Новозеландська класика з гарним листям

9 березня 2016

Карака, коринокарпус, новозеландський лавр - так називають цю прекрасну рослину, що зберігає привабливість десятиліттями і прекрасно виглядає в будь-який сезон. Родом ця унікальна культура з Нової Зеландії, де представлена п'ятьома різними видами. 

У кімнатній культурі коринокарпуси представлені тільки одним видом - коринокарпусом гладким (Corynocarpus laevigatus). Це пряморостуче вічнозелене деревне, що зовні нагадує фікуси й лаври, але більш оригінальне і яскраве.

Рослина пряморостуча, спочатку - руниста, але поступово витягається в деревце. Листя коринокорпуса красується ідеально рівним краєм, глянсовою поверхнею, однією-єдиною центральною жилкою. За формою воно ідеально-овальне, із загостреними кінчиками. Завдяки бездоганній формі листя коринокарпус часто порівнюють із фікусами. Черешки подовжені, тільки додають рослині добірності. Крім базової рослини з досить дрібним темно-зеленим листям у продажі зустрічаються й коринокарпуси з оригінальними візерунками, що нагадують мармурові прожилки, з майже жовтими яскравими плямами. Саме яскраві жовтуваті деревця є візитною карткою всього роду.

Цвітіння коринокарпуса, незважаючи на статус сугубо декоративно-листяної культури, також дуже красиве. Але розквітне новозеландський лавр тільки в поважному віці, та й то не всі дорослі рослини радують суцвіттями через причини мікроклімату в занадто теплих кімнатах узимку. Коринокарпуси випускають мітелки квіток, забарвлені у салатово-жовтий колір, у холодну пору року - восени й узимку. У кімнатній культурі не плодоносять.

Новозеландський лавр можна вирощувати в зимових садах, але це зовсім не означає, що як кімнатна рослина він не приживеться. В оранжереях легше забезпечити улюблену коринокарпусом холодну зимівлю. Але оскільки ця культура зовсім не вимагає високої вологості повітря, а якщо й вимагає, то лише як компенсацію за підвищені температури взимку, ніякої логічної основи для статусу "оранжерейної рослини" у коринокарпусів немає.

Новозеландський лавр обожнює свіже повітря і всю теплу пору року може вирощуватися в саду як будь-яка діжкова.

Вирощування коринокарпусів не зажадає понадзусиль. Ця рослина проста, витривала, що задовольняється мінімальною турботою. 

Єдина складність у вирощуванні рослин - перевага до прохолодної зимівлі. Коринокарпуси при вирощуванні взимку без зниження температур не цвітуть і мають потребу в компенсації спеки підвищенням вологості повітря.

Ця рослина вважається отрутною, але переживати про додатковий захист рук не варто: всі токсичні речовини міститися в насінні рослини, яке в домашніх умовах не дозріває.

ОСВІТЛЕННЯ

Новозеландський лавр не любить прямих сонячних променів: вони залишають опіки на листях, порушують декоративність крони. Але от в іншому він до освітлення зовсім невимогливий. Улітку рослина більш сонцестійка, добре реагує на підвищення освітлення при винесенні на свіже повітря (але від прямих променів деревце потрібно захищати). Із приходом зими компенсувати природне скорочення світла не потрібно. Для коринокарпусів відмінно пасують локації біля південно-східних або південно-західних вікон.

ТЕМПЕРАТУРА

Коринокарпуси більшої декоративності досягають у прохолоді, вони не люблять спеки. Оптимальний діапазон для їхнього вирощування - від 18 до 21°С тепла. Узимку ці рослини й зовсім віддають перевагу досить холодним умовам - від 5 до 15 °С.

Новозеландський лавр обожнює свіже повітря, але не любить протягів. Оскільки коринокарпуси можуть навіть у контейнері витримати короткочасне проморожування до -5 градусів, їх можна заносити назад у кімнату одними з останніх. Правда, важливо не забути: рослину до кімнатних умов потрібно адаптувати поступово, спочатку помістивши її в місці із проміжним освітленням і температурою повітря.

ПОЛИВ

Коринокарпус любить стабільність. Новозеландський лавр однаково не виносить і вогкості, і застою води в субстраті, і тривалої посухи. Для підтримки комфортної вологості важливо між процедурами орієнтуватися на ступінь просихання субстрату (він має висохнути на 2-3 см), зливати воду відразу після поливу. Якщо під час зимівлі рослина перебуває в комфортній прохолоді, її поливи зменшують відповідно до темпів просихання ґрунту, роблять вологість субстрату ще більш помірною.

ПІДЖИВЛЕННЯ

Добрива для рослини вносять із березня й до кінця серпня, використовуючи стандартну дозу добрив кожні 2 тижні. Для коринокарпуса краще вибирати суміші для декоративно-листяних рослин або універсальні комплексні добрива.

ПЕРЕСАДЖЕННЯ

Коринокарпуси пересаджують тільки за необхідністю, коли попередня ємкість стає для деревця занадто тісною. При цьому можна переселяти в новий ґрунт і навесні, і влітку. Дорослі рослини потрібно тільки перевалювати, повністю зберігаючи земляну грудку, молоді при екстреній потребі можна пересадити із частковим зняттям ґрунту, але чим менше буде травм при пересадженні, тим краще. У роки, коли пересадження ще не потрібне, краще замінити верхній шар субстрату в горщику. На дно ємкостей обов'язково закладають товстий шар дренажу.

Субстрат для коринокарпуса має бути пухким, живильним, нейтральним. Для цієї культури використовують універсальні грунтосуміші для кімнатних рослин. Прекрасно підходить для новозеландського лавра суміш 3 частин дернового ґрунту з 1 частиною піску й 2 частинами торфу.

ЗАХВОРЮВАННЯ І ШКІДНИКИ

Найбільшу загрозу для новозеландського лавра в кімнатній культурі становлять павутинні кліщі, які частіше з'являються на рослині при теплій зимівлі без підвищення вологості повітря та майже ніколи - улітку.

Коринокарпуси розмножуються досить складно. Найбільш зручним для домашнього використання є метод живцювання. Для одержання нових рослин можна використовувати зимові стеблові або нарізані навесні, наприкінці літа-початку осені верхівкові живці, нарізані в період активного росту, які дають вищий відсоток укорінення. Для вкорінення живцям знадобляться тепличні умови й температура повітря, максимально близька до стабільних 20°С тепла. Після вкорінення живці переносять в індивідуальні ємкості та дорощують із частими обрізками, укорочуванням кінчиків пагонів для посилення розгалуження.

 Коментарі: 0 шт.   Переглядів: 3537 Подобається: 0 | Не подобається: 0  

Також у розділі «Кімнатні рослини»


Привіт, гість!   Вхід

Facebook Google+ Одноклассники Twitter Вконтакте Яндекс