Як не потрапити на гачок інтернет-шахраїв
Поняття інтернет-шахрайство в Кримінальному кодексі збігається з визначенням звичайного шахрайства (ст. 190), нагадує видання Strana.ua: це заволодіння чужим майном шляхом уведення в оману або зловживання довірою іншої людину.
Цей вид шахрайства відрізняється тим, що:
- контакт між потерпілим і злочинцем відбувається через інтернет;
- жертва не бачить і майже ніколи не знає зловмисника особисто;
- передача грошей або майна проходить дистанційно.
НАЙПОШИРЕНІШІ СХЕМИ ВИМАНЮВАННЯ ЗАСОБІВ В ІНТЕРНЕТ-КОРИСТУВАЧІВ
Афери на онлайн-покупках.
Жертви найчастіше попадаються, коли бачать низьку ціну товару. При цьому їх не насторожує необхідність внести повну або часткову передоплату. Така схема шахрайства найпоширеніша.
Продавець виставляє низьку ціну, але просить обов’язково зробити передоплату, відмовляючись від оплати у відділенні служби доставки. У результаті покупець сплачує за товар і залишається ні із чим.
Основне правило покупок в інтернеті: передоплату вносите тільки перевіреним продавцям. У всіх інших випадках сплачуйте за товар після одержання. Також звертайте увагу на відгуки про продавців товарів або послуг.
Шахрайство на продажах через інтернет і розрахунках банківськими картами.
Продавці товарів через мережу також стають жертвами аферистів. Під приводом оплати товару шахраї нерідко намагаються довідатися всі дані карти продавців, після чого знімають гроші з їхніх рахунків. Тому запам’ятаєте наступні прості правила:
- для переказу на вашу карту покупцеві досить знати номер з 16 цифр;
- у жодному разі не повідомляйте стороннім термін дії карти й СVV код (знаходиться на звороті карти);
- для переказу оплати на вашу карту не потрібно чекати одержання ніяких СМС або підходити до банкомату;
- не можна повідомляти дані з СМС і проводити які-небудь операції з банкоматом на вимогу сторонніх.
Зараження вірусом-шифрувальником, установка шкідливого програмного забезпечення.
Зараз легко піймати на гаджет або комп’ютер вірус. Особливо небезпечні віруси-шифрувальники, які шифрують ваші файли. А відновити їх після не зможе жоден антивірус. Найчастіше такі віруси поширюються через електронну пошту.
Щоб уберегтися від них, використовуйте надійне антивірусне програмне забезпечення, не відкривайте електронні листи з невідомих вам адрес і посилання в цих посланнях, зберігайте копії важливих даних на різних носіях (флешках, в інтернет-сховищах і т.д.).
Інтернет-жебрацтво.
В інтернеті багато оголошень від благодійних організацій, притулків і батьків із проханням допомогти з лікуванням хворих дітей. Шахраї можуть придумувати історії про хворобу, ілюструючи прохання світлинами чужих дітей, або створювати оголошення-дублери реальних благодійних організацій. У таких дублікатах усі дані справжні, крім реквізитів для перерахування грошей.
Щоб не попастися на гачок ошуканців, не лінуєтеся дзвонити в організацію, щоб уточнити номер розрахункового рахунку. А ще краще відвідати її особисто, переконатися у вірогідності розміщеної інформації, з’ясувати всі подробиці справи, а потім уже вирішувати - передавати гроші чи ні.
Виграш коштовного призу.
У соцмережах поширені фейкові розіграші з коштовними призами. Вам може прийти повідомлення, що ви стали призером розіграшу, а приз можна одержати буквально зараз - потрібно лише сплатити невелику суму за доставку, митне оформлення, комісію й таке інше. Сума оплати, як правило, незначна, значно менша за вартість призу, однак вносячи передоплату, ви втратите і її, і приз не одержите.
Фіктивні інтернет-магазини.
Фіктивні інтернет-магазини важко відрізнити від справжніх. Величезний асортименти товарів (правда, у реальності їх або ні, або вони гірше по якості, чим заявлені), зазначена контактна інформація (тільки от телефони будуть працювати, поки про шахрая не стануть з’являтися негативні відгуки).
Клієнтів такі магазини заманюють привабливими цінами нижче ринкових - але не настільки, щоб користувач запідозрив недобре.
Шахраї із цих магазинів зв’язуються з користувачами й просять перевести частину або всю суму оплати за бажаний товар. Після одержання грошей шахрай залишає жертву без товару.
Пропозиція допомоги в погашенні боргу.
Жертвами такого розводу стають користувачі, які оформили швидкий кредит онлайн або банківський займ і прагнуть від нього позбутися без особливих витрат. Шахраї обіцяють допомогти сплатити борг, але їх головна мета - одержати аванс, після чого вони міняють контактні дані.
Пропозиції швидкого заробітку.
Одержує швидкий заробіток в інтернеті тільки організатор афери, який переконує жертв вислати йому невелику суму, гарантуючи винагороду.
ТРИ ГОЛОВНІ ПОРАДИ, ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ШАХРАЇВ В ІНТЕРНЕТІ
1. Не залишати особисті дані на незнайомих сайтах. Паспортні й платіжні дані, телефон, логіни й паролі давати тільки у випадку 100%-вої впевненості у тому, що ви перебуваєте на офіційних сайтах. Наприклад, якщо ви оформляєте кредит он-лайн, переконайтеся, що в адресі сайту немає помилок, а всі контакти збігаються з інформацією в інших джерелах (на Google-Картах, наприклад).
2. Не робити великих передоплат при покупці в інтернет-магазині. Краще використовувати накладений платіж. Тоді можна при одержанні товару оглянути його й тільки після цього оплатити.
3. Не користуватися підозрілими сервісами або пропозиціями інших людей. Люди або сервіси, які пропонують швидкий заробіток або допомога в вирішенні кредитних труднощів, часто виявляються шахраями.
ЩО РОБИТИ, ЯКЩО ВИ СТАЛИ ЖЕРТВОЮ ІНТЕРНЕТ-ШАХРАЇВ
Якщо ви стали жертвою шахраїв в інтернеті, відразу зверніться в поліцію. Зателефонуйте по номеру 102 або відправляйтеся в найближче відділення, зібравши всі докази шахрайства.
Покарати інтернет-шахрая в Україні можна з Департаменту кіберполіції. Використовуючи новітні інформаційні технології, його співробітники знаходять аферистів. Департамент також займається відстеженням хакерських атак.
Якщо ви перевели шахраєві гроші через платіжну онлайн-систему, то можна звернутися в службу її підтримки. Велика ймовірність, що після цього гаманець афериста заблокують. У деяких випадках можна буде навіть довідатися данні паспорта власника рахунку. Це дасть можливість звернутися з позовом до суду.
У випадку ж з інтернет-магазинами потрібно писати скаргу на адресу продавця. Якщо претензія буде зігнорована, то слід подати заяву в правоохоронні органи або звернутися в прокуратуру.
Власники інтернет-магазину не завжди недосяжні. Будь-який сайт перебуває на хостингі, а це передбачає можливість знайти паспортні дані хазяїна. Якщо на ресурсі зазначена юридична адреса, то ви можете відразу подати до суду й відстояти свої права споживача.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4844 |
|
© Газета Домовик 2012-2023