Фікус Мокламе: вирощування і догляд
Різновидів фікусів у природі існує більше 800. При цьому багато які з них вирощуються як кімнатні рослини. Пояснюється їхня популярність дуже просто. Рослини це зовсім невибагливі. Їм не потрібно створювати яких-небудь особливих умов для розвитку, і частих поливів вони не вимагають. Відрізняється такими якостями й одна з найцікавіших і оригінальних різновидів - фікус Мікрокарпа Мокламе.
Батьківщиною цього фікуса є Східна Азія. Від інших різновидів його відрізняє наявність потужних повітряних коренів, які утворюють вигадливі переплетення. Завдяки такій незвичайній формі "стовбура" з фікуса Мокламе дуже легко вирощувати ефектний бонсай. Власне сама назва "мікрокарпа" у перекладі з латинської означає "дрібний плід". Крім повітряних коренів, декоративну цінність у цієї рослини становлять і округлі темно-зелені глянсові листочки.
У дикій природі фікус Мокламе виростає дуже високим і розкидистим. У квартирі занадто великим він звичайно не буває. Вище півтора метри цей фікус у кімнатних умовах ніколи не виростає.
ЯК ВИБРАТИ МІСЦЕ
Відносно мікроклімату фікус Мікрокарпа, як уже згадувалося, рослина відносно невибаглива. Поставити його можна практично в будь-якім місці кімнати. У цьому випадку важливо дотримати лише дві умови. По-перше, на рослину не повинні потрапляти прямі сонячні промені. Але при цьому й у найтемніший кут його ставити не варто. Досить яскраве, розсіяне світло - це те, що найкраще підійде фікусу Мікрокарпа.
Другою умовою гарного розвитку цієї рослини є відсутність протягу. Ставити його на місці, що продувається, не варто. Інакше вона буде постійно хворіти. Куплений у магазині фікус потрібно відразу ж розташувати на постійному місці. Зміни обстановки цей різновид украй не любить (може скидати листочки).
ПЕРЕСАДЖЕННЯ
Відразу ж пересаджувати придбану рослину в новий горщик, звичайно, не потрібно. Виконують цю процедуру зазвичай тільки через 3-4 місяці. Ґрунт фікус Мокламе любить живильний і легкий. У горщику в обов'язковому порядку влаштовується гарний дренаж. Застою води ця рослина зовсім не переносить. Як дренаж найкраще використовувати керамзит.
Поверх дренажу в горщик під цю рослину найкраще насипати придбаний у магазині ґрунт, призначений спеціально для фікусів. Можна також купити універсальну ґрунтосуміш для кімнатних декоративних рослин.
Іноді ґрунт для фікуса Мікрокарпа роблять і самостійно. Для цього беруть у рівних частинах: дернову землю; торф; пісок; листяну землю.
Для молодих фікусів зазвичай використовують більш пухкий ґрунт. У цьому випадку суміш також складають із торфу, піску й листяної землі. Щільний дерновий ґрунт у неї не додають.
Молоді фікуси пересаджують щорічно. Ростуть і розвиваються вони зазвичай швидко. Нова ємкість під фікус щоразу має бути по діаметрі більше на 4-5 см, чим стара.
Дорослі рослини пересаджують приблизно один раз на два-три роки. Власне саму процедуру роблять звичайним чином: насипають у горщик землі на третину, установлюють рослину й прикривають корені ґрунтом, що залишився. Єдине, у випадку пересадження фікуса Мікрокарпа обов'язково потрібно простежити за тим, щоб більша частина його повітряних коренів залишилася на поверхні.
ПОЛИВ І ОБПРИСКУВАННЯ
Занадто часто ґрунт під фікусом Мікрокарпа Мокламе воложити не слід. При переливі у фікуса починає підгнивати коріння, а на корі й листях з'являються чорні плями. У підсумку листочки обсипаються і рослина гине.
Перед поливом молодої рослини перевіряють стан землі. Якщо вона просохла глибше чим на 1,5-2 см, фікус варто полити. Для дорослого фікуса цей показник складає 3-4 см.
Для поливу використовують тільки вистояну воду кімнатної температури. Раз на 2-3 тижні можна влаштовувати рослині теплий душ. Воду, що стекла в піддон після поливу, обов'язково варто зливати.
Занадто сухого повітря цей фікус не любить. Тому його час від часу бажано обприскувати. У будь-якому разі в зимову пору року батарею поруч з цією рослиною варто накривати вологою ганчіркою.
ЯК ПІДЖИВЛЮВАТИ
Вносити добрива під фікус Мокламе в теплий сезон потрібно досить часто. Зазвичай цю рослину підживлюють один раз на 10 днів. Улітку рекомендується використовувати азотисті добрива. Навесні й восени звичайно застосовують самостійно приготовлене підживлення, що являє собою суміш кропив'яного відвару і попелу.
ТЕМПЕРАТУРНИЙ РЕЖИМ
Оскільки батьківщиною фікуса Мокламе є спекотна Азія, холоду він зовсім не переносить. Оптимальною температурою для фікуса Мокламе влітку є 26°С, узимку - 18°С. У той же час у теплий сезон у кімнаті не повинно бути занадто пекуче (не більше +30°С), а з жовтня по квітень - холодніше +16°С.
РОЗМНОЖЕННЯ
Найчастіше для розмноження фікуса Мокламе використовується простий метод живцювання. Для того щоб одержати від материнської рослини кілька нових, потрібно: зрізати гострим ножем пагони й помістити їх у склянку з відстоянною водою; через 2-3 тижні (коли з'являться корінці) перенести живці в горщики з ґрунтом.
Для розмноження найкраще брати сильні пагони з повністю розвиненими волокнами.
ХВОРОБИ І ШКІДНИКИ
До різного роду інфекцій фікус Мокламе відносно стійкий. Однак іноді вражається борошнистою росою. При цьому на його листях з'являється характерний білий наліт. При спробі його зчистити він легко відходить і кришиться. Для того щоб вилікувати рослину від борошнистої роси, її потрібно обробити будь-яким фунгіцидом. Також варто видалити все заражене листя.
Час від часу фікуси Мокламе занедужують і кореневою гниллю. Ця бактеріальна інфекція найчастіше є наслідком надмірного поливу. Для того щоб допомогти рослині, потрібно обрізати всі уражені корені і замінити землю в горщику.
Найчастіше фікус Мокламе вражається павутинним кліщем або попелицею, рідше - щитівкою. В останньому випадку потрібно використовувати покупний інсектицид для кімнатних квітів, діючи відповідно до інструкції. Попелицю та кліща можна вигнати за допомогою народних засобів, наприклад звичайним мильним розчином.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 14183 |
|
© Газета Домовик 2012-2023