Кімнатний ломикамінь

22 лютого 2017

Незрівнянні ломикамені, що отримали свою назву за здатність селитися в ущелинах скель і вміння проникати корінням у тріщини, у першу чергу асоціюються з кам'янистими садками й альпійськими гірками. Це витривалі рослини, що задовольняються мінімальними умовами, які свою невибагливість зберігають також і в кімнатній культурі.

Належать ломикамені до однойменного сімейства Ломикаменеві (Saxifragaceae). У природному середовищі перебування їх можна зустріти в суворих субарктичних районах, на сході Гренландії, в Альпах, східних і західних Гімалаях.

Незважаючи на різноманіття видів ломикаменю для садової культури (введено більше сотні видів), у кімнатній культурі ломикамені представлені одним єдиним видом - ломикаменем плетеносним (Saxifraga stolonifera). Засмучуватись через мізерну розмаїтість кімнатних видів не варто: хоча рослина всього одна, зате наскільки вона прекрасна! Та й у неї є сорти, що дають бажаний вибір.

Ломикамені - витривалі рослини, що повністю зберігають усю свою невибагливість навіть у кімнатній культурі. Вони добре миряться із притіненням, не пред'являють складних вимог до температур і вимагають стандартного догляду. Ці чудові ампельні культури під силу виростити й досвідченим квіткарям, і новачкам.

ОСВІТЛЕННЯ

Рослина віддає перевагу розсіяному освітленню або півтіні. Прямого сонця не виносить, при ньому листя швидко втрачає соковитість, стає в'ялим, а його забарвлення - бляклим. При розміщенні в кімнаті ломикаменю найкраще підійдуть вікна східного або західного напрямків. Можна вирощувати його й на північному вікні, однак тут строкаті сорти можуть втратити своє забарвлення.

ТЕМПЕРАТУРА

У період вегетації температура повітря має підтримуватися в діапазоні 20-25°C. При більш високих значеннях рослину бажано винести на свіже повітря, на балкон або в сад. Якщо такої можливості немає, забезпечують циркуляцію повітря частим провітрюванням.

Узимку рослині необхідний період спокою зі зниженням температури до 12-15°C.

Улітку ломикамінь можна сміливо виставляти на свіже повітря. Протягів він не боїться, але від прямих сонячних променів його потрібно буде захищати, як можна більш ретельно.

ПОЛИВ І ВОЛОГІСТЬ ПОВІТРЯ

Ломикамені, як і в природі, у кімнатній культурі більше звикли до сухості, чим до високої вологості. Поливати рослину потрібно обережно і стримано, даючи воді повністю стікати й відразу ж зливаючи її з піддонів, між процедурами підсушуючи субстрат у верхньому шарі. Особливо обережно проводять полив ломикаменю взимку, роблячи процедури як можна більш рідкими, лише підтримуючи мінімальну легку вологість субстрату (але однаково не допускаючи повної посухи). При поливі потрібно стежити за тим, щоб вода не потрапляла на розетку листя.

Ломикамені не пред'являють особливих вимог до вологості повітря, але чим вона вища, тим гарніше листя. В обов'язкових заходах щодо зволоження рослина має потребу в час роботи опалювальних приладів і в спекотні дні, коли температура повітря піднімається вище 25°C. Регулярне обприскування також підійде ломикаменям, як і установка на піддон з вологими мохами.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ І СУБСТРАТ

Ломикамінь настільки невибагливий, що зайнятися пересадженням рослини можна буквально в будь-який час навесні та влітку, поки кущики перебувають у стадії активної вегетації. Проводити пересадження все-таки краще тільки тоді, коли вона необхідна самій рослині: коли корені вилазять із дренажних отворів, рослина повністю освоїть надану їй ємкість ушир.

Ґрунт для ломикаменю рекомендується підбирати середньо- або слабкоживильний, добре повітро- й водопроникний, з нейтральною кислотністю. Виключення становить Ломикамінь котиледон - єдиний представник роду, що віддає перевагу кислим ґрунтам. Для інших видів підійде суміш із глинясто-дернової, листяної землі й грубозернистого піску в пропорції 2:1:0,5, у яку варто додати трохи дрібного гравію або керамзиту, приблизно 1/4-1/5 від загального обсягу.

Саджають ломикамінь у неглибокі пласкі горщики, можна по кілька розеток в одну ємкість, тому що коренева система рослини слабкорозвинена й не вимагає багато місця. На дні горщика створюють гарний дренажний шар, що запобігає застій води.

ДОБРИВО

Не можна переборщувати з підживленням рослини, їй не потрібне рясне живлення, цілком достатньо раз на сезон вносити універсальне комплексне добриво для кімнатних рослин. І бажано уникати азотовмісних розчинів, які активізують ріст зеленої маси.

ОМОЛОДЖЕННЯ

Ця рослина схильна до втрати привабливості тільки в значному віці, старі рослини малопривабливі після відцвітання. Якщо ваш ломикамінь деформується, його листя втрачає привабливість, рослина має запущений вигляд або постраждала від шкідників та інших проблем, можна просто замінити старі розетки новими з молодих розеток на батогах. Оскільки рослина сама пропонує посадковий матеріал на заміну, ніяких труднощів з омолодженням не виникне.

РОЗМНОЖЕННЯ

Це без перебільшення одна з найпростіших у розмноженні кімнатних культур. Щоб одержати нові ломикамені, достатньо відокремити й укоренити рослини-дитинки на кінцях її пагонів. Розмноження відводками - настільки простий спосіб, що два інших варіанти (поділ кущиків і насіння) - практично не використовують.

ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ

Ломикамінь ушкоджується борошнистим червцем, павутинним кліщем і трипсами. При першому виявленні шкідників рослину варто обробити інсектицидами, такими, як актелік і фітоверм.

Із захворювань можливі різні гнилі, викликані порушеннями умов мікроклімату: холодне й вологе повітря, надлишковий полив. Але якщо у листяної розетки відгнили корені, при цьому саме стебло залишилося неушкодженим, її можна переукоренити, попередньо очистивши від згнилої маси й обробивши фунгіцидами.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 4106 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс