Плавлений сир. Перевірка «Дружби»
Український центр споживчих експертиз "Тест" у грудні минулого року досліджував зразки плавлених сирків українських виробників.
ВМІСТ
Основна сировина для плавлених сирів - це різноманітні молочні продукти: тверді сири, сир, суха сироватка, молоко, вершкове масло, молочний білок. Тому за харчовою цінністю плавлені сирки не поступаються твердим сирам. У мікробіологічному відношенні плавлені сири також позитивно виділяються, оскільки під час плавлення проходять температурну обробку.
Щоб приготувати плавлений сир сировину подрібнюють, змішують за рецептурою. До отриманої суміші додають солі-плавителі, у ролі яких виступають натрієві солі фосфорної, лимонної та винної кислот. Після цього масу витримують (від 30 хвилин до 3 годин), далі відбувається плавлення сирною маси (нагрівання до 60-85°С). Розплавлений сир у гарячому рідкому стані розфасовують певними порціями й упаковують у фольгу або полімерні стаканчики.
Крім плавлених сирів на поличках магазинів багато й сирних продуктів, причому з тими ж знайомими найменуваннями "Янтар", "Дружба", "Російський", "Голландський", "Міський". Різниця між плавленим сиром і сирним продуктом (молоковмісним) криється в жирах. Так, для виробництва плавленого сиру використовують тільки молочну сировину тільки з молочним жиром. У складі ж сирного продукту (молоковмісного) молочні інгредієнти також є, але крім них присутні ще й рослинні жири, якими замінюють молочний жир, щоб здешевити продукт. Так що перше, на що важливо звертати увагу при виборі сиру - це його найменування, у тому розумінні це "сир" або "молоковмісний сирний продукт".
ТЕСТУВАННЯ
До плавлених сирків багато споживачів ставляться зневажливо, сумніваючись у їхньому походженні, мовляв, роблять їх усі з рослинними жирами. Ми вирішили перевірити якість цього продукту шляхом порівняльного тестування. У тесті 10 марок плавленого сирка «Дружба», усі 10 вітчизняного виробництва. Частина виготовлена за ДСТУ, частина - за ТУУ. Це марки "Золотий резерв", "Вапнярка", "Пирятин", "Наш молочник", "Славія", "Комо". А також марки "Весела корівка", "Шостка", "Новокаховський завод плавлених сирів" і "Старокостянтинівський молочний завод".
МАРКУВАННЯ ТА УПАКОВКА
Ох і познущалися виробники плавлених сирів над споживачами. У першу чергу дрібним шрифтом, це стосується всіх сирків, за винятком, мабуть "Славії" (серед протестованих сирків у нього найбільші літери). Але в окремих випадках розмір шрифту такий дрібний або його контраст з фоном настільки невдалий, що без лупи з підсвічуванням ніяк інформацію на етикетці не прочитати. Дрібні золотаві літери на чорному фоні у сирка "Золотий резерв". У сирка "Весела корівка" на етикетці колірна "розтяжка", через це край етикетки і частина інформації вийшли синіми літерами на синьому ж фоні. У "Комо" хоч і чорні літери на білому фоні, але вже зовсім дрібні. Просто жахливо дрібний нерозбірливий шрифт на етикетці плавленого сиру від "Новокаховського заводу плавлених сирів", літери зливаються.
Ще один великий, ні, просто величезний мінус маркування плавлених сирів - це дата виготовлення. Тільки 4 виробники нанесли її фарбою, тому її легко можна прочитати ("Шостка", "Весела корівка", "Золотий резерв" і "Пирятин"). На інших дата нанесена тисненням, і якщо у "Вапнярки" її ще можна хоч якось розібрати, то в інших випадках це просто тихий жах. Не вийде до пуття розглянути дату виготовлення плавлених сирів "Комо", "Наш молочник", "Славія", "Новокаховський завод плавлених сирів" і "Старокостянтинівський молочний завод".
