Як вибрати «правильну» мінералку
Усі лікарі та фітнес-інструктори голосно і хором говорять про те, що треба пити більше води. Крім того, буде непогано, якщо у звичку ввійде щоденне вживання мінеральної води.
Якщо організму не вистачає рідини, сповільнюються обмінні процеси, гірше виводяться продукти метаболізму. А це веде до різноманітних кошмарів у діапазоні від шкіри, що лупиться, до тяжких проблем із травленням. Недолік рідини може бути навіть причиною набряків - клітини її "запасають". Тому загальні рекомендації, особливо актуальні для тих, хто бажає розібратися з безладним харчуванням, систематичним переїданням і надлишковою вагою, такі: випивати за добу 30 г води на кожний кілограм ваги тіла (але не більше 2 літрів). Є нюанс: мова йде саме про воду (соки, чаї, бульйони і т.д. для організму не питво, а їжа). Єдина проблема полягає в тому, щоб вибрати, що саме пити, оскільки разом з токсинами та іншим сміттям легендарні "2 л на день" вимивають з організму зовсім не зайві мінеральні речовини. Логічний вихід - пити мінералку, досилаючи організму необхідне.
СІЛЬ ЗА СМАКОМ
Мінеральною водою має право називатися рідина, добута з офіційно зареєстрованого підземного джерела, зі збереженим первісним набором солей. Про те, яка саме вода знаходиться в пляшці, має бути написано на етикетці. Шукайте слова "осад при 180 градусах", "загальна мінералізація" або "загальний солевміст" - усі вони позначають те саме.
Залежно від того, скільки хімічних елементів та інших речовин удалося розчинити у воді, її оголошують лікувальною (10-15 г солей на літр, п'ється тільки за призначенням лікаря). Зловживати лікувальними водами не варто - це загрожує відкладенням солей та іншими досить неприємними наслідками. Лікувально-столові води містять 1-10 г солей на літр, вживаються в профілактичних цілях і для постійного застосування теж не годяться.
У столовій мінеральній воді не більше 1 грама солей на літр, її можна пити в будь-який час. І було б непогано, якби половину тих самих "щоденних 2 літрів" складала саме така вода. З вибором теж можна особливо не мудрувати й орієнтуватися на власний смак - просто пити ту мінералку, що покажеться вам особливо приємною. Але якщо ви маєте намір підібрати якийсь пул мінеральних вод для постійного вживання, наприклад, як частину програми схуднення або підтримуючого курсу при якому-небудь хронічному захворюванні, необхідна консультація фахівця.
Мінеральні води класифікують за солями, що містяться в них:
Бікарбонатна. Рекомендується людям, що ведуть активний спосіб життя, грудним дітям і хворим циститом. Шкідлива при гастритах.
Сульфатна. Рекомендується при проблемах з печінкою, має легкий проносний ефект. Протипоказана дітям і підліткам, оскільки сульфати можуть заважати засвоєнню кальцію, а значить - формуванню кісток. З цієї ж причини її не варто пити дамам за 50, які входять у групу ризику захворювання остеопорозом.
Хлоридна. Регулює роботу кишечнику, жовчних шляхів і печінки. Шкідлива при підвищеному тиску.
Магнієва. Допомагає при запорах і стресах, не рекомендується людям, схильним до розладів шлунка.
Фторна. Рекомендується вагітним, людям, що страждають остеопорозом. Протипоказана тим, у кого вдома фторирована водопровідна вода.
Залізиста. Показана при залізодефіцитній анемії. Протипоказана при виразковій хворобі.
Кисла. Рекомендується при зниженій кислотності шлункового соку. Шкідлива при виразці.
Натрієва. Допомагає при запорах і поганому травленні, не рекомендується гіпертонікам і тим, кому прописана низькосолева дієта.
Кальцієва. Рекомендується при нестерпності молока, вагітним, дітям і підліткам. Може знижувати тиск. Суворих протипоказань не має.
Більшість мінеральних вод містять великий набір солей і тому належать до декількох класів одночасно, наприклад, натрієво-магнієва. До речі, готувати на "мінералці", навіть столовій, не треба - при кип'ятінні солі дають осад і можуть утворювати сполуки, які організмом не засвоюються.
З ПУХИРЦЯМИ АБО БЕЗ?
Мінералка буває газованою і без газу. Якщо ви за медичними показниками п'єте, наприклад, "Єсентуки 17", що може бути тільки газованою, вибору у вас немає. Якщо таких жорстких рамок немає, вирішуйте самі - вода "з пухирцями" або без. Насамперед, газ може бути природним або штучно доданим. Другий варіант здається лікарям-гастроентерологам сумнівним: "нерідний" газ може завадити засвоєнню мінеральних речовин самої води. Крім того, є думка, що взагалі будь-яка газована рідина сприяє прояву целюліта. До речі, буває, що із природної газованої води газ природно зникає. І перед розливом у пляшки його знову, уже штучно, додають у воду.
Беручи до уваги все перераховане, хочеться зупинитися на воді без газу - sin gas або eau naturelle.
Якщо ви все-таки вибираєте "газування", урахуйте: по-перше, не більше 2 склянок на день (інакше головним ефектом від застосування стане живіт, що надувся). По-друге, при хронічному гастриті з підвищеною кислотністю та виразці мінералку п'ють швидко, майже "залпом", а при нормальній і зниженій кислотності - повільно, маленькими ковтками.
СКЛАДНЕ ПИТАННЯ
Справжня природна мінеральна вода вимагає делікатного поводження від тих, хто розливає її в пляшки. Звичайно, ідеальний варіант - вживати воду безпосередньо з джерела. Але тому що це мало кому доступно, повернемося до пляшкованої мінералки.
Більшість рідин, які оголошуються "мінеральною водою", з'являються на світ так: спочатку вода з артезіанської свердловини (добре, якщо не з водопроводу) проходить глибоке очищення. Така фільтрація не тільки забирає всі шкідливі домішки, але заодно рятує воду й від усього корисного, що в ній випадково опинилося. На другому етапі у воду додають солі та інші мінеральні речовини, доводячи хімічний склад до якого завгодно стану. Саме собою, солей при такому підході може виявитися більше або менше, ніж хотілося б. І навіть якщо "начинки" буде рівно стільки, скільки потрібно, це однаково буде не "живе" середовище, а просто розчин солей. Зрозуміло, терапевтичного ефекту від уживання такої рідини чекати не потрібно.
На жаль, визначити, яка вода стоїть перед вами на поличці супермаркету, складно. Орієнтуватися варто на відомих виробників і знамениті джерела, скляну тару, що краще зберігає властивості води, і досить високу ціну. Ще один досить безпечний варіант - місцева мінеральна вода, підробляти яку просто економічно невигідно.
Які дані шукати на етикетці?
Якщо мова йде про повноцінний (як мінімум безпечний) продукт, на етикетці має бути зазначена наступна інформація:
- назва води;
- назва й контакти фірми-виробника;
- хімічний склад;
- ступінь і спосіб мінералізації;
- назва джерела;
- правила зберігання;
- строк придатності.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4496 |
|
© Газета Домовик 2012-2023