Яке буває та чим корисне рослинне молоко
Альтернатива традиційному молоку – так зване рослинне молоко (соєве, кокосове, рисове й т. д.), яке поборники ЗСЖ уважають корисним. Відзначимо, що в різних технічних регламентах немає такого поняття як «рослинне молоко». Різноманітні напої з горіхів і злаків продавці й покупці називають молоком (або вершками) за власною ініціативою, за аналогією зі сталим виразом «кокосове молоко». Такі напої звичайно білого, молочного кольору й відповідної консистенції.
ЩО НЕ ТАК З КОРОВ’ЯЧИМ МОЛОКОМ?
У дитинстві нам дружно радять пити молоко, щоб бути здоровими. Для дорослих все не так однозначно.
«У багатьох з віком перестає вироблятися фермент лактаза. Але ж саме він займається тим, що розщеплює молочний цукор – лактозу. Якщо цього ферменту немає, у животі може розігратися справжня бура. Нудота, діарея, біль – от основні симптоми того, що з молочними продуктами вам не по дорозі», - розповідає лікар-гастроентеролог.
З дітьми теж не все так просто. У принципі, у більшості з них лактоза все-таки є. Але є ситуації, коли молоко в дитячому раціоні може зіграти з дитиною злий жарт.
«Справа в тому, що воно підсилює в’язкість рідинних середовищ в організмі, може викликати надлишкове скупчення слизу в носоглотці. Візьміть у рот глоток молока, прополощіть ним рот, а потім виплюньте або проковтніть. Тепер відчуйте, якою в’язкою стала слина. Тому при захворюваннях вуха, горла, носа, утрудненому подиху, кашлі слід виключити молоко з раціону, особливо у дітей», — радить дієтолог.
КОКОСОВЕ
Із усіх видів рослинного молока це, мабуть, єдине по-справжньому корисне. У кокосовому молоці й вершках утримуються середньоланцюгові тригліцериди, які сприяють поліпшенню розщеплення й виведення жиру. Його цілком можна рекомендувати для дієтичного харчування. А ще це важливий продукт для тих, хто дотримується кетодієти (з великою кількістю корисних жирів, малою кількістю вуглеводів і білків) – стилю харчування, який рекомендований для оздоровлення й підтримки людей із цукровим діабетом, низкою серйозних захворювань нервової системи (хвороба Альцгеймера, склероз і т.д.), онкологічними захворюваннями.
А ще в кокосовому молоці втримується каприлова кислота. Вона надає протизапальну дію, сприяє відновленню слизової оболонки кишечнику, допомагає ефективніше справлятися з вірусними інфекціями. Одним словом, це саме суперфудне рослинне молоко із усіх подібних напоїв.
Тут важливо відзначити, що кокосовим молоком називають два різні продукти, кожний з яких можна зустріти на полках магазинів:
- Кокосовий напій, звичайно на основі рисового або соєвого молока . Вміст кокоса в ньому невеликий (3-5%), по текстурі воно нагадує нежирне коров’яче.
- Молоко з м’якоті кокоса, звичайно продається в бляшаних банках. Це продукт із високою жирністю (17-19%). Його використовують у готуванні супів, соусів, десертів. Можна робити з ним і напої, наприклад, кавові, але тоді його краще розбавити іншим молоком, щоб одержати приблизно 10% жирності.
СОЄВЕ
Йому співають оду багато вегетаріанців, а виробники проголошують його альтернативою коров’ячому молоку. Білок у ньому, звичайно, є, але він, як і всі рослинні протеїни, неповноцінний, містить не всі незамінні амінокислоти. Фітоестрогени, які в ньому містяться, з одного боку, сприяють зниженню так званого «поганого» холестерину, з іншого боку – вони можуть бути зовсім не корисними в раціоні людей з порушенням метаболізму естрогенів. Будь-які соєві продукти в цьому випадку можуть збільшити ризик розвитку естрогенозалежних пухлин – фібром і міом. Не забувайте, сою визнано одним з найдужчих алергенів – третє місце в десятці! Американські дієтологи повністю виключають соєві продукти з дієтичного харчування.
МИГДАЛЬНЕ
У цього молока досить приємний смак, також воно є джерелом рослинного протеїну й вітаміну Е – самого потужного антиоксиданту. Ось, мабуть, і всі корисні властивості цього продукту… А тепер про його темну сторону. У мигдальному молоці багато поліненасичених омега-6 жирних кислот, яких багато, як правило, перебирають. З погляду підтримки ваги й здоров’я це не занадто добре. Омега-6 провокує загальне запалення в організмі в цілому й розвиток запальних захворювань із часом зокрема (усі недуги, що кінчаються на «іт»).
РИСОВЕ Й ВІВСЯНЕ
Рисове молоко не містить глютена, тому як варіант напою для людей з нестерпністю цього білка цілком має право на існування. Вівсяне молоко багате білком. Сказати по правді, дані види напоїв практично не мають смаку. Саме тому у вівсяне й рисове молоко зазвичай додають цукор, покращувачи смаку, дуже солодкі фрукти. Як ви розумієте, до здорового харчування дані добавки не мають ніякого відношення.
РОСЛИННЕ VS КОРОВ’ЯЧЕ
Як було сказано вище, порівнювати ці продукти – не дуже коректно. Та й говорити про те, який продукт корисніший, – теж. Так, у рослинному молоці менше жиру, є якісь корисні макро- і мікронутрієнти (до речі, одержувати їх можна й з іншими продуктами харчування). Тоді як у коров’ячому молоці є й казеїн, на який, нехай і рідко, але все-таки виникає алергія, і лактоза – з нею зв’язують харчову нестерпність, і інсуліноподібний фактор росту, що підвищує ризик розвитку пухлин. Але важливо розуміти, що у світлі поточних дієтологічних знань не можна говорити про користь і шкоду яких-небудь продуктів загалом, для всіх. У кожної людини є індивідуальна біохімічна нестерпність. Навіть на дуже корисне кокосове молоко може розвитися алергія (таке трапляється, якщо є загострена реакція імунної системи на латекс), а те ж коров’яче та ж людина може пити без шкоди для здоров’я.
У якості резюме можна сказати, що рослинне молоко не можна вважати замінником коров’ячого. Користі в ньому, крім кокосового, не дуже й багато. Деякі види молока (з горіхів) і зовсім недоречні в харчуванні людей із зайвою вагою й рядом захворювань запального характеру.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 5553 |
|
© Газета Домовик 2012-2023