Педілантус: догляд у домашніх умовах
Педілантус (Pedilanthus) — рослина, що належить до сімейства Молочайних. Рясне утворення гілок і пагонів є характерним для даного чагарнику. Росте педілантус у Південній і Центральній Америці, зустрічається також і в її Північній частині.
Свою назву рослина одержала від комбінації двох грецьких слів, що означають «туфля» і «квітка». Педілантус є квітучим чагарником. Квітка його має досить незвичайну форму. Саме завдяки цвітінню, що запам'ятовується, педілантус став популярною кімнатною рослиною.
Рід чагарнику педілантус нараховує величезну кількість видів. Це легко пояснюється тим, що рослина може приживатися в найрізніших кліматичних умовах. Підбудовуючись під той або інший температурний режим, рівень освітленості, педілантус змінює свій зовнішній вигляд.
Так для тропічних лісів Південної Америки характерний педілантус титималоїдний. Він характеризується компактними розмірами й густо покритий листям. У найбільш посушливих і спекотливих районах Америки росте педілантус великоплідний. За зовнішнім виглядом він схожий на сукулент, практично безлистий, але з добре розвиненою системою водозапасних тканин.
МІСЦЕ РОЗТАШУВАННЯ Й ОСВІТЛЕННЯ
Купуючи цю рослину для домашнього вирощування, важливо пам'ятати про деякі особливості догляду за нею. Освітлення має бути яскравим. Рослина віддає перевагу денному світлу, але без влучення прямих сонячних променів. Улітку педілантус буде відмінно себе почувати на відкритому повітрі - балконі, лоджії або в саду. Важлива умова - він має бути захищений від палючого літнього сонця та від влучення атмосферних опадів.
У зимовий період педілантус також вимагає великої кількості світла, тому в короткий світловий день потрібно вдатися до використання додаткового освітлення.
ТЕМПЕРАТУРА
Оптимальна температура для нормального росту й розвитку рослини навесні й улітку становить приблизно +25°С. Свіже повітря також важливе для педілантуса. У періоди спокою восени й узимку комфортна температура для рослини - близько 14-18°С. Важливо берегти педілантус від приладів опалення (батарей, обігрівачів), інакше занадто гаряче повітря й висока температура приведуть до того, що рослина скине все листя.
ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ
Важливою позитивною рисою цієї кімнатної рослини є її невибагливість до вологості повітря. Педілантус прекрасно себе почуває в приміщенні із сухим повітрям.
ПОЛИВ
Але поливу педілантуса варто приділити більш пильну увагу. Улітку ґрунт у горщику має регулярно воложитися, але не бути занадто сирим, щоб у рослини не почала загнивати коренева система. Узимку ґрунт також має бути в міру вологим і не пересушеним, інакше рослина почне скидати листя.
ҐРУНТ
Для педілантуса потрібний пухкий, легкий, водо- і повітропроникний ґрунт. Ідеальним буде співвідношення двох частин листяної суміші, однієї частини дернової та двох частин піску.
ПІДЖИВЛЕННЯ І ДОБРИВА
При підживленні педілантуса важливо дотримуватись наступних правил:
- Добриво вносять у період з весни по осінь включно.
- Періодичність внесення підживлення - один раз на місяць.
- Придатне добриво для сукулентів з низьким вмістом азоту. Надлишок азоту приводить до загнивання коренів.
- Із закінченням осені внесення підживлення припиняється до настання весни.
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
Рослина потребує пересадження в міру заповнення горщика кореневою системою. Відбувається це нечасто, тому що коріння педілантуса росте досить повільно й розташовується компактно. Горщик для пересадження повинен мати діаметр приблизно рівний його висоті. На дно горщика має бути обов'язково насипаний щедрий шар керамзиту або іншого дренажного матеріалу. Його відсутність приведе до загнивання кореневої системи й загибелі рослини, яка дуже чутлива до застоювання води в горщику.
РОЗМНОЖЕННЯ
Способів розмноження педілантуса існує два: за допомогою насіння і живцями-відростками (верхівками).
Найкраще живці вкорінюються навесні або на початку літа. Для цього зрізують верхівку одного з пагонів довжиною близько 8-10 см. На місці зрізу почне рясно виділятися сік. Щоб його зупинити, живці поміщають у теплу воду. Далі їх необхідно просушити 1-2 дні й тільки після цього можна буде висаджувати в горщик із субстратом. Сумішшю для вкорінення служить пісок або перліт. Оптимальна температура для вкорінення складає 20-25°С тепла. Для того, щоб рослина не загнила нижнє листя потрібно видалити. Ємкість із педілантусом накривати не варто. Перше коріння можна спостерігати вже через 2-3 тижні.
ТРУДНОЩІ У ДОГЛЯДІ
- Через неправильний догляд листя педілантуса може пожовкнути й обсипатися - у цьому випадку варто відкоригувати полив.
- Якщо ж рослина занадто витягається в довжину - це говорить про недостатнє освітлення.
- Варто оберігати педілантус від холодних протягів, особливо в зимову пору року - рослина не загине, але може скинути все листя.
ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ
Як і будь-яка рослина, педілантус зазнає негативного впливу різних захворювань і шкідників. Грибкова поразка рослини приводить до того, що стебла починають загнивати. Єдиний метод боротьби тут - видалення уражених частин.
Попелиця часто вражає листя рослини. Воно скручується і припиняє ріст. Із цим шкідником можна впоратися за допомогою струменя теплої води й обробки інсектицидом.
Якщо на рослині виявлені комахи білого кольору, а її листя стало жовтіти, липнути при торканні до нього, то тут справу маємо з таким шкідником, як білокрилка. Якщо теплий душ не допоможе, то можна вдатися до допомоги інсектициду.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4481 |
|
© Газета Домовик 2012-2023