Квітка-метелик або цикламен перський: основи догляду після покупки
Цикламен перський - один з видів багаторічних трав’янистих рослин, які цвітуть протягом усієї зими. Прийшов він до нас із Середземномор’я й Ірану, де росте на скелястих схилах і в ущелинах. Хоч скель у наших будинках немає, але й на підвіконнях ця рослина почуває себе досить непогано.
Квітка цикламен перський (лат. Cyclamen persicum) зовні приваблива. Серцеподібні листи світло- або темно-зеленого кольору зі сріблистим малюнком, розміром до 14 см, сполучаючись із квітами, які нагадують метелика, що розкрив крила, з легкістю прикрасять будь-який інтер’єр. Квіти складаються з п’яти пелюсток і можуть мати розцвічення від білого до блідо-рожевого, з більш темними відтінками рожевого й пурпурного квітів біля основи. Зустрічаються сорти із квітами фіолетового забарвлення.
Родом цикламен із країн зі спекотним літом й прохолодною зимою. Квітка-метелик по-своєму пристосувалася до таких умов, тому росте й цвіте в комфортну погоду з осені до весни. Улітку цикламен відпочиває, повністю скидаючи листи. Тому якщо ви побачите, що ваша улюблена квіточка стала з настанням тепла втрачати листи - лякатися не варто, це нормально.
ЯК КУПИТИ ГАРНИЙ ПЕРСЬКИЙ ЦИКЛАМЕН
При покупці цикламена перського бажано вибирати рослину, яка тільки почало цвісти. У такої рослини повністю розкриті всього кілька бутонів, а під листами повинні бути присутнім зародки бутонів, за рахунок яких цвітіння буде більш тривалим. Квітконоси повинні бути міцними й стояти вертикально, листи без ознак жовтизни й м’якості.
Обов’язково зазирніть в центр рослини, чи немає там сірого нальоту (його наявність буде свідчити про ураження рослини сірою гнилизною). Рослина повинна бути помірковано вологою, не перелитою і не пересушеною, з гарним тургором. Переконайтеся, що бульба частково виступає над рівнем ґрунту (це обов’язково тільки для цикламена перського).
Коли будете нести цикламен з магазину додому, подбайте про те, щоб рослина по шляху не замерзла. Тому попросіть продавця впакувати квітку.
ДОГЛЯД УЗИМКУ
Відносно догляду цикламен перський дещо примхливий. Особливо важливо дотримуватися певного режиму поливу й температури повітря в приміщенні. Справа в тому, що цикламен сприймає високі температури як сигнал про настання літа, упадає в стан спокою й перестає цвісти.
Під час цвітіння тримайте рослину при температурі 15-20°С (можливо трохи нижче, але не вище). Освітлення потрібно яскраве, але розсіяне. При прямому сонячному світлі на листах можуть з’являтися сонячні опіки. Уникайте розміщення рослини там, де бувають протяги й біля опалювальних приладів.
Полив у зимовий час потрібний помірний. Важливо не пересушити, але й не перезалити ґрунт. Взагалі з вологістю ґрунту й повітря потрібно бути обережніше. Поливати цикламен перський необхідно водою кімнатної температури, акуратно, уникаючи потрапляння води на квіти й листи.
Оптимальна вологість повітря при утримуванні цикламена в зимовий період у межах 50%. При занадто низькій вологості рослину може атакувати павутинний кліщ, при занадто високій - персональний шкідник цикламенів кліщ цикламеновий.
Для підтримки вологості повітря бажано поставити поруч із рослиною піддон з политим водою керамзитом, але це доцільно лише в приміщеннях із сухим повітрям. У принципі, якщо поруч є інші рослини, які ви періодично обприскуєте, вологості повітря для цикламена буде цілком достатньо.
Підгодовувати рослини потрібно в момент росту листів і цвітіння кожні два тижні половинними дозами, додаючи у воду для поливу. Після покупки починати підгодовувати можна приблизно через місяць. Добриво не повинно містити багато азоту, який приводить до росту листів на шкоду цвітінню. Перегодовані азотом рослини легше піддаються захворюванням сірою гнилизною.
ДОГЛЯД ЗА ЦИКЛАМЕНОМ НАВЕСНІ Й УЛІТКУ
Оскільки цикламен належить до середземноморських рослин, ви можете спробувати відтворити йому подібні із природніми умови шляхом зупинки поливу протягом літа, коли рослина перестає рости. У вересні, або коли ви побачите активізацію росту, слід відновити полив.
Під час літнього відпочинку цикламен можна пересадити акуратною перевалкою в трохи більший горщик (на 2 см більше в діаметрі) у готову торф’яну суміш. Торф забезпечить необхідну вологоємність, а додавання піску - гарне дренування. Ґрунт не варто робити занадто жирним, це може викликати захворювання сірою гнилизною.
Як правило, цикламен перський пересаджують раз у два роки, але в тісний горщик - посадка в занадто просторий може привести до бідного цвітіння.
Коріння у цикламена перського ростуть у нижній частині бульби, тому при пересадженні треба обов’язково залишити верхню третину бульби вище рівня ґрунту, це забезпечить його краще збереження. Після пересадження влітку краще втриматися від поливу.
Приблизно у вересні з’являються молоді листочки, і до цього часу цикламен повинен стояти у світлому місці й у прохолодних умовах. З ростом нових листів поступово відновляють полив. Далі догляд за цикламеном перським потрібний такий же, як після покупки.
РОЗМНОЖЕННЯ
Цикламен перський розмножують розподілом бульби й насінням, які утворюються в маленьких коробочках після цвітіння. Є певні технології вирощування цикламенів з бульб і з насіння, однак квіткарі не рекомендують проводити його самостійно.
Справа в тому, що більшість цикламенів, які продаються у квіткових магазинах, є гібридами. При самостійному розмноженні ви не одержите квітів з вихідними даними, тому при поповненні домашньої квіткової композиції більш доцільно просто купити готову рослину.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 2214 |
|
© Газета Домовик 2012-2023