декоративний рушник з домотканого полотна. Він теж служив весільним оберегом. Вишивка на рушниках, за повір'ями, повинна була оберігати молодят від порчі та пристріту. Рушник також був оберегом дому, рушниками прибирали червоний кут, дверні та віконні прорізи. Рушник був також дорожнім оберегом. Здавна існувала традиція: мати дарувала синові на щастя рушник, коли він відправлявся в далекий шлях, наприклад, на війну. Рушники також супроводжували небіжчиків в останній путь. Дотепер труну в могилу прийнято опускати на рушниках.
Яйце - і символ народження, і символ життя, і символ Всесвіту. Яйце - це ще й те, із чого виникає світ. Яйце - це й первинна творча сила - символ Бога Деміурга і культурного героя, що захищає рід людський. Яйце - з одного боку - символ добра, з іншого боку - крапка відліку Світобудови. У слов'ян яйце символізувало родючість.
Підкова - це стародавній оберіг, пов'язаний із древнім культом коня. Підкова завжди вважалася символом удачі. Вона нагадує півмісяць, у якому люди бачили знак майбутнього щастя. Підкова пророкувала багатство і родючість. Вона ж вважалася захисницею будинку від нечистої сили. Вважалося, що чаклун або відьма не зможуть увійти в будинок, на двері якого прибита підкова.
Тут наведено лише кілька типових прикладів оберегів. Сила оберегів проявляється тоді, коли люди вірять у них. Найголовніше, що заповіли нам наші предки - обереги не можна використовувати для злих справ. Тільки для добрих.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4217 |
|
© Газета Домовик 2012-2023