Червоний павутинний кліщ. Чим небезпечний і як його позбутися?
Одним з найбільш підступних і небезпечних шкідників кімнатних рослин є червоний павутинний кліщик. Виявити його на початковому етапі дуже складно через його малюсінькі розміри.
Найчастіше ми помічаємо його появу, коли на рослинах стають помітними явні ознаки його життєдіяльності. Особливо загострюється ситуація в опалювальний сезон, коли повітря в кімнатах занадто сухе. У таких умовах кліщик з'являється практично з нізвідки.
Як же виглядає цей маленький монстр? Червоний павутинний кліщик - комаха червоного або жовтогарячого кольору, розміром не більше 1 мм. Але часом зустрічаються «відгодовані» особини і більшого розміру. Крім того, бувають не тільки червоні кліщики, але й молочно-прозорого, жовтувато-зеленого офарблення. Але від варіанта забарвлення ступінь їхньої небезпеки не змінюється.
Щоб не опинитися захопленими зненацька, потрібно щотижня оглядати з лупою всі рослини. Особливо ретельно переглядати нижній бік листя, де любить улаштуватися кліщик. У першу чергу повинна насторожити ледве помітна зміна однорідності кольору листя (або стебел у кактусів). З'являються дрібні світлі плями, зелень здобуває мармуровість. Адже харчується кліщик клітинним соком, порушуючи обмінні процеси в клітинах, висмоктуючи запаси живильних речовин. Рослинні клітини в результаті цього втрачають здатність до утворення необхідних речовин для життя рослини. Листя поступово знебарвлюється, жовтіє, засихає і обсипається.
Павутинний кліщик - дуже небезпечний шкідник, здатний завдати серйозної шкоди колекції рослин. Особливо неприємний момент у тому, що самки можуть зариватися в ґрунт і впадати у сплячку, а через деякий час вони знову активізуються, даючи життя новому поколінню кліщиків. Тому боротися з цим шкідником потрібно негайно, відразу ж після виявлення, регулярно і всіма доступними способами. У якості профілактики, особливо в опалювальний сезон, необхідно частіше обприскувати рослини водою. Але коли кліщик все-таки виявлений і пізнаний, ніяке підвищення вологості повітря або опромінення ультрафіолетом уже не допоможе. Потрібні більш дійові заходи.
У першу чергу, якщо кількість виявлених шкідників невелика, можна обмити рослини під теплим душем, потім ретельно обприскати мильно-спиртовим розчином. В 1 л гарячої води розводять 20 г рідкого або господарського мила, після остигання додають 20 мл спирту. Поверхню ґрунту теж обов'язково обробити цим розчином з розпилювача. Через 5-7 днів процедуру повторити.
Для обробки рослин ще застосовують настій часнику: 70 г очищеного і стовченого часнику заливають 1 л окропу, через 6 годин розчин фільтрують і обприскують рослини. Дехто радить додати сюди трохи господарського або дьогтьового мила. Обробити таким розчином рослини потрібно тричі із проміжком приблизно у п'ять днів.
На жаль, численні народні методи дають тимчасовий ефект. Через місяць або два кліщик може з'явитися знову. Тому радять обробити спиртом з пульверизатора всі підвіконня, вікна, щілини в рамах, горщики і підставки - загалом, усе, що було в безпосередній близькості із зараженими рослинами.
Є навіть якоюсь мірою екзотичні методи проти кліща. Наприклад, зоошампунь або спрей від бліх і кліщів для собак і кішок. Шампунь додають у воду для обприскування замість мила. А спрей наносять безпосередньо на рослини, поверхню ґрунту, горщики тощо. Говорять, що ці препарати допомагають дуже добре і надовго позбутися кліщів. Крім цього, вони не мають такої високої токсичності для людини та неприємного запаху, як більшість хімічних препаратів.
А для кактусів деякі любителі радять такий екстрим, як поставити уражену рослину в морозильну камеру на 2-5 хвилини, залежно від її розмірів і віку. Тут головне - не відволіктися і не перетримати, щоб не заморозити сам кактус разом із кліщами. Таку процедуру повторюють 4-5 разів через кожні три дні.
З хімічних засобів для знищення павутинного кліщика торгівля пропонує безліч препаратів.
На жаль, їхнє застосування в приміщеннях (особливо в зимовий час при закритих вікнах) є досить проблематичним. Використовувати їх потрібно дуже обережно, строго дотримуючись інструкції. Тому починати все-таки безпечніше з менш токсичних народних рецептів. Їхньої дієвості вистачить на час зимівлі. А з настанням теплих днів можна влаштувати додаткову обробку рослин уже за допомогою хімічних препаратів.
Коментарі: 0 шт. | Переглядів: 6998 |
|
Схожі статті |
Також у розділі «Кімнатні рослини» |
© Газета Домовик 2012-2023