Лавр домашній
Зараз дуже модно вирощувати на кухні в горщиках пряно-ароматні рослини. У будь-який момент свіжа ароматна зелень буде відмінною приправою для ваших страв. Лавр шляхетний прекрасно буде рости на підвіконні вдома. Лавровий лист є найбільш затребуваною спецією, його додають у супи, печеню, маринади, аромат цієї рослини добре підходить до м'яса й овочів.
Гілки лавра завжди вважалися символом перемоги, слави та мудрості. У Древній Греції та Римі лавровими вінками вінчали героїв війни, правителів і мудреців, а сама спеція - лавровий лист - за вартістю дорівнювала дорогоцінним металам. Зараз дерева лавра вирощують повсюдно в м'якому кліматі по узбережжю Чорного моря, у Грузії, країнах Середземномор'я, на Канарських і Азорських островах.
Рід Лавр (Laurus) включає всього два види. У кімнатних умовах вирощують лавр шляхетний (Laurus nobilis). У природі це невелике вічнозелене дерево висотою до 10 метрів із твердим ланцетним листям на численних гілках. Листя лавра на зовнішньому боці має яскраво-зелене забарвлення, а знизу сіруватого відтінку, довжиною листки 4-15 см, шириною 2-3. Навесні лавр зацвітає, жовто-зелені дрібні квіточки, що з’являються, не виглядають привабливо. Після цвітіння утворюються плоди - ягоди, схожі на чорні маслини. Під оболонкою ягід перебуває насіння, але воно швидко втрачає схожість, тому висівати насіння лавра потрібно відразу після збору.
Листя та інші частини лаврового дерева містять ефірні олії, що мають пряний аромат. Листя лавра для сушіння збирають восени або на початку зими, тому що саме в цей час у ньому міститься максимальна кількість ефірних олій. Навесні з початком росту нових пагонів кількість ефірних олій у листі різко зменшується.
У кімнатних умовах можна виростити зелений декоративний кущ лавра, за якістю не гірше його південних родичів. Лавр шляхетний має кілька різновидів, з більш вузьким подовженим листям, його ще називають «верболистий» або з листям зелено-жовтого забарвлення, є сорт з листям із хвилястим краєм.
Лавр домашній - невибаглива рослина, добре росте в кімнатних умовах, переносить сухе повітря у квартирі, а за допомогою обрізки кущик можна формувати у вигляді деревця на штамбі або просто надавати йому правильну форму. Але це деревце можна і не підстригати, тому що його природна крона формується гарної правильної форми.
Освітлення в будинку для лавра домашнього має бути яскравим, захищеним від полуденних сонячних променів. Улітку цю кімнатну рослину краще виносити на свіже повітря, розмістивши її у півтіні. Лаврове дерево в природі може переносити сильні короткочасні заморозки до -15°С, але кімнатний лавр узимку краще тримати в прохолодному місці будинку при температурі +10…+12°С.
Полив рослини навесні та влітку під час росту повинен бути регулярним і помірним, тобто поливати потрібно після просихання верхнього шару ґрунту в горщику. Узимку лавр поливають рідко, після повного пересихання грудки землі в горщику, але часто обприскують листя. Підживлювати лавр домашній можна будь-яким квітковим добривом для кімнатних рослин, не частіше 1 разу на місяць.
Пересаджують кімнатний лавр у міру росту в молодому віці, а вже зрілі рослини пересаджують через 2-3 роки. У лаврового деревця довгий стрижневий корінь, щоб його не ушкодити перед пересадженням рослину рясно поливають, і як тільки земляна грудка добре розм'якшиться, виймають рослину з горщика. У новій ємкості, більшій за діаметром, на дно обов'язково насипають дренажний шар. Пересаджують лавр обережно, не сильно струшуючи землю, щоб не ушкодити дрібні корінці. Розмістивши корені у горщику, досипають землю з боків.
Розмножують лавр домашній насінням або вкоріненням живців. На живці навесні зрізують молоді напівздеревілі пагони на довжину декількох міжвузлів. Їх вкорінюють у піску або у воді, а після появи корінців пересаджують у невеликі горщики. Дворічні саджанці лавра починають формувати за допомогою обрізки та прищіпки.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 4256 |
|
© Газета Домовик 2012-2023