Серед інших зауважень відсутність кодів Е при харчових добавках, а також вуглеводів у харчовій цінності, зустрічаються й не розписані стабілізатори. Але ці зауваження відійшли на другий план. Дата виготовлення і відповідно визначення придатності продукту харчування - це винятково важлива частина маркування, як для споживачів, так і для продавців, інакше як вони можуть прибирати з полиць прострочений товар. За названі вище істотні зауваження частина сирів одержала оцінку "погано" з маркування, що спричинило і зниження загальної оцінки.
Що стосується упаковки, то "відмінно" з цього пункту у сирків з язичком для легкого розкриття, у інших "добре" за упаковку.
ЛАБОРАТОРНІ ДОСЛІДЖЕННЯ
У сирках перевіряли три показники. Перший - масова частка жиру в сухій речовині, цей показник зазначений на всіх етикетках: 50% або 55%. Зауважень з нього не було.
Другий показник для перевірки - це ідентифікація жиру, тобто чи повністю він молочний або все-таки є приховані замінники. Всі зразки заявлені саме як плавлений сир, тобто дійсний, без рослинних жирів. Варто відзначити, що "Дружба" у цьому смислі порадувала: всі 10 протестованих сирків виявилися, справжніми, молочними. Однак звертаємо вашу увагу на те, що в магазинах багато плавлених сирних продуктів з рослинними жирами в складі за назвою "Дружба". Так що вибирайте продукти для покупки уважно.
Третій показник - мікробіологічна безпека. У плавлених сирках шукали кишкову паличку, присутність якої в продукті не допускається. І з цим показником усе виявилося в порядку, перевірку витримали всі зразки, що тестувалися.
Ще одним випробуванням з мікробіологічним характером була перевірка на наявність антибіотиків (дельво-тест). На щастя для всіх нас, у жодного продукту вони не були виявлені.
ОРГАНОЛЕПТИЧНА ОЦІНКА
У плавленого сиру смак і запах мають бути сирними, вершковими, злегка кислуватими або кисломолочними, у міру гострими. Брускові сири повинні мати в міру щільну чи злегка пружну або ж злегка пластичну консистенцію. Не сподобався пробандам плавлений сир "Пирятин", він мав злегка кислуватий, сторонній, крохмалистий присмак і одержав з органолептики "погано".
У плавлених сирів, як і у будь-якого іншого продукту, можуть бути недоліки - дефекти. Цвіль на поверхні плавлених сирків - це результат негерметичності упаковки, таке зустрічається в групі брускових сирків, недбало упакованих у фольгу, особливо якщо вони зберігаються при підвищеній вологості. Неправильно підібрана, незбалансована рецептура, у тому числі й за солями-плавителями здатна привести до дефектів консистенції. Наприклад, до занадто рідкої консистенції, що тягнеться, або напроти занадто твердої. Та й сирок буде липнути до фольги так, що не відгризеш. Ще один з дефектів - явне відділення жиру та гіркуватий смак може виникати при використанні дуже зрілих сирів у якості вихідної сировини. Якщо ж суміш недостатньо гомогенізована, то структура сирка не буде однорідною. Перебір з солями-плавителями може привести до піщанистої структури.
ЦІНА ТА ЯКІСТЬ
У більшості споживачів брусочок плавленого сирка асоціюється зі 100 грамами, але в наші дні досить багато виробників випускає плавлені сирки масою 90г. Звертайте на це увагу.
Ми ж, щоб порівняти вартість сирків, перерахували її на 100 г. Отже, дорожче 6 грн. за 100 г у тесті два сири: "Весела корівка" 6,46 грн. і "Старокостянтинівський молочний завод" 6,32 грн.
Найбільш доступними за ціною були сири марок "Комо" 4,45 грн. і "Пирятин" 4,00 грн. за 100 г. В обох сирків загальна оцінка "погано".
Оцінку "задовільно" одержала "Дружба" "Наш молочник", "Новокаховський завод плавлених сирів" і "Старокостянтинівський молочний завод".
Загальна оцінка "добре" у сирків "Вапнярка" і " Славія".
Загальна оцінка "відмінно" у плавленого сиру "Дружба" марок "Весела корівка", "Золотий резерв" і "Шостка".
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 11233 |
|
© Газета Домовик 2012-2023